Комисията по здравеопазване в парламента прие с акт на Министерски съвет да бъдат отпуснати средства за здравно осигуряване на бежанците от Украйна. Депутатите гласуваха промени в Закона за здравното осигуряване, внесен от "Продължаваме промяната". 10 народни представители гласуваха "за", "против" нямаше, "въздържали се" бяха 8.
Законопроектът предвижда право на медицинска помощ за бежанците, съгласно която всяка болница е длъжна да извърши за пациенти в тежко състояние. Националният закон гарантира достъпа до спешна медицина помощ, но не е така за лекарствените продукти и доболничната медицинска помощ.
"За лицата със статут на временна закрила със задължително здравно осигуряване в НЗОК ще се създаде практическа възможност за заплащане от Касата, като статутът на временна закрила е извънреден по решение на МС. Източниците на финансиране ще дойдат също с акта на МС. Ще се дадат оптимални възможности за лечение на лицата, пристигащи от Украйна - български граждани и бежанци", обобщи законопроекта председателят на Комисията по здравеопазването Антон Тонев. По думите му се осигурява пълна степен на медицинска помощ, изисквана от ЕС.
Становищата, дадени по време на Комисията - МЗ подкрепя, като обяви, че има стабилен ръст на лицата, около 40-50% от влезлите у нас остават в България. Васил Пандов, началник на кабинета на министъра, посочи, че се натрупват проблеми за лекарствените продукти, за прегледи на деца, които искат да постъпят в училища и детски градини и те получават разрешение със законопроекта. Петко Салчев обяви, че становището на НЗОК е положително, БФС също подкрепя измененията.
В дискусията против се изказаха от "Възраждане". Депутатът Елена Гунчева поиска да се подсигурят повече български граждани. Гунчева обаче бе категорична, че трябва да се помогне на бежанците и законопроектът ще вдигне репутацията на България, но първо трябва да се погрижим за българите, а след това за другите. Тя изрази съмнение също, че помощта ще е краткосрочна.
В отговор Костадин Ангелов от ГЕРБ каза, че законопроектът е закъснял, кабинетът не реагирал досега кризата, а от правителството вече "взели главата на председателя на Агенцията по бежанците.
Георги Михайлов от БСП коментира, че законопроектът е навременен и обяви, че БСП ще го подкрепи, но пък обвини Костадин Ангелов, че ГЕРБ "спъват законодателната дейност на НС".
Антон Тонев от ПП посочи, че от 1 април ще се подкрепят само поискалите помощ бежанци. В динамична обстановка сме, законопроектът показва добрия синхрон, каза той. Лъчезар Иванов от ГЕРБ попита колко струва помощта и правени ли са разчети. Не можем да работим само с кредити и държавата да покрива финансови дупки, смята той. Тонев отговори, че няма финансова обосновка заради динамичността на процеса и не се знае колко бежанци ще пожелаят такава подкрепа, това ще стане ясно после с акт на МС. Хасан Адемов на ДПС коментира срока - "до една година", като уточни, че МС се е забавило една седмица след искането на ЕК. За него "да се говори, че е навременен законопроектът е несериозно, а мерките са срочни".