Привлечени са като обвиняеми двамата иманяри, които бяха заловени в района на античния град Хераклея Синтика в Петричко. Те обаче са освободени от ареста. С постановление на наблюдаващия прокурор по случая за единия е определена мярка за неотклонение подписка, а за другия - парична гаранция.

Иманярите са полски граждани. На двамата е наложена забрана да напускат територията на България. По случая е образувано досъдебно производство за търсене на археологически обекти без съответно разрешение с използване на технически средства. Разследването се провежда под ръководството на Окръжната прокуратура в Благоевград, съобщиха от държавното обвинение

Двамата поляци за заловени на югозападния склон на планина Кожух в местността Рупите на територията на община Петрич на 21 май 2025 г. Иманярите използвали три металотърсача, металдетектор и лопати.

Според източници на Nova единият е католически пастор.

Двамата поляци са чичо и племенник и са на 51 и на 19 години, информира bTV. Те са хванати до широко посещавания западен некропол на Хераклея Синтика с металотърсачи посред бял ден.

"Изводът за пореден път е, че иманярството в България има чудовищни размери. Толкова е мащабно и сме прочути по света, че безнаказано можеш да си го практикуваш в страната", коментира ръководителят на разкопките проф. Любомир Вагалински.

Той изтъкна, че в България липсва публично порицание срещу иманярите. "Това е именно лошият резултат, който ги кара да се чувстват безнаказани. Няма значение дали са българи или поляци. В деня, в който бяха хванати поляците, разбрах за други чужденци, които са били заловени в южния некропол на Айдарица, но пак никаква информация. Нещата се потулват, няма публичност. За мнозина това е едно безобидно занимание, както казват някои групи хора - рекреативен спорт", каза още проф. Вагалински.

Двамата иманяри на Хераклея Синтика са заловени благодарение на реакцията на охраната на обекта. "Ако не беше тя, те щяха да си иманярстват и да си тръгнат. Вероятно не им е за пръв път, защото доколкото разбрах са намерили монети в колата им", посочи Любомир Вагалински. На място има охрана докато работят археолозите, а през останалото време обектът трябва да бъде пазен от общината.

Според проф. Вагалински решението на проблема с иманярството е да има бързо, ефективно и публично съдопроизводство. "Ако има публичност, санкция и обществено порицание, нещата ще изглеждат по съвсем различен начин, защото само с една глоба не става. Те си купуват металотърсачи и изобщо не ги притеснява", изтъкна той.

Хванаха двама иманяри в Хераклея Синтика

Хванаха двама иманяри в Хераклея Синтика

Задържаните са полски граждани