Директорът на главна дирекция "Охранителна полиция" Милчо Енев и директорът на дирекция "Български документи за самоличност" Мария Костадинова ще дадат брифинг.
Те ще разяснят мерките, които МВР е предприело за охраната на обществения ред и законността при провеждането на изборите за Европейски парламент в неделя.
Ще бъдат дадени и съвети за гражданите, които имат проблеми с документите си за самоличност (изгубени или откраднати), как да постъпят ако желаят да упражнят правото си на глас.
Минувач
на 05.06.2009 в 11:54:57 #6Вътрешното министерство прави пети пореден опит да си върне контрола в интернет. Това потвърди шефът на парламентарната вътрешна комисия Минчо Спасов (НДСВ). Той обясни, че се е запознал с писмо на МВР, в което от ведомството на Михаил Миков се оплакват, че изискването за съдебно разрешение при използване на телефонни разпечатки и данни от мрежата пречи на работата им. От МВР призоват за промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС), даващи възможност на МВР да следи безпрепятствено интернет трафика. Същите мотиви бяха извадени и преди два месеца при обсъждането на промените в ЗЕС, но няколко гласа не стигнаха на БСП и ДПС да прокарат искането на министерството. "Миков е говорил с Яне и затова е добил кураж да внесе пак предложенията си", коментира Спасов
Worv
на 05.06.2009 в 11:21:20 #5МВР обвява готовността си за охрана на изборите. Какво ОБВЯВА МВР
posetitel
на 05.06.2009 в 11:09:39 #4"Почнаха се „изборите“ и председателят на бюрото повика махалите и общините не по азбучен ред, както предписва законът, а покани само тия общини и тая махала, която предвождаше Данков, Между това в двора и на улицата се сгрупираха хиляди избиратели. Като видя това, пияната шайка изгуби кураж и почна да се пръска. За да се поддържша духът им, председателят на бюрото повика въоръжена сила и вместо да накара да изхвърялт буйствующите пияни скандалисти, ний видяхме, че няклоко конни и пеши жандарми, предвождани от окръжния управител, околийския началник и двама полицейски пристави, хвърлиха се като бесни в избирателнсото място и с бой, с тласкание, с псувание, подпомогнати и от шайката, изблъскаха без никакъв повод най-видните граждани, а след тях пропъдиха всичките избиратели, които се събраха на митинг и осъдиха позорните насилия на властта. Всички протестирующи избиратели,преброени един по един в присъствието на прокурора, излязха 4853 души. Упълномощени от тази маса народ, неколцина избиратели телеграфирали до негово царско височество и до г. Стоилова и ги молиха да заповядат на полицията да допусне избирателите да гласоподават, но както от Евксиноград, тъй и от София си направиха оглушки и не се получи никакъв отговор. В 12 ч. 45 м. Избирателите отидоха да подадат протести на бюрото, но и там не ги пуснаха. Околийският началник своеволно избра между пет хиляди избиратели двама или трима и под конвой ги допусна да подадат протестите си. А за да упражнят правото си, тези пет хиляди избиратели трябваше да минат през труповете на окръжния управител, околийския началник, приставите и жандармите, а след това пък да имат работа с няколко солдати, на които им били раздадени по двадесет патрона със заповед да стрелят на месо. А какво щеше да излезе от това? Щяха да останат няколко нещастни семейства, щяха на другата неделя да домъкнат една рота вайска и пак щяха да „изберат“ угодните тям лица. — Пусне ли се веднъж властта по пътя на насилията и беззаконията, с нея не е лесно да се бориш. Това го опитахме цели осем години, това продължваме да го изпитваме и до днес..." 21 септември 1894 г.
posetitel
на 05.06.2009 в 11:08:01 #3и най-смешното: "една шайка от власи и цигани — надеждната опора на свищовските консерватори." 21 септември 1894 г. хохохохохо
KillKill
на 05.06.2009 в 11:07:46 #2Ако правилно съм разбрал Атила, то едно политическо убийство в навечерието на изборите би повишило избирателната активност.
posetitel
на 05.06.2009 в 11:07:06 #1"Окръжният управител с председателя на постоянната комисия и околийскиуя началник няколко дни преди изборите бяха тръгнали от село на село из Свищовската околия и упражняваха „морално влияние“ по такъв начин: „ Негово царско височество пред някалко дни, като мина край Свищов, поръча да изберете тези (консерваторите), недейте избира другите (Алеко Константинов, д-р Ванков и Никола Константинов), защото те ще изпъдят княза.“ В три четвърти от селата тези агитации на властта селяните посрещнаха с подигравка. Някои от тия подигравки са доста остроумни. Например в село Саръяр, когато околийският началник казал, че „правителството иска тези (консерваторите)“, събраните селяни му отговорили иронически: — Е хубаво, господин началник, ако правителството толкоз ги иска, нека им пише по едно писмо да идат в Софшия, па да се върши работата; защо ще ходим на избори?... Няколко пъти бяха викани в окръжното управление селските кметове и писари и върху тях се упражнило „моралното влияние“. В надвечерието на изборите, в събота, окръжният управител с Атанаса Данков, един от „избраните“, буше тръгнал от кафене на кафене, от кръчма на кръчма да „влияе“. В едно турско кафене ги нагазват троица младежи, най-видни търговци, от които единият, като се обърнал към находящите се в кафенето турци, посочил към управителя и извикал: — И този е окръжен управител! Не го е срам, да ходи по кръчмите да заплашва мирните избиратели! Тия трима младежи в свъщата вечер бяха нападнати от една пияна шайка, предвождана от полицията, и арестувани. През цялата нощ, срещу неделя, в Крайната махала, пред Горчовото кафене, е пирувала за сметка на „избирателите“ една шайка от власи и цигани — надеждната опора на свищовските консерватори. 21 септември 1894 г.