
Безпроблемната довчера ситуация, като според зам.-министъра на външните работи Гергана Грънчарова въпросът е бил не дали, а с колко гласа евродепутатите ще застанат зад нас, се е променила късно снощи.
Най-голямата политическа сила - Европейската народна партия (ЕНП) е поискала отлагането на гласуването за следващата сесия на европейския парламент, както съобщихме по-рано днес.
Грънчарова съобщи, че следващите сесии на европалрамента, на които може да се повтори гласуването, са на 27 и 28 април в Брюксел и на 9-12 май в Страсбург.
Причините, както стана ясно от съобщенията, идващи от парламента, нямат нищо общо с готовността на България за членство, а са свързани с бюджетни въпроси и с участието на Европарламента като институция в процедурите по изготвяне на финансовата рамка на ЕС.
Грънчарова подчерта, че имаме уверенията и на Партията на европейските социалисти, и на Либералната партия, че те ще подкрепят страната ни и няма да позволят да стане заложник на междуинституционалните спорове в общността.
В 732-членния парламент ЕНП има 232 депутати, Партията на европейските социалисти – 202, либералната партия – 88, останалите места се разпределят между комунисти, зелени и независими.
Заместник-министърът подчерта, че в момента всичко ще се реши от математическото мнозинство и изрази надежда, че и някой от членовете на европейската десница може да подкрепят България.
От снощи София води непрекъснати разговори с евродепутати, с техните правителства и посланици.
Министър Меглена Кунева е в Страсбург и следи ситуацията на място, министър Соломон Паси разговаря със своите колеги по телефона, самата Грънчарова е имала днес среща с посланици на големи европейски държави.
Заместник-министърът не се нае да чертае сценарии за графика на България по пътя към Европа, но подчерта, че до 1 януари 2007 г. има достатъчно време, като не отрече, че отлагането на днешната подкрепа за страната ни е доста тревожен сигнал.
Грънчарова отказа да коментира слухове дали български членове на ЕНП имат нещо общо с подобно решение на десницата, но нарече подобна констатация много тъжна.
Припомняме обаче, че по време на срещата на парламентарната фракция Европейската народна партия в София лидерът и Пьотеринг заяви, че не изключва задействане на предпазната клауза за България, ако социалистите дойдат на власт след парламентарните избори.