Схемата "2 в 1" не беше осъществена. Каквото можеше да се изговори по темата вече се изговори.
Мисля даже, че проблемът за "2 в 1" доста се преекспонира. Аз лично нямам нищо против изборите да са в един и същи ден, нямам нищо против и да спестим малко пари, но искрено се подразних от пушилката, която беше вдигната от НДСВ по въпроса.
Какво се получава? Правителството, в което ти участваш заедно с ръководената от него администрация, е провалило по един или друг начин получаването на стотици милиони евро от съответните фондове, но ти гордо занимаваш цялата нация със загрижеността си да спестиш пет или шест милиона лева.
Това се нарича по един-единствен начин - демагогия и опити за правене на точки в предизборния период.
Разбира се, предизборните PR акции не са нито подсъдни, нито наказуеми, но още не е измислен начин, как хем да си в правителството с неколцина министри, хем да си идеен лидер на опозицията.
Да ги нямаме таквиз. Даже Гуньо адвокатинът беше отхвърлил предложеният от бае ни Ганя абзац, гласящ "и да се прегърнем братски хем с русите, хем с немците".
По-важен е въпросът, който беше повдигнат многократно за връзката между изборите "2 в 1" и очакваната избирателна активност.
Нормално е да се очаква, че ако изборите за национален парламент и за европейски парламент са в един и същи ден, може да се постигне по-висока избирателна активност за европейските избори. Подобно очакване е напълно рационално.
Но е наистина тъжно, че трябва едва ли не да примамваме избирателите с едни избори, та белким гласуват и на другите.
Всъщност, вчера при дебатите г-н Софиянски призна с половин уста и между редовете, че най-гласовитите (да не кажа - най-кресливите) привърженици на "2 в 1" в Парламанета, така докараха нещата, че да няма технологично време за свършване на работата.
Това се отнася в особена степен пак за НДСВ, които много шумяха, но оставиха нещата така, че да си честитим Първа пролет с точката в дневния ред на парламента за промяна в Конституцията.
В крайна сметка - не е най-страшната драма дали изборите ще бъдат на един ден. Въпросът има смисъл, но не е от фатален характер.
Дори и избирателната активност на изборите за европейски парламент не е от фатален характер - и в другите страни от ЕС тя е по принцип доста по-ниска, отколкото на парламентарните избори.
Фатални могат да бъдат резултатите от изборите и произтичащите от тях следизборни правителствени конфигурации.
Писал съм за това - ще го кажа и сега. Въпросът за влизането на така наречените "малки" сини партии е от съдбоносно значение, ако не искаме да възникне риск от правителствена коалиция "ГЕРБ - БСП".
Да ме прощават привържениците на ГЕРБ и самият Бойко Борисов - ако в следващия парламент, не дай си Боже влязат само ГЕРБ, БСП, Атака и ДПС, перспективата за правителство на ГЕРБ и БСП става напълно възможна.
Никакви клетви, устни и писмени декларации не могат да дадат гаранция срещу подобен развой на събитията, ако в Народното събрание се озоват само изброените четири партии.
Ироничното е, че подобна конфигурация може дори да получи европейско одобрение - един вид и ние сме едни същи немци - с "голяма коалиция", в която Бойко Борисов ще бъде българското превъплащение на госпожа Меркел, а г-н Станишев ще е българското копие на г-н Мюнтеферинг.
(Всъщност, г-н Мюнтеферинг вече не е член на правителството на Ангела Меркел, а г-н Станишев прилича повече на Алфред Гузенбауер от съседна Австрия, но това са нюанси и подробности ...).
Подобно правителство би било равносилно на бедствие, каквото дори и отделни самостоятелни правителства на БСП или на ГЕРБ не могат да предизвикат.
Просто при коалиция ГЕРБ - БСП няма да има парламентарна опозиция (преди време описах този политологически кошмар - протестно шествие срещу "корумпираната двупартийна коалиция - ГЕРБ и БСП", водено от лидерите на опозицията ... Ахмед Доган и Волен Сидеров. Сюжетът е разработен тук: http://teodordetchev.blog.bg/viewpost.php?id=263291 ).
Ще има пълна феодализация и парцелиране на администрацията, никакъв взаимен контрол и надничане в канчето на другарчето. Всеки ще си прави, каквото си иска, но дори няма да има и лаещи кучета покрай вървящия керван.
Е, тогава вече Европейският ни проект наистина може и да "даде фира", въпреки че не съм краен песимист.
Затова пак ще кажа - въпросът не е в колко дни ще са изборите, а как ще гласуват хората, имащи правото на това на НАЦИОНАЛНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ.
Какво ще родят изборите за Европейски депутати, знаем с почти математическа точност. За съжаление.
* Изразените мнения в текста са абсолютно лични. Те по никакъв начин не ангажират Съюза за стопанска инициатива (ССИ), на който авторът е заместник председател или УНСС и НБУ, където преподава.
Милен
на 06.03.2009 в 12:47:15 #13Тео, както изглежда в момента всички сили вече са впрегнати за осъществяването на твоя "политологически кошмар". Ето още едно живописно потвърждение от току що: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Както разясни пред Mediapool висш представител на СДС, в момента партията е разделена на три. Едното крило, обединено зад новия лидер Мартин Димитров, му дава безрезервна подкрепа за коалиция с ДСБ и е против всякакво заиграване с ДПС. Второто лоби около Иван Сотиров също е против коалиция с ДСБ, тъй като са наясно, че няма как да поставят на друга партия условия, свързани с лидера й, и са по-скоро за самостоятелно участие на изборите, като в същото време отхвърлят явна или скрита колаборация с ДПС. Третото лоби е около бившия лидер Пламен Юруков, члена на НИС Пламен Радонов и други сини функционери, които са под директно влияние на ДПС и целта им ролята, която ще има СДС на предстоящите избори, да е максимално изгодна за схемите на Доган. Хора на Юруков създават проблеми пред регистрацията на новия лидер и ръководство на СДС, като заведоха съдебни дела във връзка с вътрешния вот, проведен през декември. Затова в момента Мартин Димитров има правомощия да плаща сметките на партията, но няма пълномощно да сключва коалиции, твърдят източници от "Раковски" 134.
Бойчо
на 06.03.2009 в 09:23:31 #12Аксел, ВМРО заедно с Ковачки повече от 1-2 % няма да вземат. РЗС също няма да вземе повече.
ахl_rоsе
на 06.03.2009 в 00:08:34 #11Всъщност, може да има и неочаквани изненади на изборите - партията на Яни Янев набира сили, а и ВМРО също не се знае колко процента ще съберат. А относно десните партии - биха могли да влязат в Парламента само, ако се обединят всичките, иначе по отделно нямат шанс.
ахl_rоsе
на 06.03.2009 в 00:05:11 #10Съгласен съм, че в следващия парламент ще влязат само 4 партии - ГЕРБ, БСП, Атака и ДПС. ГЕРБ, разбира се, ще съберат най-много гласове, но недостатъчни за да съставят самостоятелно правителство, но не мисля, че ще се коалират с БСП. По-реална ми се вижда коалиция с Атака. И, като се замисля, това май ще е най-удачният вариант - БСП и ДПС ги знаем колко струват, а Атака и ГЕРБ досега не са били на власт. Е, не, че очаквам нещо кой знае колко по-различно - отдавна съм загубил илюзиите си относно партиите и управниците ни, но все пак...
HALO
на 05.03.2009 в 19:14:21 #9За старо лице в политиката НЯМА да гласувам този път. Ако СДС извадят нови лица, ще гласувам за тях. Ако си вървят по-старому, ще гласувам за ГЕРБ по принуда.
Aдонай
на 05.03.2009 в 17:30:46 #8...протестно шествие срещу "корумпираната двупартийна коалиция - ГЕРБ и БСП", водено от лидерите на опозицията ... Ахмед Доган и Волен Сидеров..... За такива като вас,Гоя беше казал "Сънят на разума,ражда чудовища".... Аман от дебилно-продажни либерасти....
Бойчо
на 05.03.2009 в 16:33:34 #7Ами тогава нека циганите и туристите от Ориента ти избират управници. Те така ще те оправят, че хем ще цъфнеш, хем една седмица няма да можеш да си седнеш.
pointzero
на 05.03.2009 в 16:00:59 #6...протестно шествие срещу "корумпираната двупартийна коалиция - ГЕРБ и БСП", водено от лидерите на опозицията ... Ахмед Доган и Волен Сидеров..... ---------------------- това кърти мивки
petar2
на 05.03.2009 в 15:32:04 #5Преди много години Петър Дънов е казал че Кобургите никога повече не трява да управляват България и ли ще ни навлекат големи беди. Все пак това се случи и всички виждаме до какво ни доведе. Тези които гласуваха за НДСВ на последните избори го направиха за да не е БСП на власт, а Симеон ги предаде като сключи съюз с БСП. Под благовиден предлог за национално обединение и прочие, може и да си вярва сам, но решението му причини големи беди на всички обикновени българи. На по-предните избори се надявах Петър Дънов да е сгрешил, но каквото е казал е станало, и времето показа че отново е бил прав. Дъвката 2 в 1 е ясно на кого не отърва, но се надявам че българите ще се събудят и ще гласуват повече от всякога - за правилните хора. А толкова загриженото решение да не се объркат избирателите е такова, защото се страхуват от пълен провал на изборите.
GliganD
на 05.03.2009 в 15:25:46 #4Пази боже от такива политолози и доктори по социология като автора на тая драсканица. С пълна сила важи поговорката - писал, драскал, станал доктор по социология, че пък и в БАН. Голям бъзик.
Бойчо
на 05.03.2009 в 15:25:14 #3Този път с повечето тези не съм съгласен. Така и не се разбра, как аджеба, малките "сини" партии ще попречат на феодализацията на страната, след като тя вече е факт? Освен това нищо не гарантира, че и те просто няма да седнат на трапезата вместо да мислят за общественото благо. Още повече, че вече са го правили веднъж при Иван Костов. Много по-реална възможност според мен е повторни избори след невъзможност да се състави правителство вместо коалиция БСП-Герб.
baba Gica
на 05.03.2009 в 15:18:24 #2Дано не ти се збъднат друже сънищата ,защото жалная майка чака народа на България ,те и без това вече са изперкали не ги изперквайте повече-казвате глас народен,глас божий.аз казвам :глас народен,глас в пистиня"-кой пуска кокала така лесни ми никой е та за какво приказваме ,същата песен ,но на нов глас ще е,кой го бръсне изберателя след като всичко се купува и се знае предварително......прах в очите тва е..
Спарко
на 05.03.2009 в 15:05:59 #1Теодор Дечев - следващия да дращи ...