Директорът на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Маргарита Ваклинова коментира, че една от целите на новия закон за културното наследство е уреждането на собствеността, но тази тема е преекспонирана от противниците на закона.

Според професор Ваклинова прекалено е било желанието частната собственост да доминира над държавната.

"Цялото обсъждане на законопроекта премина под знака на собствеността и бе изкористено. Очаквах по-рестриктивен закон, но е добре, че все пак имаме някакъв", отбеляза проф. Маргарита Ваклинова.

„Имахме нужда от закон и имаме нужда то закон, защото ако няма действащ закон за културното наследство, няма да може нищо да бъде спасено. А борбата беше за това да няма закон, което трае вече доста дълго време".

Припомняме, в сряда група от неправителствени организации, които не одобряват закона, за пореден път го критикува и дори го обяви за абсурден.

Според проф. Маргарита Ваклинова между първо и второ четене са били направени редица поправки.
„Въпросните неправителствени лица и организации взеха активно участие в споровете между първо и второ четене и точно тогава бяха направени едни много разумни компромиси и промени", коментира още Директорът на Националния археологически институт с музей към БАН.

Запитана каква част от националното богатство е в ръцете на колекционери, Маргарита Ваклинова отговори, че „никой от нас не си дава сметка точно какво е в ръцете на колекционерите".

Според нея обаче „лошото е друго - че по-едрите колекционери си послужиха като щит с по-дребничките, които от своя страна се уплашиха за своите 5-6 монети. Тя категорично заяви, че са били лансирани „всякакви манипулации и откровени лъжи".