Положението в ЕС по отношение на заетостта и социалната област остава изключително тревожно през второто тримесечие на 2012 г., отчита доклад на Еврокомисията.
Общата безработица се увеличава, наблюдават се значителни различия между държавите членки, финансовото положение на домакинствата се влошава, а все повече деца живеят в условия на бедност.
От края на 2011 г. ЕС е в разгара или на ръба на рецесия, а общото настроение за състоянието на икономиката е достигнало най-ниската си точка за последните три години. При тази конюнктура шансовете да се намери работа остават по-лоши в сравнение с периода преди кризата.
През първото тримесечие на 2012 г. заетите на пълно работно време са положили най-много часове труд в Гърция и Австрия, а най-малко часове труд са отчетени във Финландия, Италия и Ирландия. Това сочат някои от основните констатации в последния тримесечен преглед на трудовата заетост и социалното положение.
Особено тревожен е фактът, че безработицата продължава да нараства и е достигнала исторически рекорд - 25,3 милиона души, с 2,6 милиона повече (+11,6 %) в сравнение с март 2011 г.
Общата безработица в ЕС е 10,4 %, като процентът ѝ се е увеличил в 17 държави членки. Различията между държавите отново са се задълбочили - ясно се открояват групата на държавите с по-добри показатели, от една страна, и държавите в „периферията", от друга.
Отбелязва се и друг абсолютен рекорд - разликата между най-ниската стойност на безработицата в ЕС (в Австрия, 4,5 %) и най-високата стойност (в Испания, 25,1 %) е достигнала 20,6 процентни пункта. Броят на трайно безработните се е увеличил в 15 държави членки в сравнение с миналата година и е достигнал 10,7 милиона души. В момента трайно безработните представляват 4,5 % от активното население (+0,4 процентни пункта за една година).
Изключително сериозна е безработицата сред младите хора. Въпреки че не се е увеличила през второто тримесечие, през юли за ЕС тя е била 22,5%. Дванадесет държави членки отчитат младежка безработица над 25%, а само три остават под 10%: Австрия, Германия и Нидерландия.
Неблагоприятните перспективи за младите хора вещаят все по-голям риск от трайна безработица и загуба на икономическа активност, както личи от нарастващия брой младежи, които нито работят, нито продължават своето образование и обучение.
Оказва се, че младите хора в България на възраст между 15 и 24 години имат най-незавидната позиция в Европейския съюз спрямо връстниците им по отношение на това дали имат работа или се образоват.
Според данните страната ни „води" по този показател, като близо 22% от всички младежи в посочената възрастова група не посещават училище или нямат работа. Плътно зад България е Италия, а след нея - Румъния.
На другия полюс е ситуацията с младите хора в Холандия, Люксембург и Дания, където в тази груба влизат под 7% от населението на възраст 15-25 г.
Актуалните подробни данни за 2011 г. открояват по-ясно общата картина на пазара на труда. Освен безработните близо 8,6 милиона души, предимно жени, са заети на непълно работно време. Още 10,9 милиона души попадат в сивата зона между икономическата пасивност и безработицата, като например тези, които са се отказали да търсят работа.
За периода 2009 - 2011 г. брутният разполагаем доход на домакинствата е намалял в две трети от държавите в ЕС, като най-голям спад отчитат Гърция (15,7 %), Ирландия (9 %) и Литва, Испания, Кипър и Унгария (над 4 % във всяка от четирите държави).
Тази тенденция рязко се различава от положението в скандинавските държави, Германия, Белгия, Словения и Франция, където благодарение на системите за социална закрила и по-стабилния пазар на труда доходите са продължили да се увеличават дори по време на кризата. Въпреки това кризата е засегнала значителен дял от населението и е станала причина за увеличаване на бедността и в тези страни.
Едва ли е изненадващо, че делът на населението в ЕС, засегнато от финансовите сътресения, остава безпрецедентно голям. Гражданите на страните, където намалението на доходите е най-чувствително, са и по-склонни да възприемат по-критично социалното си положение, сочи проучване на Евробарометър от 2012 г. относно социалния климат.
Бедността сред децата се превръща в проблем за все повече домакинства, тъй като трудовите доходи на родителите не са достатъчни, а домакинствата с деца не получават достатъчна подкрепа.
Процентът на децата, застрашени от бедност (след получаване на социални плащания), нараства от около 10 % в Дания и Финландия до над 20 % в Испания, Гърция, България, Португалия, Италия, Румъния, Латвия, Полша, Литва и Люксембург.
Размерът на детските надбавки, както и ефектът от тях се различават значително на територията на ЕС. Възможността да се осигурят грижи за децата на достъпни цени е изключително важен фактор, за да могат родителите и най-вече майките да ходят на работа.
В групата на най-големите държави членки икономически растеж продължават да отбелязват Германия, Франция и Полша, докато в Италия и в Обединеното кралство икономиката продължава да се свива. През второто тримесечие на 2012 г. Испания и Португалия отчитат значителни загуби по отношение на икономическата дейност и заетостта.
sponge bob
на 30.09.2012 в 00:41:15 #14Първи сме в ЕС по младежи, които нито учат, нито работят .... вместо това висят в Топспорт

Юлиан-3
на 29.09.2012 в 20:26:31 #13K_01 | 29.09.2012 10:27 тя....картината в главата ти винаги е грозна - по долу съм обяснил с едно изречение защо....да не бараме нещастната генетика - имах пред вид Твоята "генетика", дето си е жив расизъм....постно, плоско и печално познато....

Юлиан-3
на 29.09.2012 в 08:19:17 #12Постоянното и истерично натякване, че ти си нещо повече от някого, само защото си в чужбина, а той е останал в България е признак, че въобще не си убеден в това
....и смешно и жалко.....

Юлиан-3
на 29.09.2012 в 08:12:24 #11Шафрант Гювендиев | 29.09.2012 00:45 Поздравления, успя да изкараш червейчо от дупчицата му
...никак не съм изненадан, че след дребната главица следва само мършава опашчица, с вмирисани на мухъл генетични(расови сиреч) теории, елементарно противопоставяне Север-Юг пак в същия аспект и историческа обща култура, твърде широка, за да е и дълбока
.....емигрантите в този форум са два вида - реалисти и истерици....първите са наясно, че по високият стандарт няма да им замени Родината, но правят жертва заради децата си....другите компенсират неприемането на този елементарен факт....обикновено тук във форума прогресивно изтрещяват.....

LORD_SLIM
на 28.09.2012 в 20:01:55 #10Много некомпетентни мнения колеги.За някои хора е голям кеф да си го мерят.Младежката безработица е огромен проблем,младежите излизат тотално неподготвени за трудовия пазар по много причини,работодателите не обичат да инвестират в работна сила,държавата по никакъв начин не насърчава малкия и средния бизнес,от които реално зависи безработицата.Тъй като казвате циганите,искам да кажа,че те въобще не са включени в тази статистика,защото те не се регистрират в Бюра на труда,т.е не се водят безработни.Това правителство е с убийствена социална политика,не знам как не ги е срам бодряшки да се радват,че нямаме дефицитен бюджет,точно,когато трябва да имаме точно такъв.Безработицата води до свиване на доходите,свиване на потреблението,деквалификация,не знам откъде измислят ръста,макар и минимален на БВП.Те,младите и без това са толкова малка част от населението,че да се оставят на произвола на съдбата е просто срамно и неморално,не е нормално към МВР да се стичат океани от пари,а за наука да се отделят 3% от БВП.Не знам за какви социалисти и комунисти говорите,но не е нормално при инфлация 10%,минималната работна заплата да седи на едно ниво,както и пенсиите.При положение,че пенсионерите са 2 100 000,а пенсиите са на солидарен принцип,държавата трябва да се бори за всеки зает,нормалната безработица за Европа е между 4 и 6%,ние сме с над 10%(реално доста повече,според синдикатите-20%),а МС предлага бутафорни програми за 6 или 9 месеца.Срам.
boko tikvata
на 28.09.2012 в 20:00:21 #9Качо Кенефа,свършили с тоалетните?
Минувач
на 28.09.2012 в 18:19:10 #8Да направят проучване за процента на младежите в заведенията през деня.
качамака
на 28.09.2012 в 17:42:09 #7Нали всичко живо искаше да влезне в ЕС,където течеше безкрайна благина...
А пък то се оказа мизерия,подсмърчане и стафиди по гъзо. 
sandiu
на 28.09.2012 в 16:52:55 #6Нещата трябва да се казват с истинските им имена. ТЕЗИ МАЛДЕЖИ СА МАНГАЛИ И ГИ НОСИМ НА ГЪРБА СИ.
nikola345
на 28.09.2012 в 16:45:57 #5Иво Карамански | 28.09.2012 14:56 защо да си хабят времето за учене и работа, като и от двете в България не става нищо --------------------------- Абе чудя се как да те нахраня и нищо подходящо не ми идва на акъла. А на мене това рядко ми се случва
Всичките тия, дето ни работят, ни учат - са тъпи цървули, които разсъждават точно по тоя начин. И аз по цял ден мисля схеми как да я изтрепа тая сган, че да прочистим държавата от тях (вас).
Абе може ли да си такъв цървул, прост, малоумен бе?
Тия приказки и аз ги слушах като бях тинейджър и им разправях - седи глей какво ще направим... и всичките тъпи цървули ми се смееха.
Излишно е да споменавам как са се развили нещата след 2 години и кой на кого се смее, сещаш се...
Нещата стават САМО И ЕДИНСТВЕНО с работа. А не с търтеене по цял ден, тъпанари малоумни.
Само дето под работа става въпрос за РАБОТА - не да ми мардясвате по 8 часа в офиса, да се чудите как да скатаете, да имате КПД колкото на разгонена хлебарка и после да мрънкате, че са ви ниски заплатите.
Говеда малоумни.
Haho
на 28.09.2012 в 16:22:46 #4Явно в ЕС ще сме вечните първи в последността!
Nasich11
на 28.09.2012 в 16:19:12 #3СТАНИШЕВ Е ВИНОВЕН !

Снайпер
на 28.09.2012 в 16:07:48 #2Първи сме в ЕС по младежи, които нито учат, нито работят..... резултат от "плодотворното" влияние на ПАРТИЯТА КЪРМИЛНИЦА МАФИЯ, МАЙКА НА ВСИЧКИ МАФИИ

Иво Карамански
на 28.09.2012 в 15:56:14 #1защо да си хабят времето за учене и работа, като и от двете в България не става нищо