България трябва да каже категорично „не" на каквито и да е споразумения с Международния валутен фонд. Това заяви известният икономист Стив Ханке, провокиран от появилите се през последните дни у нас дискусии „за" и „против" фонда.

Според Ханке, цитиран от БНР, договор за заем би създал впечатление, че държавата няма капацитет и сили да се справи с проблемите.
Ако пък се постигнат добри резултати, няма да е ясно дали те са благодарение на правителството или на фонда.
Положението в България не налага подобен ход, категоричен е икономистът.

Същото мнение изрази и финансовият министър Симеон Дянков по време на посещението си преди дни във Вашингтон.
                              Още... 

"В случая, когато дадена страна тръгне към банкрут, и по никакъв начин не може да обслужва дълговете си, може да се мисли за външен заем, но това е наистина последната надежда, след като всички останали възможности са се провалили", обясни икономистът и посочи, че едно споразумение с  МВФ, пак не е гаранция за успех.

Като примери той даде Русия през 1998 година или Аржентина през 2001-а.

"Фондът отиде там като последната им надежда и не реши проблемите им," предупреди Ханке.

Според него зад подобни предложения за сключване на нови споразумения стоят политически или финансови аргументи: ако са финансови, тези хора не разбират от финанси, а ако са политически, те не разбират и от политика.

"Мога да го кажа с пълна сигурност: Никой премиер не иска да бъде слаб. Същото се отнася и за вашия премиер Бойко Борисов", допълни Стив Ханке.