Голяма част от българите, сред които и симпатизанти на опозицията, одобряват повечето от мерките и намеренията на правителството.

Това показват данни от национално представително проучване на НЦИОМ. Изследването е направено между 2 и 6 септември сред 816 души.

78% от участвалите в изследването са на мнение, че към момента кабинетът на Борисов има сериозни намерения да се бори с корупцията. Най-много привърженици на тезата за сериозните намерения за борба с корупцията има сред хората на възраст до 40 г. и сред жителите на столицата.

Други 22% определят действията на правителството като ПР акция. Такова е мнението на 60% и от избирателите на БСП, и от тези на ДПС в градовете.

Що се отнася до намерението да се ревизират сделките, сключени през последната година от мандата на предишния кабинет, то среща масово одобрение или 90%.

От НЦИОМ поясняват, че това означава, че политическото говорене на ГЕРБ и на съмишлениците му в парламента засега постига чуваемост от много широки обществени прослойки.

От изследването става още ясно, че интересът към сделките на кабинета на тройната коалиция през последната година не е политически обагрен в зависимост от симпатиите на респондентите.

71% от симпатизиращите на БСП избиратели от градовете, както и две-трети от привържениците на ДПС намират за приемлива ревизия на управленските решения на тройната коалиция от последната година.

Ангажираността на кабинета за справяне с престъпността и корупцията формира обществени очаквания за постигане на конкретни резултати, посочват от НЦИОМ.
22% от градското население на страната е на мнение, че към момента МВР е министерството, което работи най-добре.

Засега МВР и Министерството на финансите в най-голяма степен олицетворяват очакванията за обществени промени. Логично изглежда ресорът, който се свързва в най-голяма степен с професионалната съпричастност на премиера и на вицепремиера Цветан Цветанов, да попада в центъра на общественото внимание. Интересът към сферата на финансите пък се обяснява с очакванията за справяне с кризата, поясняват от НЦИОМ.

Що се отнася до управленските намерения на кабинета практически всички българи или 96% одобряват предложението на правителството да осигури добавки към пенсиите на най-възрастните хора.

Масово одобрявано (от 90%) е и намерението да се ревизират всички сделки, сключени през последната година от мандата на предишния кабинет.
Широка подкрепа от гражданите получават идеите за намаляване на разходите за стартиране на бизнес.

Допълнителна обществена тежест на идеите дава и фактът, че позитивно настроени са преди всичко хората от елитните обществени прослойки, които най-добре разбират техния смисъл - гражданите в активна трудова възраст, заможните, висшистите и живеещите в столицата.

Намеренията на правителството за реформи в областта на здравеопазването също се следят с интерес. 88% от интервюираните одобряват създаването на специализиран фонд за финансиране на трансплантации на българи в чужбина.

55% от българите не одобряват намерението за въвеждане на регламентирано доплащане от пациентите в болниците. Логично против предложението са най-възрастните граждани над 59 години, слабо образованите, бедните и живеещите в малките градове. Подкрепящи идеята се срещат по-често сред младите и заможните, посочват от НЦИОМ.

Изследването е анализирало и общественото мнение за работата на МВР
90% от запитаните подкрепят идеята да се увеличи броят на патрулиращите пешеходни полицаи. в тази идея те виждат възможност за ефективна превенция и адекватност на действията по отношение на престъпността на всички нива - от битовата, до сериозните и големи престъпления.

Мнозинството от българите, живеещи в градовете, са на мнение, че служителите на полицията трябва да се чувстват сигурни за живота си, за да вършат мотивирано и всеотдайно работата си.

В този смисъл 70% приемат като добро решение въвеждането на бойни патрони. Според 68%, бойните патрони ще допринесат и за по-голям ефект от борбата с престъпността у нас. Страхът от възмездие „на място" вероятно ще респектира поне на първо време престъпниците.

По-често зад идеята за боравене с бойни патрони от страна на българската полиция застават мъжете, образованите респонденти, заможните жители на градовете. Най-много несъгласни с има сред ромите и сред нискообразованите.

Запитаните обаче правят две много важни уговорки, без които, според тях не може да се премине към ползване на бойни патрони от полицията.

92% от интервюираните се обявяват за законов регламент на случаите, в които полицаите ще могат да използват бойни патрони. Според 54% е задължително преди да се въведат бойните патрони да се работи за повишаване на подготовката на полицаите за използването им, за да се минимизира риска от инциденти.

Основен извод, който се откроява в оценката на работата на кабинета и предвидените от него реформи е, че сред идеите, които срещат най-малко одобрение сред запитаните, са тези, свързани със здравните реформи. Така например едва 33,5% от запитаните одобряват въвеждането на регламентирано доплащане от пациенти в болниците.

От НЦИОМ коментират, че допълнителна обществена тежест на идеите дава и фактът, че позитивно настроени са преди всичко хората от елитните обществени прослойки, които най-добре разбират техния смисъл.

Това са гражданите в активна трудова възраст, заможните, висшистите и живеещите в столицата, уточняват от там.

Извод от доклада е и, че според данните повече от половината анкетирани все още нямат достатъчно впечатления и мнение за работата на министерските екипи.

От НЦИОМ отбелязват, че е необходимо да изминат още около два месеца, за да може да има информирано обществено мнение, както и по-реалистични оценки за работата на министерствата и на техните титуляри.

Тогава ще могат да се регистрират и стартовите рейтинги на новия управленски екип.