Президентът Росен Плевнелиев удостои с почетен знак проф. д-р Теньо Попминчев, който направи революционно откритие в квантовата физика.
Припомняме, българският физик създаде първия по рода си настолен рентгенов лазер, за който news.bg разказа в началото на годината. Той работи в САЩ повече от 15 години, но остава български гражданин. Ръководи екип в изследователския институт JILA в щата Колорадо.
На тържествена церемония в Гербовата зала държавният глава приветства младия учен, като подчерта изключителността на неговото откритие и приноса му за развитието на науката, техниката и технологиите. Росен Плевнелиев добави, че постижението на българския учен издига авторитета на страната ни в световен мащаб.
„Благодарение на това постижение можем да „надникнем“ и в най-бързите природни процеси в атома, в полза на биологичните, физичните и други научни изследвания. Постижението на проф. Попминчев реализира мечтата на много физици, работещи в най-реномираните научни институти в целия свят. Доверявайки се на своята интуиция и на основата на теоретичните си изчисления, той успява да построи експериментален прототип, който няма аналог в световната практика“, заяви президентът в словото си.
Той допълни, че големи технологични компании вече са проявили интерес към възможностите, които се откриват с прилагането на настолния рентгенов лазер. Държавният глава определи откритието като революционно,с приложение в редица област, включително в медицината.
„Във Ваше лице българската нация разполага с един от най-високо квалифицираните млади учени“, обърна се президентът към проф. Попминчев.
Проф. д-р Теньо Попминчев изказа сърдечна благодарностuc към държавния глава за оказаната висока чест.
Младият учен ще работи за създаването на нанотехнологичен център в София.
„Надявам се, че ще получим подкрепа от Физическия факултет на СУ и БАН. Ще се радвам и други млади български учени да се присъединят към нас“, каза проф. д-р Теньо Попминчев.
В словото си той отправи думи на признателност към хората, благодарление на които е тръгнал по пътя на научните предизвикателства.
Сред гостите на церемонията беше преподавателят му от Физическия факултет доц. Иван Бъчваров, който през годините остава съпричастен към вълненията, трудностите и постиженията на своя студент.
hmmm
на 19.05.2016 в 01:33:06 #1Наградата по-скоро трябва да е за създаването на нанотехнологичен център в София, а не за американският патент, за който ние ще плащаме вероятно. Също има разлика между откритие и изобретение.