Навсякъде в планините времето е ясно и тихо, условията за туризъм са добри, съобщиха от Планинската спасителна служба. Всички скицентрове и съоръжения в курортите работят.

Заради образуваните температурни инверсии на много места с изкачването на по-голяма височина температурите са по-високи, но остават отрицателни.

Затова екипировката трябва да бъде подбрана внимателно и да не се предприемат лекомислени преходи в планините. Важно е хората да се движат на групи и да не се отделят от тях.

Подходящи за зимен туризъм в планината са облеклата от естествени материали, а връхната дреха трябва да е непромокаема, съветва началникът на Клиниката по изгаряния, измръзвания и пластична хирургия в МБАЛСП „Пирогов" проф. Огнян Хаджийски, цитиран от health.bg,

За долните дрехи е важно да са комфортни за тялото и да са топли. Няма точна рецепта дали да обличамe повече на брой тънки дрехи, или по-малко, но по-дебели. Важно е те да са комбинирани така, че да осигуряват защита от ниските температури, без да затрудняват движенията на тялото.

Обувките трябва да са с добри подметки - с грайфер, и да не са прекалено тесни. Те трябва да дават възможност да обуем два чифта чорапи, без да притискат стъпалата.

Добрите топли ръкавици също са задължителни, както и шапката, която трябва да покрива ушите, препоръчва проф. Хаджийски.

За скиорите и сноубордистите е важно да знаят, че очилата трябва да покриват и носа.

Освен минусовите температури, при зимни условия допълнителни рискови фактори са сухото време, силният вятър или течение. В такива случаи е добре цялото лице да бъде покрито с предпазна кърпа.

Наред с външните фактори, причиняващи измръзвания, има и вътрешни, свързани с индивидуалното състояние на организма. По-податливи на ниските температури са възрастните и страдащите от недохранване или стрес, също и диабетиците.

Рисковете от неразумното излагане на ниски температури са два: общо преохлаждане на организма, причиняващо в крайната си фаза „бяла смърт", и локални измръзвания. Във втория случай най-застрашени са ходилата, особено ако обувките са тесни, както и откритите части - носът и ушите.
Около 90 на сто от измръзванията са локализирани по ходилата, 7-8 на сто - по ръцете и 2-3 процента - по носа и ушите.

Важно е да се усетят още първите симптоми на измръзване, но те са трудно уловими за средностатистическия турист. Затова при зимен туризъм, е препоръчително в групата да има опитен планинар.

Локалните поражения започват с пребледняване на мястото, изтръпване, „мравучкане", но хората рядко обръщат внимание на това. Те не могат да преценят колко тежко е измръзването, защото последиците от него се проявяват в рамките на следващите няколко дни. предупреждава проф. Хаджийски.

Когато са налице локални измръзвания разтриването със сняг е противопоказано, тъй като снежните кристалчета предизвикват микроскопични одрасквания на кожата.
При общо охлаждане на тялото първите симптоми са безпричинна веселост, еуфория, а по-късно и халюцинации. При такова състояние не трябва да се сяда и да се ляга, а хората да се мобилизират и да се придвижат до най-близката сграда.

За да се минимизират последствията от продължително излагане на ниски температури, на първо място трябва да се махнат тесните обувки, а мокрите или навлажнени дрехи да се заменят със сухи. Добре е пострадалият да се покрие със завивка. До тялото се слагат грейки или съдове с топла вода. Краката трябва да са повдигнати над хоризонтала, съветва проф. Хаджийски.

Не трябва да се правят разтривки със спирт или друг алкохол, тъй като той бързо се изпарява, което допълнително охлажда тялото.
В болнични условия се прави загряваща превръзка.

Широко разпространената практика в планината да се пие алкохол за загряване, е погрешна. Всеки организъм реагира индивидуално, но като цяло алкохолът не помага за предотвратяване на преохлаждането, нито за неутрализиране на последиците от него.

Алкохолът няма място в планината - категоричен е проф. Хаджийски.
Може да се приемат топли и подсладени напитки, но те също не са особено ефективни срещу действието на ниските температури.