Министерството на отбраната на България ускорява строителството на секретни съоръжения, необходими за новите изтребители F-16, които се очакват в страната в началото на следващата година. Според стенограма от заседание на правителството, проектът за изграждане на инфраструктурата е изправен пред "значително забавяне", което се компенсира чрез пренасочване на ресурси от април.

Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов пояснява, че за да бъде наваксано изоставането, е взето решение по Закона за обществените поръчки (ЗОП) да се възложат поръчки на фирми, препоръчани от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Тези мерки позволяват съкращаване на процедурите, но се въвеждат и "по-високи изисквания" за подбор, като се гарантират равни условия за потенциалните изпълнители.

Американската страна е изразила притеснения, че липсата на инфраструктура може да попречи на редовните полети на новите изтребители и да увеличи разходите за поддръжка. При недостатъчна летателна дейност се налагат допълнителни мероприятия за съхранение на самолетите, чиято стойност расте с времето. Поради договорни ограничения, допълнителните разходи за резервни части и консумативи за съхранение не са предвидени в бюджета.

България вече е понесла финансови загуби заради липсата на сертифицирана инфраструктура. Миналата година страната е платила десетки хиляди долари за съхранение на произведените управляеми авиационни ракети, което подчертава значението на навременното завършване на инфраструктурните проекти.

Очакваната стойност на четирите секретни съоръжения в авиобаза "Граф Игнатиево" възлиза на малко над 201 милиона лева с включен ДДС, като строителството е изцяло българска отговорност, подчертава министър Запрянов.

Първите два самолета F-16 ще бъдат доставени в България до края на първото тримесечие на 2025 г., а всички осем изтребителя от първия договор се очаква да пристигнат до края на третото тримесечие.

Показаха, че българският F-16 Block 70 не е чертеж на хартия

Показаха, че българският F-16 Block 70 не е чертеж на хартия

Първият ни F-16 е тестван в полет - успешно