Управител на софийска фирма ще плати от собствения си джоб 285 000 лева, защото се опитал да продаде част от имуществото на дружеството на по-ниски цени от пазарните.
По този начин мениджърът искал да избегне плащането на дължимите данъци и осигурителни вноски от фирмата.
По време на ревизия на дружеството инспекторите от НАП установили, че то има задължения към бюджета за стотици хиляди лева.
За да избегне налагането на запори и евентуалната продажба на имуществото на фирмата от НАП, шефът започнал да продава активите. Така още докато течала ревизията управителят продал на безценица три служебни автомобила и едно вземане на фирмата от неин клиент.
Ревизорите от Националната агенция за приходите установили, че при тези сделки той е намалил стойността на имуществото на управляваното от него дружество с 285 000 лева.
Според Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за намаляване на имуществото на фирма, което би могло да послужи за покриване на дългове към НАП, както и заради продажбата на активи под пазарните цени, управителят носи солидарна отговорност.
Тоест той ще трябва да плати със собствени средства 285 000 лева, с които е намалил стойността на имуществото на дружеството.
Според изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов солидарната отговорност на физически лица - управители или членове на управителни органи на търговски дружества ще се използва все повече в работата на НАП в отговор на масовата практика за продажба на дружества с големи задължения на социално слаби, болни или на хора от малцинствата.
Трайното решение, според Стефанов, е приемането на законови ограничения, недопускащи участието в нови търговски предприятия на хора, за които е доказано, че системно са извършвали данъчни нарушения.
Mike
на 13.09.2010 в 14:34:45 #12Пич Божи | 13.09.2010 02:11 Не и когато има задължения. Точно както ако аз дължа пари на банката и не си плащам вноските, тя ще дойде и ще ми запорира имуществото, при което няма да мога да го продавам после, така е и с НАП. Ако се правя на тЕрикат и най-нагло ДОКАТО ТЕЧЕ РЕВИЗИЯТА си продам имуществото, е напълно редно тия пари да ми ги искат обратно... От лични ми джоб, където са отишли всъщност...
Haho
на 13.09.2010 в 01:20:50 #11Та според НАП всички ние и фирми и граждани сме престъпници до доказване на противното.Ще ви дам един прост пример.Преди време с колегата ми получихме писма, че не сме си плащали ДОД /данък общ доход/ 5 поредни години.Бяха ни начислили и астрономически лихви. Аз си пазих бележките, той не. Познайте не го ли накараха да си плати данъка още веднъж!!!
xixi
на 12.09.2010 в 21:42:18 #10"Ако се създаде данъчна система, в която не може да се бяга от данъците, то това не гарантира, че данъци ще има." Ми явно такива данъци ни замисляш
Добри Божилов
на 12.09.2010 в 18:07:44 #9Събирането на данъци е вторичен процес на изкарването на парите за самите данъци. Ако се създаде данъчна система, в която не може да се бяга от данъците, то това не гарантира, че данъци ще има. В момента държавната политика е основно къд доене на максимално данъци, но не и към това да се изкарват повече пари. Фактически е налице засилваща се репресия спрямо все по-хилави бизнеси. Резултатът е ясен...
xixi
на 12.09.2010 в 17:52:07 #8До Добри Божилов мислите ти по повод мераците ти да си шеф на държавна фирма ли са ?
Haho
на 12.09.2010 в 13:32:05 #7Първо съда ще реши дали управителят ще плаща тези пари, а не НАП. Това просто решение на НАП с цел да се сплашат подобни дествия от страна на управителите на фирми. После ще трябва да се доказва какво значи под пазарната стойност. В кризата много активи се обезценяват, например една нова кола след 3 години има едва 40 процента от стойността си. Нищо че като данъчен актив е овехтена само с 15% процента. Сега от НАП искат още по-бавно да амортизират актиите на фирмите с цел да се намалят разходите на фирмите и да се калкурила по голям данък печалба от страна на НАП. И накрая един стар закон "НА всяко действие си има равно по силата противодействие " . Фирмите търсят начин да намялат парите за държавата, държавата търси начин да ги увеличи и така ще е винаги.Въпросът е да има много, много , много ясни правила, които да се спазват от двете страни. И да има нужното уважение между бизнеса и държавата. А не НАП да третира фирмите като престъпници, а фирмите да третират НАП като кожодери!
vesso65
на 12.09.2010 в 13:20:34 #6Много са "бизнесемените" в България на които основната им дейност е "точене" на ДДС.Не може държавата да позволява те по такъв елемтарен начин да се тегли ДДС в огромни размери, а нас останалите да ни правят луди с цели класьори копия на документи при ревизия,вдигане на данъци и осигурителни вноски.За какво подаваме данни на елктронен носител?Само от елементарен преглед на месечните справки деклрации по ЗДДС ще лъснат ДДСарите.За финансовите отчети,които въобще не отговарят на законодателството и информацията за свързани лица в Търговския регистър "светещи" в Интернет да не говорим.Въпросът е дали някой има реално желание да спре това и престане да "товари"съвесните данъкоплатци.
LeBaron
на 12.09.2010 в 12:44:06 #5Браво Боби.
bobbi_Mk
на 12.09.2010 в 12:26:36 #4Напълно съм съгласен с данъчните мерки в България. Крайно време е да се удари по масата. Тия тарикатски номера да се мами, лъжи и мародерства трябва да престанат. И не е вярно, че ще спрат да функционират фирмите. Напротив - бизнеса ще се изчисти от ПАРАЗИТИ и ТАРИКАТИ. Които пораждат нелоялната конкуренция. Нека на такива "умни" мениджъри и престъпници да йм се пише в досието че са съдени и по закон да нямат право да заемат управленски постове за срок от 10 години! Да йм се отнема имущество и да се гонят до дупка тарикатите. Дори от България да ги изгонят. Има хора в България, които искат да правят честен бизнес и да си плащат нормално данъците. Нека да йм се даде път на тях.
Александър Цанков
на 12.09.2010 в 12:24:28 #3Не съм съгласен.Има си закони щом са нарушени следва да си платят по един или друг начин. За тебе може да е репресия,депресия или насилие, но за други не е.Прекалено големите "права и свободи" са залъгали и изкривили окото на реалноста в повечето бизнесмени тук и сега им се вижда по-тежко което далеч не е така
drumi1
на 12.09.2010 в 12:23:28 #2Ний ако можехме да мислим нямаше да сме в това положение
Добри Божилов
на 12.09.2010 в 12:12:08 #1Това е фактическа ликвидация на ограничената отговорност. Насилието във всичко срещу фирмите ще доведе просто до намаляване на броя на фирмите и разрастване на мизерията. Ограничената отговорност не е измислена от България, и трябва да мислим преди да я отхвърляме.