От Националния съюз на асансьорните техници твърдят, че за да бъдат безопасни съоръженията, поддръжката им трябва да поскъпне между два и четири пъти.
От бранша се опасяват, че след пет години няма да има техници заради липсата на обучени специалисти. През последните години специалисти в поддръжката на асансьори не се произвеждат, защото специализираните паралелки в професионалните гимназии са закрити.
В момента в София около 800 души работят в този сектор, но от тях техниците са между 400 и 500.
Асансьорите у нас не са безопасни и не са в добро техническо състояние. Според специалисти трябва да се направи оценка на всички асансьори и да се прецени дали трябва да се подменят или ремонтират. Липсват оригинални части, които са нужни за тяхната поддръжка. В последните няколко години зачестяват случаите на инциденти с фатален край.
Според Григор Къшов от Националния браншови съюз "Надзор и поддръжка на асансьори, подемници и ескалатори", асансьорите, произведени преди 1980-а година, трябва да бъдат изцяло подменени, съобщава БНР.
Други са в много лошо състояние и според Къшов, ако продължава проблемът да се подминава, ще има още трагични случаи. Той каза, че трябва да се засили и контролът, да има изисквания за безопасност за асансьорите, на които те трябва да отговарят.
Григор Къшов посочва, че и заплащането в сектора е изключително ниско, дори и на специалистите, а след няколко години гражданите няма да могат да си намерят фирми и специалисти, които да им поддържат съоръженията.
Припомняме, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТ) в отчета си за миналата година обяви, че за първи път са били отнети права на асансьорни техници, а 105 фирми са с отнети лицензи за поддръжка.
Агенцията обяви и че е в процес на иницииране на нов проектозакон за технически надзор, при който се предвижда проверяващите инспектори да могат да запечатват сами асансьорите, които не отговарят на условията за безопасност, а нарушителите, които разлепват стикерите и пускат опасните съоръжения отново в експлоатация да носят наказателна отговорност.
Проверените асансьори за изминалата година са 3795. Потенциално опасни, според агенцията, са приблизително 10% от тях.
20 000 от общо 80 000 неизправни асансьора у нас може да бъдат спрени още до края на седмицата преди това обявиха от Българската асансьорна асоциация.
Припомняме, 66-годишен мъж пострада тежко, след като пропадна в асансьорна шахта в хотел във Велинград. Оказа се, че за последно съоръжението е минало технически преглед преди близо 2 години. Последният трагичен инцидент стана миналия месец в София, след като възрастен мъж загина в асансьора, който системно и без правомощия е поправял.
Семето
на 05.02.2015 в 12:54:51 #1Цитат: проверяващите инспектори да могат да запечатват сами асансьорите, които не отговарят на условията за безопасност, а нарушителите, които разлепват стикерите и пускат опасните съоръжения отново в експлоатация да носят наказателна отговорност. Интересно ми е как ще запечата чужда собственост?