Десетки хиляди левове за дрехи; нови вили и автомобили, прислуги: висшата номенклатура на комунистическия режим се е радвала на безброй привилегии. В публикация на Дойче веле Николай Цеков припомня ключови факти от битието на "правоимащите".
Едно от първите достъпни за широката публика автентични свидетелства за сладкия живот на комунистическата номенклатура по времето на Тодор Живков са мемоарите "По коридорите на властта" на Георги Милушев. В продължение на три години той е бил началник на Пето управление на ДС (1986-1989), известно повече като Управление за безопасност и охрана (УБО). Впрочем, както разказва генералът от ДС, кръгът от задачите, които трябва да изпълнява многохилядният персонал на УБО, е разширен още през 1956 - годината, в която Тодор Живков оглавява БКП. Тогава от служба за осигуряване на личната безопасност на висши партийни и правителствени членове УБО се превръща във военно-чиновнически архипелаг с многобройни служби за всестранно жилищно, транспортно, стоково, ресторантско и прочие обслужване на членовете на висшата партийна и управленска каста в НРБ и, разбира се, и на техните семейства.
60 000 лева за храна?
Всъщност, началото на тайната система с огромните привилегии е положено още през 1951 година. Още тогава на членовете и кандидат-членовете на Политбюро е било позволено да ползват всяко тримесечие текстилни стоки за 60 хиляди лева, както и хранителни продукти за същата сума. За сравнение: в началото на 1950-те средната месечна заплата в НРБ е 540 лева.
В своята книга Георги Милушев описва как през 1958 петима висши апаратчици начело с Тодор Живков дават зелена светлина пред използването на т.нар. безотчетни фондове от бюджета на ЦК на БКП. От тях първият секретар на БКП годишно вече можел да прибира без обяснения 20 хиляди лева. Зад грифа "Строго секретно" в ДС започва да кипи трескава дейност за "развитие и обогатяване на управляващите и всесилните", както пише Милушев.
С решения на ЦК на БКП се регламентират една след друга все нови и нови привилегии - за предоставянето на жилища и вили, за командировки зад граница, за покупки на западни коли и за персонално изхранване на висшата номенклатура. Обслужването ѝ е поето от две бази за специално снабдяване. Базата на столичния "Панорамен път" е достъпна за елитния отбор "А" - обкръжението на Живков и шефовете на ключови институции. Базата в софийския хотел "Рила" пък поема отбор "Б" - членовете на Политбюро и вождовете на БЗНС. Георги Милушев си спомня: "В УБО вече трайно съществуваха службата за "домоуправление" (на жилищата, вилите и 42-те резиденции на правоимащите - б.а.), за перални, стопанско-производствени обекти, дърводелска работилница, гараж, (служба) за охрана и поддържане на ловните стопанства [на ЦК], звено за строителство, ремонт и поддръжка (...) УБО се превърна в държава в държавата." С бюджета на управлението се финансират, впрочем, и пътуванията на Владимир Живков до Япония, Филипините, Индия, Сингапур, Малайзия и Тайланд, подбират се апартаменти за родата на Живков, ремонтират се личните коли на членовете на Политбюро и им се купуват нови возила направо от щандовете на Пловдивския панаир. Годишно се раздават десетки хиляди левове на калпак за "изхранване" и за "протокол". Три от най-горните етажи на номенклатурата са обгрижвани и с екстрата "безплатна прислуга". Някои от новите членове на ЦК на БКП са смаяни от чантите с огромните суми, които разните служби на УБО започват да им носят веднага след заемане на поста, свидетелства Георги Милушев.
Безграничната алчност на "правоимащите"
Повествованието в книгата "По коридорите на властта" е изпълнено с примери за безгранична, а в редица случаи и нагла алчност за нови безплатни придобивки от страна на партизаните на БКП и техните близки. "Хората от народа" въобще не си поплюват, когато по някакъв начин се почувстват "ощетени" от липсата на някоя от полагащите или неполагащите им се екстри. "Една от големите ми грижи бе как да се въведе някакъв ред във валутата, която теглеха от УБО Владимир и Евгения (Живкови) и (внукът на Живков) Тодор Славков. (...) Понякога даже не си правеха труда да ходят при валутния касиер. Позвъняваше някоя от управителките на вилите им и казваше: "На Тошко да се донесат толкова и толкова долара." Генерали и полковници изпълняваха заповеди на камериерките. А децата харчеха нашироко. Почти всичко се купуваше с валута. Подменяха обзавеждане. Вещите бързо им омръзваха. Между 1985 и 1989 Евгения Живкова бе направила покупки в магазина в (хотел) "Рила" за около 70 хиляди лева, значителна част от които с валута. Претенциите на Владимир и Евгения (Живкови) към завършените им вили нямаха край (...) Тодор Славков беше едва 15 годишен, но искаше значителни суми (100-150 долара) без да пита дядо си. "Виж там" - беше цялата резолюция на Тодор Живков. "Виж там" означаваше децата да вършат каквото им е угодно", пише Георги Милушев.
Правилото, че рибата се вмирисва откъм главата, важи за почти всички "правоимащи". Милушев посочва, че много дори от формално неовластените с "правата" на най-висшата номенклатура апаратчици правят каквото си искат. Величия на соца като Любомир Левчев, Георги Джагаров, Стоян Стоименов, Пантелей Зарев, Ярослав Радев, Димитър Методиев, Георги Божинов и други ползват луксозни държавни вили срещу наем от 12 лева месечно, а само отоплението, токът и телефонът във всяка от придобивките струва на данъкоплатците 600-700 лева месечно. Но някои от тях, като Георги Джагаров, отказват да плащат дори смешните сметки за наем с мотива "Имам право!", се казва още в книгата на Георги Милушев.
УБО - оркестър за сватби и погребения
По време на едно от посещенията на Фидел Кастро в България предшественикът на Милушев на поста началник на УБО - ген. Илия Кашев, се разплаква от злоба, защото кубинската делегация е поискала да ѝ се доставят "леки жени", твърди неговият подчинен и шеф на морския отдел (!) на УБО Димитър Георгиев. ЦК на БКП е съпричастна не само към веселбите, но и към тъжните мигове в братските партии и терористични движения. През 1986 чрез бюджета на УБО ЦК на БКП отпуска 25 хиляди лева за закупуване на колбаси, вино и шампанско за погребението на вожда на Мозамбик Самора Машел. Но това е минималната щета, която велможите на Партията нанасят на събирания с труда на редовите български "труженици" държавен бюджет. Само в Мозамбик до края на 1989 управниците на НРБ вече са успели да закопаят като "перспективни инвестиции" 72 млн. долара, взети назаем от западни банки, както ставя ясно от изследването за външния дълг при комунизма на историка Мартин Иванов.
Георги Милушев, "По коридорите на властта", издателска къща "INTRA book", 1991 година, 230 страници
dakl
на 12.04.2017 в 17:06:03 #10Средностатистическият българин по времето на Т.Живков живееше в пъти по добре отколкото сега, когато около 15-20% от населението консумират 90 от благата!
yusuf
на 12.04.2017 в 10:10:57 #9Заплатите не бяха 150 лв. Една гарсониера 45-47 квадрата струваше около 12000, двустаен 60 квадрата 16000, тристаен 80 квадрата 18000. Заплатите бяха 200-250 лв. Отделно при раждане на второ и трето дете опрощаваха част от заема, който беше при лихва под 2% годишно. Да не изпадаме в носталгия по отминали времена, но тогава животът поне беше прогнозируем. Никой не беше изхвърлян от работа. Вярно е, че имаше и редица кусури, но е редно нещата да се споменават както трябва. Колкото до парите до 1952, когато има обмяна при съотношение до 25:1, тези цени в хиляди левове не са кой знае колко впечатляващи. Пък и Бай Тошо никога не е живял кой знае колко нашироко. Той дори рядко пиел. Но това за Джагаров и другите... Не се учудвам, че всичките тези слагачи и лапачи са се възползвали максимално.
velotRotkiv
на 12.04.2017 в 06:36:04 #8Постоянното наклоняване на реалността от соц. режима в негативна посока има за цел да потули проблемите на капитализма. В момента темата за смяна на икономическата система е актуално по цял свят и подобни драсканаци относно миналото имат за цел да отклонят вниманието. Проблемът на подобни специалисти по Комунизъм е, че и да успеят, хората пак ще гладуват и пак ще питат какво стана с обещанията за просперитет и светло бъдеще. По-голямата част от света е капиталистически и по-голямата част от света живее в крайна НИЩЕТА. Бедността се разпространява по-бързо от раждаемостта на човешкото население. Време е да се тегли чертата между Капитализъм и Демокрация. Те не са едно и също нещо! Време е човечеството да погледне отвъд догмата на Капитализма и колкото по-скоро го прозрете от Дойче Веле, толкова по-лесно ще ви е да напишете нещо смислено за настоящето време. Миналото го оставете на хората, които го изследват и посвещават живота си, а не го ползват за гонене на вещици. Нещастници такива!
Xa-x@v
на 12.04.2017 в 01:27:04 #7Civic, Напротив,точно сега са наблъскани няколко поколения в едно жилище,а не преди.Сега са масово,а тези които са купили жилище на изКлащане са крепостните селяни на Света в съвременен вариант само,където те самите не си го знаят какъв голям ги чака.
58eng
на 12.04.2017 в 00:15:13 #6Рср11 - Не говори за БСП,АБВ И Другите БКП та лошо!Знаем те от кои си!
58eng
на 12.04.2017 в 00:11:29 #5Отговаря се с две думи: хората от ДС! МсЛарън-едно време схоластиците на Църквата са се занимавали да "открият" колко дявола могат да седнат на върха на игла...Народа му казва "от десет кладинеца вода носи ..." Абе,пич,колко червени дявола могат за седнат на върха на иглата? Ти или не си чел,или лъжеш от скука. Това дето привилегиите са за времето във властта умря с др.Сталин 1953г, след това комунистите спряха да се колят като ги низвергнат,даже др. Молотов,Шепилов,Югов ....не са били гръмнати! Хем хора "заслужили" Та ти кого лъжеш,млади?
Civic Mundi
на 11.04.2017 в 23:54:04 #4Как живееха "правонямащите" : - на една мизерна заплатка, която не стигаше и за основните нужди. За това нямаше хора, които да могат да си позволят да живеят сами - работата се раздаваше според заслуги към Партията, от злите слуги на червените селяни по мерцедесите - без право на пътуване извън страната - хората нямаха право да се местят от един град в друг, искаше се документ за местожителство. За това не една селянка се омъжи за който и да е несретник от окръжните градове. - всичко беше дефицит, дори и чушките и доматите. За това, корупцията бе навсякъде. - жилища нямаше, чакаше се по 20 години, хората често живееха по две семейства в апартамент - задължителни манифестаций, ленински съботници и безкрайни партийни събрания за възжвала на "Двойните Освободители" - за една скапана Лада се чакаше 15 години - 90% от националната продукция се изнасяше на безценица за Съветският Съюз. В замяна, ние не бяхме окупирани - хората нямаха право да мислят. Затворите бяха пълни с политически затворници, а престъпниците бяха в Политбюро - БКП беше избирано с 99% множество
psp_11
на 11.04.2017 в 22:52:04 #3А как живееха "право нямащите"? Работа за всички, висока покупателна способност и много работници да хранят лентай и цигани за да не пискат и да станат хрантутници, като съвременните майцепродавци финансирани от НПО-та и от чужди държави ...
Mithrandir
на 11.04.2017 в 21:59:52 #2Хубаво е да си "журналист" в Дойче Веле. Плащат ти за да гониш таласъми от миналото. Колкото до заглавието, отговорът е елементарен: същите, които живят добре и в "капиталистическа" България.
mclaranist
на 11.04.2017 в 21:51:12 #1Статията хубаво е написана. Но да сравним стандарта на българина, покупателната му стойнот, позицията на България по индекс на човешко развитие според ООН и след това също толкова РАЗОБЛИЧАВАЩО, да се направи анализ на 27 години капитализъм. И да съпоставим вичко 1:1. Интересно ще се види- кой е крал и охолствал повече, кой има повече привилегии и т.н. Отделно, преди 1989г.- колите, вилите и всички др. са били ДОКАТО СИ на поста си ;). Тоест били са държавни и партийни. В момента в който си изключен, махнат или уволнен- стяга си багажа и се връщаш в реалността, а в ,,новите благини" е другият номенклатурчик. Това е до 1989г. А сега- всеки си е направил собствен дворец, коли, че даже и ГРАДЧЕТА, които са СОБСТВЕНИ. Така че е добре да се спомене и това.