Голяма част от българите, сред които и симпатизанти на опозицията, одобряват повечето от мерките и намеренията на правителството.
Това показват данни от национално представително проучване на НЦИОМ. Изследването е направено между 2 и 6 септември сред 816 души.
78% от участвалите в изследването са на мнение, че към момента кабинетът на Борисов има сериозни намерения да се бори с корупцията. Най-много привърженици на тезата за сериозните намерения за борба с корупцията има сред хората на възраст до 40 г. и сред жителите на столицата.
Други 22% определят действията на правителството като ПР акция. Такова е мнението на 60% и от избирателите на БСП, и от тези на ДПС в градовете.
Що се отнася до намерението да се ревизират сделките, сключени през последната година от мандата на предишния кабинет, то среща масово одобрение или 90%.
От НЦИОМ поясняват, че това означава, че политическото говорене на ГЕРБ и на съмишлениците му в парламента засега постига чуваемост от много широки обществени прослойки.
От изследването става още ясно, че интересът към сделките на кабинета на тройната коалиция през последната година не е политически обагрен в зависимост от симпатиите на респондентите.
71% от симпатизиращите на БСП избиратели от градовете, както и две-трети от привържениците на ДПС намират за приемлива ревизия на управленските решения на тройната коалиция от последната година.
Ангажираността на кабинета за справяне с престъпността и корупцията формира обществени очаквания за постигане на конкретни резултати, посочват от НЦИОМ.
22% от градското население на страната е на мнение, че към момента МВР е министерството, което работи най-добре.
Засега МВР и Министерството на финансите в най-голяма степен олицетворяват очакванията за обществени промени. Логично изглежда ресорът, който се свързва в най-голяма степен с професионалната съпричастност на премиера и на вицепремиера Цветан Цветанов, да попада в центъра на общественото внимание. Интересът към сферата на финансите пък се обяснява с очакванията за справяне с кризата, поясняват от НЦИОМ.
Що се отнася до управленските намерения на кабинета практически всички българи или 96% одобряват предложението на правителството да осигури добавки към пенсиите на най-възрастните хора.
Масово одобрявано (от 90%) е и намерението да се ревизират всички сделки, сключени през последната година от мандата на предишния кабинет.
Широка подкрепа от гражданите получават идеите за намаляване на разходите за стартиране на бизнес.
Допълнителна обществена тежест на идеите дава и фактът, че позитивно настроени са преди всичко хората от елитните обществени прослойки, които най-добре разбират техния смисъл - гражданите в активна трудова възраст, заможните, висшистите и живеещите в столицата.
Намеренията на правителството за реформи в областта на здравеопазването също се следят с интерес. 88% от интервюираните одобряват създаването на специализиран фонд за финансиране на трансплантации на българи в чужбина.
55% от българите не одобряват намерението за въвеждане на регламентирано доплащане от пациентите в болниците. Логично против предложението са най-възрастните граждани над 59 години, слабо образованите, бедните и живеещите в малките градове. Подкрепящи идеята се срещат по-често сред младите и заможните, посочват от НЦИОМ.
Изследването е анализирало и общественото мнение за работата на МВР
90% от запитаните подкрепят идеята да се увеличи броят на патрулиращите пешеходни полицаи. в тази идея те виждат възможност за ефективна превенция и адекватност на действията по отношение на престъпността на всички нива - от битовата, до сериозните и големи престъпления.
Мнозинството от българите, живеещи в градовете, са на мнение, че служителите на полицията трябва да се чувстват сигурни за живота си, за да вършат мотивирано и всеотдайно работата си.
В този смисъл 70% приемат като добро решение въвеждането на бойни патрони. Според 68%, бойните патрони ще допринесат и за по-голям ефект от борбата с престъпността у нас. Страхът от възмездие „на място" вероятно ще респектира поне на първо време престъпниците.
По-често зад идеята за боравене с бойни патрони от страна на българската полиция застават мъжете, образованите респонденти, заможните жители на градовете. Най-много несъгласни с има сред ромите и сред нискообразованите.
Запитаните обаче правят две много важни уговорки, без които, според тях не може да се премине към ползване на бойни патрони от полицията.
92% от интервюираните се обявяват за законов регламент на случаите, в които полицаите ще могат да използват бойни патрони. Според 54% е задължително преди да се въведат бойните патрони да се работи за повишаване на подготовката на полицаите за използването им, за да се минимизира риска от инциденти.
Основен извод, който се откроява в оценката на работата на кабинета и предвидените от него реформи е, че сред идеите, които срещат най-малко одобрение сред запитаните, са тези, свързани със здравните реформи. Така например едва 33,5% от запитаните одобряват въвеждането на регламентирано доплащане от пациенти в болниците.
От НЦИОМ коментират, че допълнителна обществена тежест на идеите дава и фактът, че позитивно настроени са преди всичко хората от елитните обществени прослойки, които най-добре разбират техния смисъл.
Това са гражданите в активна трудова възраст, заможните, висшистите и живеещите в столицата, уточняват от там.
Извод от доклада е и, че според данните повече от половината анкетирани все още нямат достатъчно впечатления и мнение за работата на министерските екипи.
От НЦИОМ отбелязват, че е необходимо да изминат още около два месеца, за да може да има информирано обществено мнение, както и по-реалистични оценки за работата на министерствата и на техните титуляри.
Тогава ще могат да се регистрират и стартовите рейтинги на новия управленски екип.
pusi
на 11.09.2009 в 05:19:38 #34Аз съм твърдо за- каквото се случило и случва в нашата държава да се казва,пред телевизия,радио и народа.Това не е пиар или суперменство,всичко трябва да се знае.До сега всички мълчаха и всеки си правеше каквото иска.
muncho
на 10.09.2009 в 21:08:17 #33Ей аман от лизачи бе, толква свирко колкото на ББ май не бяха правили..
velikiat
на 10.09.2009 в 20:32:29 #32смяна на модела изисква печен икономист, с математическо въображение, а финансист, чиновник слуга на формули е престиж позиция на пакистанци, тайландци, индонезийци, и прославените юпи са от техния грамаж, жалното е друго, че земята поена с дедовските кърви, изградена с труда на скромните бащи, вече не е дом за нашите деца, няма и да е родина и за внуци, ако я има, предадена от лакомия
velikiat
на 10.09.2009 в 20:02:28 #31блазе ощастливените с вяра още, моята свърши, очаквах европейско управление с достъпно необходимото и страшно скъп лукс, пари за заплати пак немало чувам, а финансистът дянков е закупил за милиард в зелено излишни хартийки специални права тираж на мвф, с пари от резервите на нои и здравна каса, и какво очаквам ли, рзс да промени конституцията, бб да стане президент, герб като ндсв да изчезне, а обедняването ни да продължи
EIS
на 10.09.2009 в 18:53:35 #30хора...да попитам...какво стана с идеята да се махне депутатския имунитет? Никой нищичко не споменава! Нали беше като първо решение още с встъпването на ГЕРБ във власт?! Ако някой е чул, хайде да сподели...
NaN
на 10.09.2009 в 18:30:41 #29Нека ББ да не превръща всяка изнесена от него нередност в сватбарски изстрел!!! От изстрела се очаква резултат, другото са празни Бойковски приказки…
MAD CUR
на 10.09.2009 в 18:29:58 #28Къде е Убразования, където живее на асВалтирана улица в с. Лозен? Мъкааа
NaN
на 10.09.2009 в 18:23:52 #27А бе, какво стана с кражбите в Марица изток!!! ББ го хвана амнезията след като се разбра ,че мажоритарния му депутат от ГЕРБ Иван Дечков Колев с баща си Дечко Колев са известните крадци…
Минувач
на 10.09.2009 в 18:15:35 #26Не виждам защо едва 33,5% от запитаните одобряват въвеждането на регламентирано доплащане от пациенти в болниците. Винаги ще се доплаща, ако човек пожелае добро обслужване, при тази липса на средства. За предпочитане е това да става регламентирано и на светло.
Bender
на 10.09.2009 в 17:59:17 #25Като цяло Бойко се справя. Сближава ни с ЕС, преразглежда спорни проекти, изнася данни за далавери...... Но има какво да се желае. Кадровата политика смущава, няма въпроси къде отиде излишъка, депутатите нещо се ослушват. Ще видим. Аз бях по голям песимист. Особенно преди година когато Бойко си гукаше с гоце.
MIKIMAX
на 10.09.2009 в 17:46:38 #24Дотук добре...Ама трябват и резултати, т.е. хайдуците от тройната коалиция, които дълбоко са бъркали в кацата с меда, да наметнат раираните пижами и да сменят прическата. Както и да поемат пътя - кой към Врачанския, кой към Сливенския... Ако това се случи, ББ ще се радва дълго на висок кредит на доверие и може смело да гледа към втори мандат. Обратното означава да поеме по утъпканата пътека на жълтурковците, които вече са част от тъжната история на прехода.
Mишугa
на 10.09.2009 в 17:35:09 #23Викам, да се снишим и да изчакаме... Пък напролет, пак ще се броим...които сме останали
tup
на 10.09.2009 в 17:08:06 #22http://acco-bg.com/4/tema12.htm
tup
на 10.09.2009 в 17:03:53 #21алфа отклонение ... не беше ли стохастична грешка
VioletRay
на 10.09.2009 в 16:56:14 #20DaWolf | 10.09.2009 15:30 Принципно съм съгласен с твоето мнение, особено с последната част за НЦИОМ. Но не съм съгласен напълно, че правя фактическа грешка. Грешката в резултатът от дадена анкета идва, не толкова от броя на анкетираните хора, а от точното подбиране на представителите в представителната група. Точно подбиране е практически невъзможно, при малък брой анкетирани, отнесено към общия брой, защото представителите на дадена група, от представителната група, не винаги изявяват едностранно мнение, за тази група. Точно и поради това, при малък брой на анкетираните хора, вариациите при различните представители оказва съществено значение за крайният статистически резултат и от там се разминава с общата картина. Затова за по-лесно се счита за недостатъчно достоверно, дадено анкетно проучване, когато е направено с по-малък брой хора. Това е така, защото делта отношението на единица мнение съотнесено към общото мнение е с по-голяма тежест при малка група, то процентно изкривяването е доста голямо, спрямо общата картина. Тъй като това е доста трудно да се компенсира, за по-лесно е прието, че по-големия брой хора дават по-точен резултат. С удоволствие бих разписал процентното отношение и големината на грешката при 816 човека спрямо 7 милиона, но смятам, че това са вече технически детайли, които нямат общо с общото положение на нещата.
rumen221
на 10.09.2009 в 16:34:14 #19Приятели, Здравеопазването е най-зле: 1. Необходимо Въвеждане на нови Лечебна и Здравно-осигурителна системи, основани на „Поименно здравно осигуряване”, „Здравна солидарност” между гражданите и на „Финансова подкрепа от държавата”. Новите, Лечебна и Здравно-осигурителна системи, да са основани първо на „Поименно здравно осигуряване”, след това на „Здравна солидарност” между гражданите и накрая на „Финансова подкрепа от държавата”, изразяващо се в здравното им съосигуряване, независими лечебни фондове и пряко финансиране, при тежки хронични и социално значими заболявания. 1.1. Поименно здравно осигуряване, чрез „Лични, здравно - осигурителни, картови дебитно-кредитни сметки”(Същите носители на информация ще бъдат е електронни здравни досиета), които да са единствено средство за разплащане в здравната система. Личните здравни сметки да се администрират от Здравната каса и да са единствено за здравни плащания. От тяхната наличност 50% да е наследяема, а останалата част, да служи за здравна солидарност. 1.2. Здравна солидарност да се въведе, чрез законови права на гражданите, за здравно съфинансиране между им и чрез вътрешно за здравната каса, всеобщо съкредитиране на гражданите – в такъв размер, че кредитирания гражданин, да може реално да възстанови изразходваната сума, с около 50% от бъдещите си здравни вноски. „Целевото персонално финансиране за лечение”от външни источници е естествено, но заплащано само „през” личните здравно – осигурителни сметки. 1.3. Държавни здравни фондове, за лечение на най-тежките и социално значимите заболявания, лечими у нас. 1.4. Преки плащаншя и финансирания от държавата, физически и юридически лица, чрез личните сметки в Лечебната и Здравно-осигурителната системи. Чл.52 от К-ята. 2. Средствата за здравно-осигурителните вноски да се внасят съобразно конституцията. Средствата да се внасят в личните здравноосигурителни сметки от гражданина, от неговия работодател и от държавата, в размер - по 4%, от чистият му сумарен месечен доход от труд, по равно за всеки от тримата съвносители, а гражданите ще внасят и 4% от чистите си приходи от доходоносната си собственост, като физически лица. Здравно-осигурителни вноски, да се внасят, както за всички доходи от труд и собственост на гражданите, така и за всички видове социални помощи! Максималният доход за здравно осигуряване, както и максималния доход за пенсионно осигуряване, да са равни на максималната брутна месечна заплата за „държавна” длъжност, през предходната данъчна година и само след такава вноска, гражданите да могат да правят неограничени здравни вноски в паралелни здравни фондове. Чл.52(2); 60 от К-ята.
DaWolf
на 10.09.2009 в 16:30:54 #18Но знам и, че колкото е по-малко числото след него, толкова резултатът се счита за по-малко достоверен. --- Ами не, фактически не си прав. Числото трябва просто да е ДОСТАТЪЧНО голямо, при това достатъчно не е много (за около 7 милиона минимума е около 500-700 човека) и от там нататък резултатите нямат алфа отклонение (числова грешка)...ако ще и 10 000 да интервюиташ пак ще получиш същия или приблизително същия резултат, ПРИ УСЛОВИЕ че извадката е представителна, сиреч инма представители от всичи основни демографски и психографски групи....та така... НЦИОМ работи от маса години в него има доста квалифицирани социолози и експерти. Не методологията е проблема. Проблема е че в България има огромен натиск върху социологическите агенции и те променят/подменят резултатите за да обслужват нечии интереси, оттам и липсата на доверие към резултатите от проучванията.... Както виждаш не бройката е проблема... а доверието към НЦИОМ и останалите социолози
mrasnika
на 10.09.2009 в 16:30:52 #17dragko | 10.09.2009 15:15 Ти от къде знаеш че не краде????? Янето нищо не е казал нещо ???? То няма и какво да се краде, ама скоро ще текнат малко пари от ЕК , тогава пак ще говорим
Карина
на 10.09.2009 в 16:20:09 #16well informed, благодаря за статията да четем и да мислим повече, а
nofreeman
на 10.09.2009 в 16:19:22 #15Всяко правителство е въздух под налягане а кранчето е някъде из Европа....така, че тези проучвания са птичките, които летят над страната.....защо едно време официално не запитаха кой иска в ЕС и кой не....задаваше се крадене и всичката партийна лакома паплач не я интересуваше народа какво мисли. Нищо не се е променило....скоро и заем ще ни даде МВФ, а се тръбеше че няма да вземаме...не ми се говори въобще за нашата измислена политика и за хайдуците дето мажат и после си правят каквото искат.....Поне не лъжете и медиите, че те само това пишат - ЛЪЖИ !!!