Проектът за модернизация и разширение на газохранилището в Чирен предвижда до 2011 г. общият обем на работния газ в хранилището да бъде увеличен от 450 млн. кубически метра газ на 850 млн. кубически метра.

Това съобщи началникът на управлението "Техническа експлоатация" в "Булгартрансгаз" Петър Илиев.

Той участва в Третата енергийна конференция за Югоизточна Европа, съобщи БНР.

Илиев отбелязва, че с удвояването на обема на хранилището в продължение на един месец то ще може да задоволява нуждите на страната от газ. Той посочи, че стойността на проекта се оценява на 250 млн. евро.

В рамките на модернизацията на хранилището ще се направят още сондажи и общият им брой ще стане 40. Максималният дневен капацитет на нагнетяване ще се повиши от 4 млн. кубически метра на 8 млн. кубически метра газ.

В инвестиционната програма на "Булгартрансгаз" са предвидени средства за модернизация и разширение на хранилището в Чирен, уточни Илиев.
В момента от Чирен могат да се теглят количества газ за около 160 дни, като в началото се подават по около 4.3 млн. кубически метра дневно, а в края на периода - до 2.5 млн. кубически метра дневно, съобщи експертът.

Петър Илиев посочи, че по време на газовата криза потреблението на природен газ в страната е спаднало от 12.5 млн. кубически метра до 6.2 - 5.7 млн. кубически метра дневно.

Той добави още, че освен максималното използване на количествата от Чирен, по време на кризата са били използвани и количествата природен газ в тръбите, включително и на румънска територия, а е осъществена и реверсивна работа на транзитната газопреносна система към Гърция.

Вътрешната газопреносна мрежа на страната е с дължина 1700 километра, а транзитната преносна мрежа е 945 километра, уточни Илиев.

Приоритетен проект за "Булгартрансгаз" е изграждането на връзка между газопреносните системи на България и Румъния по линията Русе-Гюргево с обща дължина 15 километра. Между 7 и 13 километра от тях ще бъдат в българска територия. Стойността на проекта е 30 млн. евро, отбеляза още Илиев.

Той посочи, че подобни връзки ще се изградят и между Силистра и Калъраш, и между Видин и Калафат. Друг важен проект е изграждането на газопровод към Гърция и свързването му с терминал за втечнен газ, посочи Илиев. Този проект се оценява на около 100-120 млн. евро.

Около 300 млн. евро ще струва изграждането на ново хранилище на мястото на изчерпаното вече находище край Галата, приблизителните стойности на проектите "Набуко" и "Южен поток" са съответно 8 млрд. евро и над 20 млрд. евро, а изграждането на терминал за втечнен газ ще струва близо половин милиард евро, посочи Илиев.