ЕК очаква най-рано през лятото да започне изплащането на парите по оперативните програми за България.

Това съобщи говорителят на Комисията, отговарящ за регионалната политика Денис Абат, цитиран от БНР.

Той добави, че и този срок зависи изцяло от създаването на надеждни контролни механизми у нас.

Одитната стратегия и оценките за съответствие на всички оперативни програми са отхвърлени от еврокомисията и пратени обратно на българските власти, припомни Денис Абат.

Преди те да бъдат преработени и одобрени от Брюксел България не може да започне получаването на т.нар. междинни плащания, които са основна част от парите по всеки проект.
Затова ЕК очаква в следващите седмици българските власти да решат два основни проблема, съобщи говорителят.

Първият е свързан с числеността и квалификацията на служителите в бившата дирекция, а сега изпълнителна агенция „Одит на средствата" от ЕС.

Вторият засяга цялостното въвеждане и ефективното функциониране на т.нар. електронна мониторингова система за наблюдение и контрол над дейностите по плащанията по всеки отделен проект.

На трето място говорителят посочи влизането в сила и прилагането на Закона за конфликт на интереси.

„ЕК трябва да е абсолютно сигурна, че системите за мониторинг как се усвояват парите от еврофондовете са работещи и ефикасни. Топката е в полето на българските власти, от които очакваме достатъчни гаранции за това. Към този момент обаче не сме доволни от гаранциите, които те ни дават", посочи Денис Абат.

Той съобщи още, че до края на този месец ЕК очаква България да предостави нова одитна стратегия, а до края на май - преработените оценки за съответствие на отделните оперативни програми.

Също през май дирекция „Регионална политика" ще изпрати у нас експертна мисия, която да провери изпълнението на изискванията.
Оптимистичният сценарий е, ако всичко е наред, след това Комисията да даде одобрение на стратегията и оценките и плащанията да могат да започнат през лятото.