Общата численост в състава на МВР е 61170 щатни бройки. Това обяви зам.-вътрешният министър Веселин Вучков на конференция на тема „Какво (не) знаем за МВР?".

Над 35 хил. от служителите са със средно образование. 23-ма души трябва да е политическия кабинет на министъра.
Назначени сега са само 5 души. В звеното „АФКОС" 20 души са заети, а в звено „Сигурност" към кабинета на министъра - 11 души.

Има интересна асиметрия в щата на различни структури във ведомството. Така например във „Връзки с обществеността" по щат трябва да има 51 души, в звено „Международни проекти" - 29, „Вътрешен одит" - 24, в „Инспекторат към МВР" - 31.

Това, което наблюдаваме в последните 20 години е пълна непрозрачност за числения състав на МВР, коментира вътрешният министър Цветан Цветанов. По думите му до сега обществото не е знаело колко души са заети с чисто полицейска работа и колко работят за осигуряване на обществения ред.

МВР винаги в политиката си иска да се води от прозрачност, допълни той. Данъкоплатецът трябва да знае къде отиват парите му, категоричен е вътрешният министър. Всеки трябва да знае каква е числеността на МВР, смята още той. МВР харчи около 1 млрд. лв. годишно, посочи Иванка Иванова от институт „Отворено общество".

С 506% е увеличен бюджетът на съдебната система през последните 10 години. Вътрешни работи и съдебна система се оказват основен приоритет на всяко правителство, смята тя.

В същото време основен проблем за българското общество е борбата с престъпността - за 41% от българите. 33% е общото ниво за Европейския съюз по същия показател.

Институт "Отворено общество" съвместно с МВР е направило сравнително изследване за достъпа до обществена информация, за работата на МВР и полицията в десет държави - Австралия, Австрия, Белгия, Германия, Дания, Канада, Люксембург, САЩ, Франция и Швейцария.

Информацията, която те публикуват, касае брой служители, бюджет на МВР, щатно разписание за възнагражденията в МВР, приходи в бюджета на МВР, употреба на СРС-та и т.н. Според изследването се оказва, че Германия публикува най-много информация за работата на полицейските си органи. Следва я Канада.

За сравнение в България се поддържа информация в интернет само за общия бюджет на МВР. В същото време у нас 3% от БВП отива за обществен ред и сигурност, което е доста над средното за страните в ЕС - 1,8% от БВП. Най-често отказваната информация е за бюджетните разходи на МВР.

Това обяви Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация". Оказва се, че тайна е и информацията за общия брой на МПС-тата в МВР, сключените договори, информация за подаръци. По думите му липсва статистика за използваните СРС-та.

С днешното разсекретяване се дава цялостна картина, съпоставима със страните от ЕС и се вижда, че на глава от населението не се различаваме от ЕС. Това заяви вътрешният министър Цветан Цветанов след днешната конференция.

Ще се съкращават незаети бройки, които до сега почти никога не са били финансово обезпечени, каза още той. По думите на Цветанов през последните 20 години основната идея за борба с престъпността е била да се ангажират повече полицейски служители с нея.

В момента числеността от 61 170 души не е финансово обезпечена, смята министър Цветанов. В дългосрочен план тенденцията е числеността на МВР да не се увеличава, подчерта още той.

Помолен да коментира фактът, че по-голямата част от полицаите са със средно образование, той заяви: „Сержантският състав е със средно образование. Това са полицаите, които са в най-ежедневен контакт с обществото и тези, които извършват охранително-постовата дейност на територията на страната".