142 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили (ВСС) помагат в гасенето на пожарите край Отец Паисиево в Пловдивско и с. Воден в Ямболско. В борбата с огнената стихия са включени специализирана техника и хеликоптери, съобщават от Министерството на отбраната.
В района на Отец Паисиево (община Калояново) на терен са 94 военнослужещи с 14 единици специализирана и транспортна техника.
Инженерни специалисти за пореден ден прокарват просеки и горски пътища със специализирани машини между селата Отец Паисиево и Пролом, заедно със служители на местното горското стопанство и пожарната.
В гасенето на пожара край Воден (община Болярово) участват 56 военнослужещи.
Два хеликоптера от авиобазата Крумово помагат в борбата с огнената стихия при село Воден. В гасенето на пожара в района на Отец Паисиево пък участват двата хеликоптера, които бяха изпратени на страната ни от Чехия.
От държавното млекопреработвателно предприятие "Ел Би Булгарикум" информират, че са осигурили мляко и айрян на жителите, доброволците и огнеборците във Воден. Раздадени са 500 кисели млека и 500 айряна на доброволци и екипи на пожарната. Инициативата е на изпълнителния директор на "Ел Би Булгарикум" Живко Живков и служителите на компанията и е организирана изцяло с лични средства на екипа.
Припомняме, че в четвъртък огънят навлезе във Воден и се разпространи информация, че хората се евакуират сами. Впоследствие в гасенето на пожара се включиха военнослужещи и хеликоптер на ВВС, а вътрешният министър Калин Стоянов разпореди наличните водометни машини на Жандармерията да се включат в борбата с огнената стихия. На място той обяви, че няма жертви и пострадали хора от пожара. МВР шефът потвърди това и на сутрешен брифинг днес, на който също така заяви, че евакуацията във Воден е била организирана от властите.
Пожарът край Отец Паисиево пък тръгна от вилна зона във вторник, а заради вятъра тази нощ се разгоря и към близкото село Пролом.
В двата района изгоряха десетки къщи, а общините Болярово и Калояново обявиха частично бедствено положение. Заради реакцията на властите при пожарите оставката на Калин Стоянов бе поискана днес от партия "Възраждане", както и от коалиция ПП-ДБ, които искат и оставката на премиера Димитър Главчев.
Министър-председателят коментира искането за оставката му от района на Отец Паисиево, където се запозна на място със ситуацията заедно с вътрешния министър. С тях бе и социалният министър Ивайло Иванов. Информация за посещението им бе разпространена от пресцентъра на Министерския съвет (МС), МВР и Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Главчев заяви, че пожарникарите, военните и доброволците на терен полагат усилия да бъдат ограничени пожарите максимално бързо. По думите му при толкова много огнища навсякъде се действа адекватно. Най-важното според премиера е, че няма човешки жертви. Главчев каза още, че създаденият от него оперативен щаб работи денонощно и институциите са в пълна координация.
След искането за оставката му, премиерът призова бедствието да не се политизира и определи това като цинично на фона на усилията, които се полагат. "Призовавам политиците - ако искат да излязат от помещенията с климатиците и да дойдат на място да видят за какво става въпрос", посочи Димитър Главчев. Той подчерта, че в трудни моменти е важно обществото ни да не бъде разединявано чрез политически нападки.
По думите му село Отец Паисиево, от където е част от рода на Васил Левски, е знаково място, от което може да бъде отправен силен призив за единство в настоящото предизвикателство. България има нужда от силите от всеки един от нас, важно е да се обединяваме, а не да се разделяме, добави Главчев.
Министър-председателят заяви, че в страната се работи с наличната техника, закупена до момента. "Не мисля, че служебното правителство може да бъде обвинявано за разполагаемата техника. Нека не забравяме, че бяхме избрани, за да проведем честни и прозрачни избори, а се справяме с доста по-различни неща", коментира той.
На място бе и социалният министър Ивайло Иванов. Той обяви, че екипи на Агенцията за социално подпомагане вече са на терен и пострадалите при пожарите ще могат веднага да подадат молби за първоначална еднократна помощ в размер до 1578 лв. С нея се подпомагат семейства, чието законно построено основно жилище е пострадало при природно бедствие. Ще бъде създадена необходимата организация максимално бързо да бъде оказана пподкрепа на засегнатите от пожарите в страната. На всички, които отговарят на нормативните критерии за отпускане на еднократната помощ, тя ще бъде изплатена максимално бързо. Получилите подпомагането могат да кандидатстват и за подкрепа до 2500 лв. от Фонд "Социална закрила" към МТСП за закупуване на обзавеждане и оборудване на пострадалите домове. С еднократната помощ при природно бедствие се подпомагат семейства, чието законно построено и основно жилище е пострадало. Помощта се отпуска със заповед на директора на съответната дирекция "Социално подпомагане" по подадено заявление-декларация и след извършена социална анкета в дома на засегнатите семейства по настоящ адрес. След потушаването на пожарите засегнатите ще могат да кандидатстват за помощ и пред фонда на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Съвместно с общините ще се търсят възможности за настаняване на останали без дом хора.
Борбата за овладяване на пожара в района на Отец Паисиево продължава. Към момента успешно се ограничава периметърът на обхванарата от огъня площ.
В отговор на журналистически въпрос Калин Стоянов посочи, че след погасяването на пожарите край Отец Паисиево и Воден предстои да бъде установено дали те са причинени от човешка небрежност и може да последва наказателно преследване, ако има виновни.
"Само с летателни машини пожар не може да бъде потушен, те спомагат за свалянето му ниско", коментира също той и обясни, че ситуация може да се усложни при покачване на температурите и поява на силен вятър.
"Благодаря на колегите от Турция, че изключително бързо се отзоваха и оказаха много мощна подкрепа в рамките само на няколко часа", каза Стоянов за пристигналите снощи у нас турски противопожарни автомобили и уточни, че те остават на границата в готовност да се включат в борбата с пожарите, ако е необходимо.
По-късно от МЗХ съобщиха, че са сформирани експертни комисии с представители на Областните дирекции "Земеделие" за констатиране на щетите от пожари в земеделски площи, включително унищожена продукция и погинали селскостопански животни. Те ще посетят районите, където е обявено бедствено положение.
По линия на de minimis стопаните могат да бъдат обезщетени за загуба на нерекултирана селскостопанска продукция, животни, пчелни семейства и фураж. Индивидуалният таван за подпомагане, който земеделски стопанин може да получи в рамките на три последователни данъчни години, е в размер до 25 хиляди евро.
maria-ivanova
на 18.07.2024 в 19:35:10 #1Цинизъм е такива бездарници и безродници да се набутват във властта. И сега Христо Иванов -това юридическо недоразумение, да каже от кого да се избере премиер, ако този не става? Заслужават сега никой да не излезе да гласува - оставиха държавата на пожарите. Нямаме държава.... всичко съсипаха.