Повече от 2.5 пъти е увеличението на средствата за последните 5 години, които се отделят за борба със СПИН от бюджета на Министерството на здравеопазването на България.

Това заяви снощи министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски на кръгла маса в рамките на срещата на високо равнище по въпросите на СПИН, която се провежда в централата на ООН в Ню Йорк.

По думите на Гайдарски финансирането осигурява безплатно изследване на наличие на ХИВ-вируса, профилактика на предаването от майка на дете на заболяването, както и гаранции за сигурността на кръвните запаси.

Той подчерта, че България, в която регистрираните случаи на болни от СПИН са 626, е първата в региона, която е създала мрежа от центрове за консултации и безплатно анонимно изследване за наличие на ХИВ-вируса.

Министърът на здравеопазването потвърди готовността на България да продължи да постига заложените национални цели и поема бъдещи ангажименти в контекста на Декларацията за ангажираност по проблема ХИВ/СПИН.

В момента България осигурява интегриран и балансиран подход, който обхваща превенцията, лечението и грижите и подкрепата за засегнатите хора, каза министър Гайдарски.
Усилията на правителството и всички участници се подкрепят технически и финансово от различни международни донори.

Здравният министър съобщи, че МЗ предоставя значителни средства за изпълнение на дейности на повече от 55 неправителствени организации, както и на редица здравни и лечебни заведения.
Значително се укрепи съществуващата инфраструктура в областта на превенцията и лечението на СПИН, отчете Гайдарски.

Специфичните услуги за уязвимите групи са леснодостъпни, безплатни за нуждаещите се, без оглед на здравно и социално осигуряване или критерии, ограничаващи включването, както и недискриминиращи, подчерта министърът.
У нас работят мобилни кабинети, нископрагови центрове за инжектиращи наркомани и здравно-социални центрове, базирани в ромска общност, които засилват достъпа до тези услуги.