Аякс направи решителна крачка към финала в Шампионската лига. Холандският гранд победи с 1:0 Тотнъм в първи полуфинален сблъсък като гост. Единственото попадение на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" бе дело на Дони ван де Беек в 15-ата минута.

Липсата на Хари Кейн и Хьон Мин-Сон определено даде резултат и лондончани бяха твърде предвидими в атака. Тимът на Маурисио Почетино почти не затрудни Андре Онана. В същото време Аякс може да съжалява, че не взе по-голям аванс преди реванша в Амстердам на 8 май, тъй като Давид Нерес удари греда през второто полувреме.

Тотнъм - Аякс 0:1

Тотнъм - Аякс 0:1, гол на Ван де Беек

Сблъсъкът в Лондон започва в 22:00 часа

Срещата започна равностойно, като в първите минути липсваха положения пред двете врати. При първата си добра възможност Аякс излезе напред в резултата. Хаким Зиех изведе в наказателното поле Дони ван де Беек. Халфът овлавя топката, залъга Лорис и прати топката във вратата за 0:1.

В 24-ата минута Давид Нерес и Ван де Беек комбинираха в наказателното поле и последният нанесе силен удар от малък ъгъл, но Лорис изби.

Снимка 420901

Източник: GettyImages

Минута по-късно Ериксен центрира от пряк свободен удар, Фернандо Йоренте се изплъзна на двама защитници, но ударът му с глава бе неточен.

В 38-ата минута Ян Вертонген бе заменен принудително от Муса Сисоко. Белгийският защитник се сблъска със съотборника си Тоби Алдервейрелд и вратаря на Аякс Андре Онана. В резултат на това бранителят получи мозъчно сътресение.

Снимка 420903

В края на полувремето Тотнъм потърси изравнителен гол. Първа Жоел Велтман изби топката при опасен пробив на Лукас Моура. В добавеното време удар с глава на Алдервейрелд мина над вратата.

Втората част започна с шанс пред домакините. Йоренте овладя топката и преодоля двама бранители, но не успя да нанесе удар. Кълбото стигна до Деле Али, чийто шут бе блокиран от Де Лихт.

Снимка 420913

Малко след това силен шут на Николас Таляфико мина покрай вратата. В 50-ата минута Андре Онана улови удар от движение на Деле Али.

Шест минути след това английският халф стреля с глава след центриране на Лукас Моура от дясно, но над вратата.

Снимка 420914

В 77-ата минута гредата спаси Тотнъм от втори гол. Мазрауи напредна в полето на домакините и подаде на Тадич в наказателното поле. Сърбинът можеше да шутира, но продължи към Давид Нерес, чийто удар попадна в страничната греда.

Пет минути по-късно Алдервейрелд надскочи защитата на Аякс след центриране от пряк свободен удар, но не намери очертанията на вратата.

До края на мача не се случи нищо запомнящо се и гостите взеха аванс преди ревашна.