"Традиционно новогодишно (почти) необлечено изкачване на Черни връх със заснемане на видео" - този ивент в социалната мрежа, планиран за 3 януари в 8 ч., разбуни духовете на ентусиастите, от една страна, и на опитните планинари, от друга.
Отговориха му с остър, уж шеговит тон от планински заслон "Черни връх": "Ами ние мислим нещо към 12 да сме на върха, нали ще е отключено, ще има супи, чай, греяно вино... Заповядайте, няма да лягам, и без това ще ставам рано... пишете само на ПСС и те да не лягат..."
И още: "Заповядайте, няма да лягам, и без това ще ставам рано... пишете само на ПСС и те да не лягат... Нищо конкретно, по повод на всички дето тръгват на върха по тъмно, за да стигнат посред нощ, просто щото няма какво да правим, а е и модерно напоследък."
Ние обаче взехме темата сериозно поради зачестилите инциденти в планината с туристи, които решават да се разхождат или изкачват върхове нощно време - мода, която се засилва все повече напоследък. Само в рамките на една седмица около Коледа само в района на Алеко и Черни връх на Витоша е имало четири инцидента с туристи през нощта, за щастие - всички приключили успешно. Част от тях били екипирани, част от тях - не добре екипирани, обясни за news.bg председателят на Планинската спасителна служба към БЧК Емил Нешев.
Той потвърди, че все по-често туристи тръгват да изкачват планината през нощта, каза обаче, че статистика не се води, а и реално, щом като не е забранено изрично, е позволено. "Никой не иска да слуша... Докато няма рестрикции за такива, които си правят каквото си искат, ще е така", каза още Нешев.
Все пак той уточни, че хората, които искат да го правят - трябва да тръгват с повишено внимание и специална подготовка. Опитните планинари казват, че Витоша е опасна планина заради огромните открити пространства и суров климат, лед, мъгли и дълбоки снегонавявания.
От Планинската спасителна служба препоръчаха да се спазва поне минимума от мерки, които трябва да се предприемат, преди да се тръгне в която и да е планина.
Планиране и подготовка
- Планирайте преди да тръгнете! Проучете внимателно маршрута, запознайте се с опасните зони.
- Съобразете екипировката и метеорологичната прогноза и условията за района на планирания преход.
- Научете основни похвати за оказване на първа помощ!
- Много от инцидентите се случват в края на деня, когато Вашата енергия е изчерпана, също както и батерията на телефона Ви. Помнете, че трябва да заредите телефона си преди да тръгнете в планината! Носете допълнителна или външна батерия.
- Преди да тръгнете, информирайте някого за Вашия маршрут, времето, предвидено за прехода, и часа на прибирането Ви. Информирайте го и при настъпили промени.
- Качете на телефона си мобилното приложение на ПСС Облекло и обувки • Носете удобни обувки, подходящи за планински преходи.
- Носете дрехи с ярки цветове, достатъчно топли, изработени от ветро- и водозащитни материи.
- Носете резервни топли дрехи, шапка и ръкавици; колкото по-високо се качвате, толкова по-студено става.
Храна и течности
- Храна - освен храната, която обичайно носите, вземете и шоколад, фурми или други подобни сладки неща, които бързо възстановяват енергията.
- Течности - обичайният прием на течности за възрастен организъм при преход в планината е 2,5/3 литра на ден.
- Вземете по-голям обем течности; колкото повече личен опит натрупвате, толкова по-точна ще става преценката на нуждите от течности на Вашето тяло при различни условия.
- Изотонични и други спортни напитки съдържат добър баланс от соли и въглехидрати, необходими за възстановяването на захарите, солите и минералите, които губим при потенето.
Екипировката и нейното използване
- Карта и компас, както и уменията за работа с тях, трябва винаги да бъдат с вас. Подходящ часовник (с GPS, барометър и висотомер).
- Независимо от условията носете свирка, челник (фенерче), резервни батерии, изолиращо фолио.
- През зимата е необходима подходяща екипировка за придвижване.
При нужда от помощ
Запазете спокойствие!
- Бъдете готови да се върнете обратно, ако условията в планината се обърнат срещу Вас; планината и утре ще бъде на същото място.
- Ако имате сериозен проблем, подайте сигнал за помощ на тел.112 и изпратете SMS с вашите координати чрез мобилното приложение на ПСС.
- Погрижете се за пострадалия/те, като им окажете първа помощ и ги изолирате от студа, докато помощта дойде.
- След като сте се свързали с ПСС и знаете, че планинските спасители идват, останете на място. Мобилни телефони
- Не разчитайте единствено на мобилния телефон да Ви помогне при непредвидена ситуация.
- В планините не навсякъде има добър обхват. Подавайте сигнал за помощ на телефон 112!
- В планината дори само няколко крачки встрани могат да доведат до загуба на сигнала. След като веднъж сте се свързали с ПСС, дръжте телефона си включен и в обхват, за да може отново да се свържем с Вас.
- Не провеждайте излишни разговори - пестете батерията на Вашия телефон!
Опасности, за които е необходимо да се следи постоянно
- Промяна на времето - може да се случи изведнъж и да е много по-екстремна от предвиденото в метеорологичната прогноза.
- Заледени участъци, снежни преспи по пътеката - носете котки и пикел, които знаете как да използвате.
- Прекомерни студ или горещина (подходящо облекло).
- Признаци на преумора (разпознавайте сигналите, които Ви дава тялото, спрете за почивка и запазете топлината си).
- Инцидент/заболяване (не изпадайте в паника - ако изпратите някого за помощ, останете на място, за да сте сигурни, че планинските спасители знаят точно къде да Ви намерят).
И не забравяйте - В стресова ситуация и под напрежение времето тече различно.
Tong
на 02.01.2022 в 01:42:58 #3Несериозното отношение към планината (която и да е) е забранено във всеки един сезон.. Всичко друго е мърлящина.
halo
на 01.01.2022 в 20:18:44 #2Каква алегория с Каунските наместници....
stiliyan-bilchev
на 01.01.2022 в 12:53:43 #1Обикновено такива екстремисти се оказват нежни офис тигри, които смятат, че планината е едно романтично място и ако си намокрят марковите обувки веднага ще долети някой спасител, който е длъжен да знае къде се намират всеки един момент. Другия профил е на дългокосите хермафродити, които мислят, че като са с размъкнати дрехи, различни висулки, муски и амулети са защитени от планината.