Днес е Никулден.

С ритуално шествие до морето, празнични концерти и рибна фиеста на централния площад в Бургас, ще бъде отбелязан денят на св. Николай Чудотворец, който се чества и като празник на града.

Ще бъде отслужена празнична света литургия рано сутринта в храм „Св. Кирил и Методий".

Следва ритуала по издигане знамето на Бургас пред сградата на общината.

По-късно, в Етнографския музей ще бъде осветена Никулденска обредна трапеза.

Ще продължи с литийно шествие до морето, където ще бъдат хвърлени венци и цветя в памет на загиналите моряци.

За първи път се организира и голяма рибна фиеста на площада.

Празникът ще завърши с голямо светлинно музикално шоу, съпроводено от фойерверки и заря.

На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Никола Чудотворец.

Първобразът е историческа личност - Никола Мирликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия (днес Турция).
Още като младеж той наследил голямо богатство от баща си и раздал всичко на децата и бедните си съграждани.
За добрите му дела се разказвали множество легенди. Така, например, когато един богаташ с три дъщери се разорил и решил да продаде децата си като робини, светията тайно му подхвърлил три кесии със злато и така спасил момичетата от ужасна участ. Той откупувал и други хора от робство.

Източноправославната религиозна традиция го почита като покровител на мореплавателите.
Според една легенда, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб.
Според друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.

Св. Никола пътувал много по море и от опасностите се спасявал благодарение на божията закрила. В едно от житията му се споменава епизод, в който той обърнал към християнството пирати, нападнали кораба, с който той пътувал.

В образа на свети Никола се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езически бог (Посейдон). Това е причината българите да го почитат като патрон на моряците и рибарите, както и като покровител на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Свети Никола умира на 6-ти декември 345 година. Паметта му се почита и до днес от Християнската църква именно на тази дата.

В Западна Европа също честват свети Никола (Николаус). В немско-говорящите страни, Холандия и Белгия този ден е особено важен за децата. В нощта на пети срещу шести декември децата оставят обувките си с надеждата добрият светец да ги напълни с лакомства и подаръци. В много райони на запада празненствата за свети Николаус постепенно се трансформират в Коледа.