Според Годишния доклад от 2007 г. за равнопоставеността между жените и мъжете, изготвен от Европейската комисия,  три четвърти от новите работни места, които се откриват в Европейския съюз, се заемат от жени, но все още съществуват съществени разлики в това отношение между тях и мъжете.

Въпреки факта, че имат по-високо образование, все още назначените на работа жени са по-малко и са по-ниско платени в сравнение с мъжете.

Докладът ще бъде представен на лидерите на Европейския съюз на започващото утре двудневно пролетно заседание на Европейския съвет.

Това е първият доклад, откакто Комисията даде началото на Пътната карта за равенство между половете и лидерите на Европейския съюз приеха Пакта за равенство на половете през март 2006 г.

„Жените повишават трудовата заетост в Европа и ни помагат да постигнем нашите икономически цели, но все още оценяването на истинския им потенциал среща много трудности" - заяви Владимир Шпилда, член на Европейската комисия, отговарящ за трудовата заетост, социалната политика и равните възможности.

„От 8 милиона работни места, създадени в Европейския съюз след 2000 г., 6 милиона са заети от жени, като 59% от завършващите в момента висше образование са жени.
Но докато жените превъзхождат мъжете от гледна точка на полученото образование и водят до повишаване на трудовата заетост в Европа, те все още са по-ниско платени, като печелят средно с 15% по-малко от мъжете за всеки отработен час".

Нивото на заетост сред жените в момента е 56.3% , или  с 2.7% повече от  това през 2000 г., докато според доклада за същия период нивото на заетост сред мъжете се е увеличило само 0,1%.

Заедно с това нивото на заетост за жените над 55 години се е увеличило значително по- бързо в сравнение с това за мъжете, като в момента е 33,7% - почти 7 процента повече, отколкото през 2000 г.

Повишаването на заетостта сред жените е главно в сектори и професии, където вече преобладават жени и които по-принцип са по-ниско платени. Жените срещат по-големи трудности да заемат отговорни постове.

Тeзr данни се различават от резултатите на проучването на Евробарометър от януари 2007 г., според което повечето граждани на Европейския съюз заявяват, че повече жени се търсят за управленски постове (77%) и за членове на Парламента (72%).

Равновесието между личния и професионалния живот се сочи като ключова област за постигане на по-голяма равнопоставеност между жените и мъжете.

Фрапиращ е фактът, че нивото на заетост сред жените между 20 и 49 години пада с 15% за тези, които имат дете, докато при мъжете той нараства с шест процента.

Освен това жените значително по-често работят на непълно работно време (32,9%), отколкото мъжете (7,7%). Докладът посочва множество пречки за постигането на по-добро равновесие между личния и професионалния живот, включително и липса на детски градини, финансови фактори, рискове от загуби на умения, трудности за връщането към работа и натиска за уеднаквяване с определени стереотипи.

Междувременно стана ясно, че две трети от бедните в България са жени. Това сочи статистиката на КНСБ, огласена в Хасково от заместник-председателя Пламен Димитров.

В годината, обявена от Европейския съюз за година на равните възможности, жените в България работят по 50 часа седмично плюс 5 часа домакински труд, а мъжете са заети по 41 часа, като в домакинството се включват по 2 часа.

Българските жени работят нискодоходни професии и получават ниски пенсии, като същевременно повече от половината българи, завършили висше образование са именно жени. 57% от тях са бакалаври и магистри и 50% са с докторски титли.