22% от хората посочват, че биха променили мнението си за непознат, ако видят, че има татуировки, но 71% от анкетираните нямат проблем с това. А 21% от българите са съгласни с твърдението, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви. Това сочат данни от проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо татуировките.
Източник: Тренд
19% от българите имат татуировка. Спрямо възрастта, почти половината от хората между 18-29 г. посочват, че са си направили татуировка. С увеличаването на възрастта драстично намалява делът на хората, които посочват, че имат татуировка. Над 90% са дяловете на хората на възраст над 50 години, които казват, че нямат татуировка.
Половината от хората, които декларират, че имат татуировка, имат само една, а 29% - две. 12% е делът на татуираните, които имат повече от три татуировки.
Според данните от проведената анкета, едва 3% от хората, които имат татуировки, са се притиснали, че това би попречило да ги наемат на работата.
Източник: Тренд
В голямата си част възрастните хора са променили мнението си към даден човек, ако видят, че той има татуировки.
23% от анкетираните са на мнение, че ако са работодатели, видимите татуировки биха им повлияли на решението да наемат човек.
В това изследване бяха тествани две твърдения, свързани с хората, които имат татуировки. Според 21% от българите хора с татуировки са по-склонни към криминални прояви, а 65% не споделят това мнение. Най-възрастните в най-големия дял са съгласни с това твърдение.
Източник: Тренд
Почти сходен дял - 23% са съгласни с твърдението, че "хората с татуировки са по-склонни към злоупотреба с алкохол и наркотици". 63% не споделят това мнение.
Над половината от анкетираните души споделят, че не биха имали интимна връзка с човек, който има татуировки.
По отношение на поддържане на приятелски отношения с човек, който има татуировки, не изглежда по-различно. 71% отговарят, че биха имали такива приятелски отношения, а само 16% не биха.
Сред основните причини, които хората с татуировки изтъкват за решението си да си направят татуировка, са за "красота/ стил" (44 процента пункта), "израз на любов към определен човек" (38 процента пункта), както и "изразява това, което съм" - 28 процентни пункта. Сред останалите изтъкнати причини са "като символ на новата страница в живота ми", показва се като принадлежност към футболен отбор, почит към националния герой, както и изразът за идеологически възгледи. При жените, които имат татуировка, това е причината за регистрация с красота/ стил. А мъжете са тези, които си правят татуировки като принадлежност към даден отбор или почит към националния герой. Входните дялове се отчитат и при мъжете , и при жените спрямо причината "израз на любовта към определен човек".
В проучването на " Тренд " няколко неща правят впечатление. Възрастта е ключов фактор по отношение на възприятието спрямо татуирането. Възрастните хора в големи дялове не одобряват тази форма, която се изразява, а и в някаква степен са склонни да стигматизират хората, които имат татуировки. Младите, от друга страна, са по-положително настроени към татуирането и татуирането на хора. Чрез татуирането на младите хора оценяват индивидуалността, да заявят себе си, да покажат принадлежността си към нещо, символ на желанието за бунт. Именно поради най-често татуирането се правят в младежките години.
От друга страна, впечатление прави и още един елемент - високите дялове на хората, които са склонни да приемат хората с татуировки като склонни към криминални прояви и ползващи наркотици и алкохол. Това също не крие особена изведнъж. В общественото знание т.нар. мутри и затворници, например, имат татуировки като начин да изразят себе си. Такъв тип образи, с рисково поведение, са основен източник на моделите, които създават отношението на негативни възприятия и стереотипи в хората по тази тема. В Япония например татуировките са забранени, защото в японската култура татуировките са свързани особено с мафията Якудза.