Всяка година в Европа над 50,000 жени развиват и 25,000 умират от рак на маточната шийка, макар да е известно, че организираните профилактични програми могат да предотвратят почти всеки случай на това заболяване, пише здраве.бг.

Въпреки това, стряскащ факт е, че по-голяма част от жените в Европа нямат достъп до тези програми.

Да, Пап тест цитонамазката е налична в цяла Европа, но често се предлага само на онези жени, които знаят за нея и могат да я поискат, както и да платят за нея.

Ракът на маточната шийка е уникален с това, че може на практика да бъде изкоренен от Европа чрез организирани профилактични програми, но само няколко страни в ЕС са предприели такива.

Сега тази ситуация може да бъде променена така, че всички жени в Европа да имат еднакъв достъп до подходяща защита срещу заболяването.

Петицията СТОП на Рака на маточната шийка се обръща към Европейския Парламент и Комисия и към правителствата на всички държави в Европа да направят организираните профилактични програми срещу рака на маточната шийка еднакво достъпни за всички за всички жени в Европа.

Набирането на 1 милион подписа до 22 януари 2008 (крайна дата на петицията) представлява мощно средство за създаване на политически натиск и ще „покани" Комисията на законодателната маса.