Задълбочава се се проблемът със зоните у нас, които се определят като демографска пустиня. Това са зони с по-малко от 10 души на квадратен километър. Това стана ясно от думите на доц. Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека към БАН на пресконференция във връзка със спадащата демографска и икономическа жизнеспособност на 75 % от общините в България. За последните 20 години тези зони бързо се задълбочават. Увеличават се и слабо заселените територии. Това са зони с под 12,5 души на квадратен метър. Трябва да се намери решение за всяка една от тях, според него.
Трябва да се търсят индивидуални политики за обновяване на инфраструктурата в тези запустели краища на България, за развитие на селския туризъм и др. През 2001 г. в България е имало 5340 кметства, като техният брой е намалял до 5256 кметства през 2021 година. Това е заради биологичното измиране на това свръх застаряло население, каза Николай Цеков.
Опустинелите кметства през 2021 г. са 39,3% от националната територия, докато през 2001 са били 25%. Това е територия, колкото Дания, Нидерландия например. Нужни са политики за развитие на селските райони, категоричен е той. Само в 48 общини в България няма опустинени територии. Най-силно засегнатите общини са Перник, Кюстендил, Ямбол, Видин и Добрич. Една от причините е предимно липсата на поминък, смята доц. Цеков.
Учудващо е, че обезлюдяват зони в областите София и Бургас. Над 2 пъти расте опустиняването на България спрямо намаляване на населението, стана ясно още от данните. 10%от населението на Видин живее в демографски пустини, 9,7%- Ямбол, 8,3- Ловеч, 7,9%- Добрич. 2/3 от територията на опустинелите райони са в най-плодородните землища и с най-благоприятен климат. Хората не виждат перспективи в райони, където няма пътища, публичен транспорт, изтъкна Цеков. Запустяват земеделски площи, по думите му. В такива райони земята започва да губи и своята стойност как ресурс, предупреди той. Нараства ерозията и горските пожари в тези места. Тези територии трябва да бъдат класифицирани, изследвани, съветва доц. Цеков. Там могат да се развиват био ферми, селски туризъм и др.
Опако
на 01.06.2024 в 01:27:22 #8Бил си на 10 годинки през 89-та и вече си знаел, че преди това сме имали "всичко": държавност, полиция, съд, образование, медицина, общество....? И как го разбра? Хората, които офейкаха 89-95 г. го направиха по чисто икономически причини: НРБ беше фалирала 3 пъти между 60-та и 90-та! Те избягаха от мизерията и не се върнаха, защото знаеха, че фалиралата кочина няма да се оправи още 30 години - прекалено много, за да мислят за връщане! "Подмяната" си я организира Партията, фалирала България 4 пъти! Днес България се изправя бавно - със 100 млрд БВП, сме на нивото на Чехия от 94-та г.
projekt
на 31.05.2024 в 15:04:49 #7NaskoZashtoto .................................. тогава не скачах, защото не знаех и не осъзнавах какво е ставало. тогава през 89 бях на 10 години. помня как родителите ми останаха без пари в началото на демокрацията, помня кризата с обезценяването, помня обещанията на Костов. вече бях по голям....помня надеждите на "големите" и на моите родители.....и всичко се изпари много бързо когато започна унищожението на България. закриване, разпарчетосване, нарязване за скраб....... имахме роднини които работеха в предприятия и направо им се плачеше като разказваха как поточни линии за милиони се режат и изнасят, предават се за скраб..... може би ако бях по голям и участвах в митингите по площадите щях да се чувствам "използван". но не това е важното. важното е че промяната която организираха 89 се оказа "подмяна" и то към по лошо. вместо да се надгражда, вместо да се подобрява, то се получи пълна деградация във всяко едно отношение. всичко - държавност, полиция, съд, образование, медицина, общество....всичко е деградация. всичко. хората които избягаха 89-95 така и не се върнаха въпреки демокрацията в България. голяма част си спомнят с носталгия за България, искат да се върнат, но не могат да си го позволят - кредити, деца и внуци които не говорят български.....живота там не им харесва, вече и парите и не си струват....но не могат да си позволят да се върнат. жалко. голяма част от тях се връщат когато се пенсионират и искат тук да умрат...но това не допринася за увеличаването на населението. може би трябва да се случи някакъв катаклизъм за да се започне отначало. кой знае. жалко.
NaskoZashtoto
на 31.05.2024 в 14:05:53 #6Преди 35 години, както и сега, бачках. Не знам за какво е скачал Проекта по митинги. Риторичния въпрос който задава внушава, че може междувременно да му е просветнало, че са го използвали, но аз по природа съм песимист и не вярвам.
projekt
на 31.05.2024 в 13:44:34 #5Браво. загива ща държава, първо деца които пушат, Детска смъртност, обща смъртност, корупция... Но иначе сме важен и ценен партньор в НАТО и Ес..... Това ли е цената която трябва да платим... Все едно да си продадеш бъбрека за да имаш айфон и после да събираш пари с СМС за трансплантация на бъбрек Това ли е демокрацията.... Затова ли скачахме по площадите преди 35 години....
sanikolo
на 31.05.2024 в 13:42:52 #4Каква демографска пустиня? Според вашите данни в България живеят много над 1 трилион души. А между другото 10 човека се събират на 1 кв.м само ако легнат един върху друг.
rising.red
на 31.05.2024 в 13:25:33 #3Няма страшно! Западните ни партньори ще ни докарат бежанци за попълване на бройката. За какво са приятелите? А след още 30 г. "демокрация" същите тия бежанци да се оправят и да си търсят хора откъде намерят!
glider
на 31.05.2024 в 13:08:40 #2Я държавата, я списвачите в сайта. За тях метър, километър - все тая.
shtimpo
на 31.05.2024 в 12:20:45 #1“Това са зони с по-малко от 10 души на квадратен метър.” Е, вече е официално… държавата открито ни има за мравки