Ако чакате пролетта с нетърпение, новината сигурно ще е добра за вас: учени са установили, че пролетта вече идва два дни по-рано от средното.

Само че същото се отнася за лятото, есента и зимата.

Според изследване на Университета в Калифорния, в умерените региони на света, както в северното, така и в южното полукълбо, най-горещият ден в годината се придвижва с два дни напред в календара. Същото се отнася и за най-студения ден на годината.

Заключението е направено на базата на регистрираните температури в почти 150 годишен период. Информацията е публикувана от агенция Ройтерс.

Сезоните идват по-рано, същевременно са и по-горещи.

Последиците от тази промяна все още не са ясни, но учените намират откритието си за обезпокоително, тъй като нито един компютърен модел досега не е направил това предвиждане.

Изследването е публикувано в сряда в списание „Нейчър". Според учените откритият ефект се дължи на глобалното затопляне и с голяма вероятност е причинен от хората.

В периода от 1850 г, до 1950 г. климатът е показал еднакъв модел на изменчивост, като най-горещият ден в северното полукълбо средно е бил 21 юли.

Данните межди 1954 г. и 2007 г. показват, че статистически най-горещият ден в годината се пада 1.7 дни по-рано.

Обикновено температурните пикове се случват един месец след Слънцестоянието, което се определя от директното или индиректното попадане на слънчевите лъчи върху температурата на Земята.

Около един месец е нужен, за да се нагрее земната повърхност през лятото или да изстине през зимата в следствие на периода на непреки слънчеви лъчи.

Сега учените се страхуват, че планетата е загубила нещо, което е регулирало този механизъм.

„Планетата оказва по-малка съпротива на това, което Слънцето й казва да прави. Това внушава загриженост".

Евентуалната причина може би е загубата за влага във въздуха или замърсяването.

Други изследвания върху определени райони на Великобритания потвърждават публикуваните вчера данни: пролетта вече идва по-рано.