
Одиторите са отправили 51 препоръки към министъра на вътрешните работи, които трябва да бъдат изпълнени до края на октомври.
Според проучване на Научноизследователския институт по криминалистика и криминология 41% от хората проявяват доверие към полицията, броят на недоволните от работата на МВР е най-висок в големите градове и най-вече в столицата.
Основните констатации в доклада на Сметната палата са:
Не са взети ефективни мерки, така че полицейската дейност да е съобразена с потребностите на гражданите. Гражданите не са уведомявани за резултатите от работата на полицията, не са създадени дори и елементарни материалния условия за работа с гражданското общество.
Реалните потребности на гражданите и тяхната удовлетвореност не са намерили отражение в нормативните актове, констатира още Сметната палата.
Проверката отчита също и голямата натовареност но определени чинове и липсата на пряка обвързаност между резултатите от работата и трудовото възнаграждение, което създава предпоставки за демотивация за заемането на длъжността и формално изпълнение на служебните задължения.
Не са реализирани достатъчно ефективни мерки за получаване на обективна оценка за отношението на гражданите към полицията.Продължава да се засилва чувството им за несигурност и страха от престъпността.
Не е осъществен анализ на очакванията и удовлетвореността от полицейската дейност като публична услуга, заплащана от данъкоплатците. Не е осигурена публичност на годишните резултати от работата на министерството и структурните му звена.
Предприети са действия за подобряване на охраната на обществения ред и противодействието на уличната престъпност, но това не води до намаляване на самата престъпност и процентът на разкритите престъпления остава същия. Това не създава предпоставки за преодоляване на чувството на несигурност в гражданите.
Увеличението на относителния дял на детската престъпност спрямо общия брой регистрирани криминални престъпления и на водените на отчет в детските педагогически стаи не доказва ефективност на превантивната и профилактичната дейност с малолетните и непълнолетните правонарушители.
Въпреки засиления контрол и предприетите превантивни мерки, не е постигнато намаление на пътнотранспортните произшествия, на загиналите и ранените, което не доказва ефикасността от изпълнението им.
Не е разработена процедура за прием и предоставяне на помощ на жертвите на престъпления.
Въведените процедури за регистриране на сигнали за извършени престъпления не гарантират недопускане на възможност за укриването им.
Не са установени критерии относно минималното време за отзоваване на сигнали за извършени престъпления
Сметната палата отчита също, че не са подобрени условията в помещенията за задържане и в много районни полицейски управления липсват минималните санитарно-хигиенни изисквания.
Не са осигурени възможности за равен достъп до полицейски услуги на хората с увреждания.
keke25
на 22.06.2007 в 19:47:21 #6Filco,
Filco
на 22.06.2007 в 17:44:07 #5Kreten
на 22.06.2007 в 16:04:17 #4Минувач
на 22.06.2007 в 15:54:13 #3boris
на 22.06.2007 в 15:53:44 #2keke25
keke25
на 22.06.2007 в 15:52:49 #1