Два часа депутатите не можаха да приемат редакциите по промените в бюджета за съдебната власт на второ четене, заради процедурни хватки на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Парламентът прие първо първоначалната рамка - заложените приходи са 95 млн. лв., а разходите са 938 млн.лв.
Предвидените разходи по пера са: За ВСС - 47 млн.лв., за ВКС - 24 млн.лв., ВАС - 29 млн.лв., за прокуратурата - 332 млн.лв., за съдилища - 488 млн.лв., за инспекторат към ВСС - 11 млн.лв. Резервът за неотложни разходи е 900 000 лв.
Спор в зала предизвика предложението на председателя на бюджетната комисия Любомир Каримански - от първоначалния бюджет на прокуратурата 352 млн.лв. - 20 млн.лв. да отидат за БАН. В подкрепа на предложението гласуваха 114 депутати, 80 бяха "против", а двама гласуваха "въздържал се". В спора обаче Александър Иванов от ГЕРБ поиска да не се правят реформи през задния вход. Елена Гунчева от Възраждане смята, че "бюджетът за прокуратурата не бива да се прави за едно лице".
Хамид Хамид от ДПС бе категоричен, че новата коалиция е по-лош вариант от ГЕРБ и има "фиксация върху главния прокурор, което ще лиши българските граждани от добро правораздаване".
Явор Божанков от БСП посочи, че ГЕРБ, ДПС и Възраждане излизат в тръст на трибуната, стане ли въпрос за главния прокурор". Крум Зарков смята, че орязването на бюджета с 20 млн.лв. не може да защити работата на съдебната власт.
Това е част от съдебната реформа, добави от своя страна Христо Иванов от ДБ. Той насочи депутатите към уебсайта на кралската прокуратура на Англия и Уелс, където имали "интересен цикъл на отчитане на дейността на прокуратурата и се описвало колко струва един час прокурорска работа на парламента". Даде пример със същите системи на отчитане и в Холандия и поиска да се вложат повече усилия за по-добра отчетност на прокуратурата. Иванов попита още два въпроса: "Знае ли някой колко средства отиват за империята от почивни станции?" и "Имаме ли оценка за работата на отделния прокурор".
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова подчерта, че не става въпрос за намаляване на средствата за съдебната власт и в частност за прокуратурата, а напротив - за увеличаване на бюджета в сравнение с миналата година. Тя отново припомни, че се подготвят и структурни промени, които водят до намаляване на парите, като даде пример с преместването на Бюрото за защита на свидетелите към Министерството на правосъдието.
Последва гласуване по редакционните предложения за промени - на второто на депутата Румен Гечев от БСП за това излишните средства на парламента да се дават на уязвими хора опозицията даде отпор. При първото гласуване не се събра кворум и председателстващият заседанието на парламента - Мирослав Иванов от ПП даде почивка от 15 минути.
След нея предложението бе прегласувано, депутатите от ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС се регистрираха, но не гласуваха, поради което предложението не се прие. Това ядоса председателят - вече Никола Минчев и той поиска 30 минути почивка. Десислава Атанасова от ГЕРБ обясни в кулоарите, че когато няма кворум при гласуването от 121 депутати предложението не е прието. След почивката Минчев също призна: "Предложението на събра необходимата подкрепа".