Черноморският регион има потенциал.
Това заяви посланикът на Германия у нас Детлеф Лингеман по време на дискусия за Черноморския дневен ред на ЕС и българското председателство.
Много кризи обаче трябва да се решат, според него. Реформи са необходими, за да се засили икономическото сътрудничество в Черноморския регион, пожела посланикът.
Служебният вицепремиер по подготовка на предизвикателството ни Деница Златева обяви, че успехът му зависи от начина, по който реагираме на предизвикателствата. То е шанс да оборим предразсъдъците, изтъкна тя. Златева предупреди, че същинското излизане на Великобритания ще се случи именно тогава. Тя очаква да защитим кохезионната политика и политиката по сближаване.
Този месец стартира националната програма за българското председателство. Златева иска дискусията да е максимално открита.
Черноморският регион се нуждае от визия за развитието си, коментира още вицепремиерът.
Активното присъствие на ЕС в Черноморския регион ще отвори нови хоризонти, смята Деница Златева. Тя е недоволна, че не водим дебат какъв партньор е страната ни.
В същото време гледаме на общността като донор на средства.
Българският евродепутат Георги Пирински на свой ред постави въпроса дали е възможен черноморски макрорегион. Той подчерта, че ЕС е в сериозна криза.
Регионалното сътрудничество става все по-важно в контекста на кризите, по думите на евродепутата.
Пирински припомни, че в Римската декларация е влязла темата за кохезионната политика по настояване на президента Румен Радев.
Редица европейски държави, както той каза, са притеснени от намеренията за спиране на кохезионната политика.
В Черноморския региона, според Пирински, има възможности за преодоляване на проблемите на сигурността.