Повече от 600 модела запалки, необезопасени за деца и с необичаен външен вид, са спрени от продажба на европейския пазар от контролните органи на страните-членки.
В България от Комисията за защита на потребителите са открити над 70 от тях. Тя е изпратила нотификации до европейската система за бърз обмен на информация за опасни стоки RAPEX
Това става в рамките на една година, след като на 11 март 2008г. влезе в сила решение на Европейската комисия за забрана пускането на пазара на запалки, които не са обезопасени за децата или външно наподобяват предмети, за които се знае, че са привлекателни за тях.
По данни от предварителните доклади на страните са извършени повече от 1 800 инспекции на над 1 800 модела запалки. За България Комисията за защита на потребителите осъществи 585 от тях.
Инспекторите провериха общо над 35 000 000 запалки, сред които такива за многократна и еднократна употреба.
Тези, за които има информация, че представляват опасност, ще бъдат унищожени.
От КЗП препоръчват осем правила за безопасна употреба на запалки:
- 1.Не купувайте запалки, за които няма доказателства, че са безопасни за деца или са проектирани по начин, който може да бъде привлекателен за деца.
- 2.Не оставяйте запалките на места, които са леснодостъпни за деца. Това, че са обезопасени спрямо деца, не означава, че не могат да бъдат използвани от деца.
- 3.Не оставяйте запалките върху горещи повърхности или продължително излагане на слънчева светлина (например, на таблото в колата). Горещината може да измени характеристиките на запалките и да причини пожари.
- 4.Използвайте запалките единствено по предназначение. Неправилната употреба може да бъде опасна.
- 5.Изхвърлете запалките веднага щом установите нарушение или изтичане.
- 6.Не се опитвайте сами да поправяте запалката. Винаги използвайте предназначен за това сервизен център.
- 7.Използвайте само подходящото гориво, когато пълните запалката. Насоки за това се съдържат в указанията за употреба.
- 8.Никога не се опитвайте да пълните повторно запалки, които не се презареждат.
Запалките, които не се използват внимателно, лесно могат да се превърнат в опасни, подчертават експертите. Те припомнят и данни от статистиката, сред които са няколко домашни пожара при игра на деца с опасни запалки. В някои случаи те са причинили тежки и фатални наранявания на потребители за много години.
иванчо
на 11.03.2009 в 16:10:15 #6Вече от година две , все тия запалки се спират. След година пак ще ги спрем. Няма страшно,давай! Кервана върви.
kandiman
на 11.03.2009 в 15:20:23 #5То си пише бре В таз кутия толкова в тоя кашон толкова Не че е истина Ама нейсе А що не питат пак тая комисия дали бел прашец или листа от едно растение неса ли също привлекателни
Hirotama
на 11.03.2009 в 15:01:02 #435 000 000 .. една по една ли са ги проверявали или ей така си пишат
ташко
на 11.03.2009 в 14:33:38 #3Е това е то -запалките са ни най-големия проблем,а иначе няма кой да спре опасното сирене от 3 лв,в което няма грам мляко,канцерогенния маргарин и краве масло,кренвиршите,които се правят от забранената в ЕС каша от смлени птичи кости,саламите от 20-годишни мърши.Оня ден показаха една луканка правена от стари салами,барабар с найлона вътре и инпекторката вместо да отиде и да затвори бараката ,където произвеждат тия гадости ни обяснява,че случайно било попаднала опаковката от замразеното месо ,от мършата демек.Като се има предвид,че по принцип луканка от замразено месо не се прави,но изрода,шеф на помиярника който бълва тия опасни боклуци на космически цени ,но има нахалството да ги продава под нтърговското наименование луканка,въвеждайки ни умишлено в заблуждение по този начин,ти обяснява че отпаднал БДС-то и сега няма проблем.А иначе има Комисия ..за запалките,че и Еврокомисар Кунева да защитава потребителите.Ах пусто дърво неокастрено!!!!!

Руслан 21
на 11.03.2009 в 14:19:04 #2Точно. След като всичко в държавата е наред време беше да оправим запалките. Предлагам да задължим китайците да правят запалките с аларма като на колите. Дистанционното в джоба и готово.
NikB
на 11.03.2009 в 13:37:01 #1Глупости