„Просперираща нация е не тази, която има по-голям достъп до материални блага, а тази, която има високообразовано население." Това заяви просветният министър Даниел Вълчев на конференция на тема „Общество на знанието" в аулата на Софийския университет.

Министърът допълни, че българската наука и българското висше образование трябва да могат да отговарят на предизвикателствата в съвременния свят, каквито са измененията в климата, световната криза в цените на хранителните стоки, застаряването на населението.

Ректорът на СУ проф. Иван Илчев постави искането от името на Алма Матер, Техническия университет и Медицинския университет да се създаде система за класиране на университетите, която да се изработи заедно с държавата и бизнеса.

Заелите първите места да получат допълнително финансиране от държавата като класирането се провежда веднъж на 3 или 5 години.

Това предложение е във връзка с неравностойното положение, в което се чувстват трите ВУЗ-а с „финансирането на калпак", т.е според броя на обучаваните студенти.

Проф. Илчев заяви, че това, което отличава истинския университет от училището е не предаването на знания, а създаването на такива чрез научноизследователска дейност.

Трите университета имат претенцията, че са водещи в тази област, заради което, според тях, е справедливо, да получават и по-голяма подкрепа от държавата.

С тази цел проф. Илчев съобщи, че трите ВУЗ-а се обединяват в „Асоциация на изследователските университети".

„Асоциацията е отворена за частни или други университети, доказали своята изследователска работа." Според проф. Илчев сериозен проблем е, че изследванията се поръчват според нуждите на бизнеса, а той се интересува от пазарно-икономическата ситуация.

Според ректора на СУ обаче има и много други фундаментални изследвания, към които бизнесът няма апетити като например в областта на природните и философските науки.

Проф. Илчев застъпи и въпроса за нуждата от допълнително финансиране на постдокторантите, извършващи научна дейност.

„В момента подготвяме на собствени разноски образован елит за западна Европа, тъй като не можем да задържим младите учени тук," обясни Илчев.

Ректорът на Техническия университет Камен Василев също изтъкна очевидната неравностойност между ВУЗ-овете предимно в изследователски аспект. Това налага, според него, категоризация на университетите, която да определя финансирането на всеки от тях.

Ректорът на Медицинския университет заяви, че държавата трябва да разграничи добрите големи университети от малките неработещи.

„Редно е най-добрите да получават най-много," категоричен е ректорът на Медицинския университет.

Ректорите настояват тази категоризация да стане възможно най-скоро, така че от следващата година от държавния бюджет да бъдат заделени допълнителните средства за университетите, заемащи челните места.