"Дали се зора зазори, или се две нощи смесиха?"
Христо Ботев, „Политическа зима"
Отрицателният отговор, даден от целокупния ирландски народ на въпроса за ратификацията на Договора от Лисабон, някак си по естествен начин ме връща към въпроса, зададен от Ботев в гениалния му фейлетон „Политическа зима". „Дали се зора зазори или се две нощи смесиха ?".
Ударът, нанесен от референдума на „Зеления остров" по очакваното задълбочаване на европейската интеграция, за някои хора може и да е равносилен на изгряването на зората на свободата, но от чисто рационална гледна точка, може да се сравни със смесването на поне две нощи, ако не и на повече ...
Ирландското „не" на договора от Лисабон, предизвика неописуема радост в душите на евроскептиците и дълбоко объркване у привържениците на засилването на европейската интеграция.
Радостта на евроскептиците би могла да предизвика и тъга и усмивка - точно в Лисабонския договор за първи път е предвидена ... възможността за напускане на Съюза.
За първи път в историята на ЕС, договор подписан от страните - членки изрично посочва възможността държава-членка да го напусне. Това не попречи на противниците на европейската интеграция в Ирландия да гласуват против Лисабонския договор, а тези извън нея - да се захласват от радост. Всеки човек, запазил малко здрав разум би се запитал, дали няма нещо напълно ирационално в това поведение ?
По своята абсурдност, радостта на ирландските евроскептици може да се сравни с радостта на крайната левица и на анархосиндикалистите във Франция (имам пред вид точно анархосиндикалистите, а не всички френски синдикати), след отрицателния вот на френския референдум за европейската конституция. В нощта на „конституционната катастрофа", всякакви френски общественици, интелектуалци, политолози, социолози и лидери на радикално настроени синдикати се заливаха от въодушевление, че са пресекли пътя на една Конституция, която щяла да „американизира" Европейския съюз.
Други интелектуални водачи на победителите във френския референдум, които не можеха да стигнат до там, за да твърдят, че са пресекли на „американизацията на Европа", с назидателен тон обясняваха, че отрицателният вот е резултат от „либертарианския" и „антисоциален" характер на Конституцията.
Общото между повечето от най-гласовитите проповедници на отрицателния вот във Франция се състоеше в това, че не бяха чели конституционния проект. На тях не им беше и нужно да са си правили подобен труд. За лидерите на застъпниците на гласуването с „НЕ", беше важно да се провали проектът на про-европейските политически елити, на „политическия истаблишмънт", на „глобалистите". Те можеха да отричат европейската конституция с каквито поискат аргументи, защото голяма част от гласувалите на референдума също се бяха информирали за съдържанието на съдбоносния документ от дебатите в различните „ток шоу" предавания по електронните медии.
Вакханалията от възторзи по повод провалянето на „американската", „либертарианска" и „антисоциална" Конституция секна едва, след като се намериха достатъчно сериозни социално ориентирани автори, които от страниците на радикално левия „Льо Монд Дипломатик" обясниха пълната несъстоятелност на подобни етикети.
Отрицателният вот на френския референдум беше триумф на политическата маргиналия, която успя да срути общата кампания за положителен вот, която беше подкрепена едновременно от левия и десния политически център, както и от движението на работодателите (МЕДЕФ).
Кампанията срещу ратификацията на Конституцията във Франция се базираше на фалшиви аргументи и сама по себе си беше ирационална. Усилията на създадения специално за изработването на конституционния текст Конвент да заложи в основата на зоконодателството на ЕС идеята за „Социална Европа", стана жертва на приятелския огън точно на развилнялата се френска крайна левица (троцкисти, анархо-синдикалисти, анти- и алтер- глобалисти), прегърнала се за целта с ... Националния фронт на Жан Мари льо Пен.
Явно и крайно левите, и крайно десните, изпитваха садистичното удоволствие, че са провалили и опозорили личните усилия на един бивш френски президент, еврооптимист и либерал - Валери Жискар д'Естен, председател на конституционния Конвент.
С това политическо упражнение екстремистката политическа маргиналия във Франция, поне за известно време отне палмата на първенството от нашия шоп, който искал не на него да му е добре, а на Вуте да му е зле ...
Може би, ако Валери Жискар д'Естен не беше председател на конституционния Конвент, неговите сънародници от двата крайни фланга на политическата скала, нямаше да бъдат толкова мотивиране и настървени.
На подобен синдром сме свидетели и при сегашния ирландски референдум. Ако френските гласуващи с „не" се самозаблуждаваха, че гласуват срещу един „антисоциален проект", ирландските противници на Лисабонския договор смятаха, че са се противопоставили ефективно на брюкселската бюрокрация.
"Европа трябва да чуе гласа на народа", беше протръбил пред „Асошиейтед прес" ирландският предприемач и лидер на групировката "Либертас" - Диклан Ганли.
Той проведе много активна кампания против Договора от Лисабон, твърдейки, че това е едва ли не библията на най-злокачествената част от европейската бюрокрация.
За да „срине" Договора от Лисабон, Ганли демонизира със сърце и душа "бюрократите в Брюксел", за които той използува баналното, но ефикасно клише, че са „много далеч от безпокойствата на обикновените граждани".
И за Ганли, и за последователите му беше важен самият факт на отхвърлянето на документа, а не толкова политическите последици от това.
"Това е голям ден за ирландската демокрация. Това е демокрацията в действие", опиянява се от успеха на „НЕ" кампанията, лидерът на тази група за политически натиск. Дали обаче отхвърлянето на Лисабонския договор е накърнило с нещо блаженството на бюрокрацията в Брюксел ?
Отговорът е по-скоро отрицателен, като се има пред вид, че отхвърлянето на Лисабонския договор по никакъв начин не засяга сегашния статус на административния елит в Брюксел, но за сметка на това проваля важни демократични реформи в политическото устройство на Европейския съюз.
Отхвърлянето на Лисабонския договор торпилира предвижданото засилване на ролята на Европейския парламент. Избираният пряко от гражданите на ЕС Европейски парламент, щеше да придобие важни нови правомощия във връзка със законодателството на Съюза, неговия бюджет и международните му споразумения.
Лисабонският договор гарантираше, че Европейският парламент ще бъде равностоен на Съвета, представляващ държавите-членки, по отношение на голяма част от законодателството на ЕС.
Противно на филипиките на противниците на Лисабонския договор, той гарантираше и засилване на ролята на националните парламенти. Те щяха да имат повече възможности да участват в работата на ЕС, най-вече благодарение на нов механизъм, гарантиращ много по-стриктното спазване на „принципа на субсидиарността".
Иначе казано, ЕС щеше да се намесва само тогава, когато резултатите при решаването на определен проблем могат да бъдат постигнати по-добре на общоевропейско равнище.
В съчетание със засилването на ролята на пряко избрания от гражданите Европейски парламент, това щеше да повиши демократичността, а и легитимността на функционирането на Европейския съюз.
Противниците на Лисабонския договор упорито отказват да си спомнят и факта, че той дава простор за гражданските политически инициативи.
Според него един милион граждани от известен брой страни членки, щяха да имат възможността да призовават Комисията да внася предложения за нови политики.
По ирония на съдбата въвеждането на инструментите на пряката демокрация в политиката на ниво ЕС, беше „посечено" точно със средствата на същата тази „пряка демокрация". Според Диклан Ганли - „това е демокрацията в действие".
Минирането на дълго лелеяната демократизация на политическите институции и процедури в ЕС по никакъв начин не накърнява положението на така заклеймяваната „брюкселска бюрокрация", защото запазва „статус квото", което обслужва последната изцяло.
Ако е имало злонамерени брюкселски бюрократи, които да са били враждебни към идеята за демократизиране на ЕС - чрез провеждане на институционална реформа в него - те сега се смеят в шепа. Биха се смяли и с глас, но сигурно не искат да правят лошо впечатление ...
Отхвърлянето на Договора от Лисабон е всичко друго, но не и удар по позициите на „всемогъществото" на наднационалната европейска администрация.
То бламира идеята за по-резултатно и ефикасно вземане на решения в ЕС.
Подписаният на 13 декември 2007 г. от лидерите на европейските държави Лисабонски договор, сложи край на продължилите няколко години преговори по институционални въпроси и оформи на хартия историческият компромис, въвеждащ гласуването с квалифицирано мнозинство (познато от Съвета) в нови области от политиката.
От 2014 г. изчисляването на квалифицираното мнозинство щеше да се базира на двойно мнозинство - на страни членки и на брой хора.
Това щеше да осигурява двойната легитимност на решенията в ЕС.
Предвиждаше се двойно мнозинство да бъде постигнато, когато решението е взето от 55% от държавите-членки, представляващи най-малко 65% от населението на ЕС.
Последното на практика премахваше възможността от диктат чрез населението от страна на големите държави, както и на доминиране чрез броя им от страна на малките държави.
Освен поста председател на Европейския съвет, (избиран с мандат от две години и половина), Договорът от Лисабон въвеждаше изключително важната пряка връзка между избора на председател на Комисията и резултатите от европейските избори, по-малък състав на Комисията, както и по-ясни правила за засиленото сътрудничество и финансовите разпоредби.
Интересно дали привържениците на отрицателния отговор на ирландския референдум ще оценят провалянето на въвеждането на пряка връзка между избора на председател на Комисията и резултатите от европейските избори, като „победа на демокрацията".
Договорът от Лисабон трябваше да измени сега действащото „достояние на законодателството" на Европейския съюз и на Европейската общност, без да го заменя.
Той трябваше да осигури на Съюза необходимата законова рамка и инструменти, за да отговори на бъдещите предизвикателства и на исканията на гражданите. Така например, той трябваше да гарантира солидарността между страните членки.
Лисабонският договор постановяваше, че ЕС и страните от него, действат съвместно в дух на солидарност, ако някоя държава-членка стане обект на терористично нападение, или е жертва на природно или предизвикано от човека бедствие.
Договорът поставяше ударение и на солидарността в областта на енергийната сигурност. Всуе ...
За съдбата на заложените в Лисабонския договор амбиции ЕС да се утвърждава като световна сила, започвайки с простия акт да придобие статут на единно юридическо лице, в момента не си струва да говорим.
Това трябваше да увеличи правомощията на ЕС за преговори, да го направи по-ефективен в сферата на международните отношения и да увеличи геополитическата му тежест.
Вместо да се постигне търсеният резултат, високодоговарящите се страни, подписали Лисабонския договор, бяха „върнати в първи клас" ...
Разбира се, никой не ни е дал право да съдим ирландците заради направения от тях политически избор. Ирландският народ е суверен в собствената си държава.
Няма нужда да повтаряме баналности като фразата „глас народен - глас Божий". С инструментите на пряката демокрация ирландските граждани направиха своя избор и създадоха трудни за оценка проблеми пред ратификацията на Лисабонския договор.
Нищо чудно и да са сринали ратификационния процес.
Напълно възможно е единственият депутат - троцкист в ирландския парламент, да е прав с оценката си за резултатите от референдума, че "това е огромен упрек към политическия истаблишмънт и показва наличието на масово недоверие сред обикновените трудови хора".
Лошото е, че недоверието на „обикновените хора" доведе до резултат, който определено работи против демократизацията на европейските институции и процедури.
По време на кампанията за референдума в Ирландия противниците на Лисабонския договор използуваха лозунг, който в свободен превод звучи:
„Не позволявайте да Ви правят на бунаци, не позволявайте да насилват мнението Ви".
Както виждаме, въпреки крясъците за „великата победа на демокрацията", имаме известни основания да смятаме, че евроскептичните групи за натиск, успяха точно да изнасилят мнението на жителите на „Зеления остров" и да ги накарат да гласуват в състояние на афект - уж срещу бюрокрацията, а всъщност в интерес на запазването на „статус квото".
Към поуките от френския и ирландския референдум (референдумът в Кралство Нидерландия е отделен случай) можем да отнесем и констатацията, че средствата на съвременната политическа реклама работят безотказно, когато трябва да се прокара отрицателна теза, но са неефективни, когато трябва да се защити положителна позиция.
Призивът за „НЕ" на ирландския референдум, можеше да бъде обслужен с „политтехнологии", включващи излъчване на първосигнални послания, сугестиране със запомнящи се остроумни лозунги, свирене върху струната на традиционния ирландски национализъм и пр.
(Както видяхме в началото, пропускайки в правото на ЕС да бъде вписана възможността за доброволно „напускане" на отделните страни членки, националистите бяха едни от измамените играчи в ирландския референдум).
Същите средства се оказаха напълно недостатъчни и неефикасни при обслужването на алтернативната цел - получаването на подкрепа, на отговор „ДА" за Лисабонския договор.
Политиците и политическите рекламисти би трябвало да проумеят, че за да се получи подкрепа за подобни съществени изменения в „организма" на ЕС, трябва да се обяснява дълго, задълбочено и на колкото се може повече хора.
Подобна промяна не се осъществява с веене на знамена, с тридесет секундни видеоклипове и с повтаряне на абстрактни лозунги до припадък.
При подобна ситуация е несравнимо по-трудно да мотивираш някого да подкрепи политическата промяна, отколкото да го „подкокоросаш" да „дръпне черджето" на политическия елит.
На националния си политически елит, не на административните „елитарии" в Брюксел.
Анализът на случилото се в Ирландия, заслужава продължение, при това много по-задълбочено и по-обстоятелствено.
Тук можем само да завършим с печалната констатация, че в колелата на демократизацията на европейските институции и процедури беше сложен здрав и дебел прът, нашарен със зелени детелинки ...
********
Изразените мнения са лични. Те по никакъв начин не ангажират Съюза за стопанска инциатива (ССИ), на който авторът е заместник председател или Нов български университет (НБУ), където преподава.
Politolog
на 15.08.2008 в 12:18:26 #17В реда на препоръки на литература по различните теми на г-н Дечев, бих искал да спомена едно име, което по въпроси на ЕС е повече от доказано. Този човек, който има трудно асимилаема биография, е не само полит. съветник на всички немски канцлери от новото време, но и носител на множество награди като съветник на межд. организаций. Име: Werner Weidenfeld (предлага мн литература и на англ.) Също така бих предложил на автора сл. тема да бъде насочена към т.н. "пермесивен консенсус", който бащите на ЕС въвеждат като основен принцип за легитимиране на растежа на полит. правомощия на организацията и къде са границите срещу твърде голям растеж на компетенцийте й днес? (чл. 308 vs. чл. 5 от Договора за европ. общност, к-то да не бъркаме с Договора за ЕС) (Повече за "пермесивния консенсус" вж. Kraus, Peter A. (2004)) Друга тема би могла да представлява интерес: "Интернатионализъм" vs. "Супранатионализъм", к-то са ре6аващи за разбирането на тази организация и за неповторимия и характер на интерн. сцена. Лек ден и спорна работа!
BatVlad
на 18.06.2008 в 14:43:01 #16Бих искал само накратко да кажа 2 неща. Едното е: http://www.ft.com/cms/s/0/0c9a964e-3bc8-11dd-9cb2-0000779fd2ac,dwp_uuid=70662e7c-3027-11da-ba9f-00000e2511c8.html А относно Норвегия и ЕМУ - Норвегия е образцов пример за това как държава наистина НЕ трябва да е член на Еврозоната. Заедно с Англия. Авторът определено не е прав по този пункт. Всичко останало е много спорно и дискусионно, както става ясно и от статията, която съм линкнал. Поздрави
гост
на 16.06.2008 в 18:03:34 #15Это един достоен за уважение анализ, макар и популярно написан, като за медия. За съжаление обаче в момента сме на етап, където можем само да анализираме, конкретните стъпки са твърде хипотетични. Авторът е прав, че ирландците на практика не разбраха защо именно гласуват "за" или "против", както избирателите обикновено не разбират защо го правят, независимо къда (изключвам циганската махала и догановото ТКЗС, там е ясно). Оттук следват няколко въпроса: 1. Защо имащите право на глас не са наясно за какво именно гласуват? 2. Така и така са гласували, а според действащите норми тежният вот е легитимен, може ли той да бъде коригиран? 3. Що те това демокрация? Имам предвид, 1,3 милиона граждани на Европа определят съдбата на още 500 милиона такива. Това е дори още по-зле, отколкото случая, когато невежото мнозинство определя бъдещото развитие на дадена политика. В случая става дума за невежо малцинство. Ясно е, че тази демокрация не работи. Оттук следствията са: - или преминаване към по-авторитарен режим на управление - или корекция на самия демократичен процес. Лично аз нямам отговор. Някой ако има, в т.ч. и авторът, да каже какво мисли.
Милен
на 15.06.2008 в 22:58:37 #14Теодор написа: "...Друг е въпросът, какво правят отсам и оттатък Урал с придобитите финансови ресурси..." Удрят го на живот. Както руснаците си умеят. Справка - луксозния клуб за руски олигарси в Залцбург за периода на Европейското (а защо да не остане и след това) - с елитни проститутки от двете руски столици (а сигурно и по някоя от Сиктивкар или Чувашия- те като наши етнически роднини са много добри в този бранш!), с шампанско, което започва от 500 Е бутилката и пр. и пр. Купуват недвижими и слабо подвижни имоти из Европа. Опитват се да купуват стратегически европейски предприятия или поне да влязат в тях с дялово участие (напр. Германските железници или Герм. Телеком) - засега не успяват винаги, но бъдещето е пред тях... И освен, че го удрят на живот и пр. навярно впрягат част от ресурсите в оръжейната област. Използват друга част от парите за морално-психологическо разлагане на Запада - купуват медии и медийни звезди, обработват западното обществено мнение безспир и без умора (преди 5 дни който може още да настръхва е настръхнал когато Милер Газпромович го бомбардира и деморализира с прогнозата, че до една година суровият петрол ще стигне 250 $, а газта щяла да се качи четирикратно (някъде в тези рамки беше) - ако това не е истинска психологическа война, която московците вече водят, здраве му кажи. Купуват футболни клубове - вж. "Шалке 04" и пр. и пр. За всичко това трябват пари.
Милен
на 15.06.2008 в 22:46:55 #13Много точно. И неутешително...
ТеодорДечев
на 15.06.2008 в 21:45:49 #12Драги Миленер Дори и да ги нямаше тези с "ръчищата" и Русия да беше една перфектна демокрация, пак щяха да се почерпят Москва, Санкт - Петербург и Сиктивкар, както и из целия Ханти - Масийски национален окръг
Работата е там, че неразборията в ЕС е изключително удобна и най-вече доходна за руската страна. В текста имаше едно споменаване за сигурността и за енергийната сигурност, като елемент на Лисабонския договор. Сега последните се отлагат за неопределено време.
Едновременно с това, на лице е смайващият факт, че газопреносните мрежи на страните от ЕС ... не са свързани. Още по-малко има някакми европейски диспечери, които да насочват из европейските прастори постъпващите потоци от газ и други благини. По този начин ВСЕКИ нов газопровод, който се предложи на европейците се приема с радост и дори с благодарност. От Северно море и от Норвегия - за Великобритания. От Алжир - за Испания и за Франция. От Тулция през Гърция - за Италия. От Турция през България - за Австрия (Вабуко). От Русия, през България - за Австрия, Италия и Унгария (Южен поток). От Русия - за Германия, байпасирайки балтийските държави и Полша - две тръбища на Северен поток.
Цялата тази разсипия на средства за инфрастракутура на нови и нови газопроводи ще продължава, докато в Европа се въведе някакъв ред и газопреносните мрежи се свържат. Но в момента ситуацията обслужва интересите на Русия перфектно. Тя чертае нови и нови линии по картата (само не знам ще им стигнат ли на руснаците природният газ и нефтът, за да захранят всички тези тръби) и очаква нови и нови приходи от тоталния износ на суровини. Друг е въпросът, какво правят отсам и оттатък Урал с придобитите финансови ресурси.
Placebо
на 15.06.2008 в 20:50:02 #11ТеодорДечев Последен пост, че излизам. Влизаме в нова ера, където така наречения демократичен елит решава да хвърли демокрацията в копривата и да установи нова форма на абсолютизъм. 500 милиона поданици ще са подчинени на 1 000 президенти на големите мултинационални компании, на 10 000 професионални политици и 50 000 функционери. И нито един от тях избран демократично, а селекционирани усърдно и подчинени на финансови и икономически интереси. Elle est belle l'Europe.
Милен
на 15.06.2008 в 20:05:31 #10Бай Теодоре, добре и почти всеизчерпателно си осветлил мътното европейско настояще след ирландската динена кора, подложена на Лисабонския проект. Само едно ми липсва и ти знаеш, какво имам предвид. Не виждам да си споменал за касите шампанско (от Moët et Chandon Brut Impérial нагоре, то се знае), които са гърмяли в Москва и Санкт Петербург онзи ден след първите новини от Дъблин. Онези с пъклено-горещите сърца и ледено-мърлявите ръчища не могат да си намерят сигурно място от незаслужения късмет, който ги огрява...
Placebо
на 15.06.2008 в 20:03:58 #9Лисабонския договор би превърнал ЕС в един вид швейцарска конфедерация с това двойно мнозинство.
Европа на народите и нациите, това е девиза на евроскептиците.
А ирландския премиер получи здрава плесница в едва започнатия си мандат.
ТеодорДечев
на 15.06.2008 в 19:26:50 #8Мисля, че на никого в европейските столици, най-малко пък в Брюксел му минава през ума, каквато и да е идея за отстраняване на Ирлавдия от ЕС. Абсурдно е някой да бъде санкциониран, заради отказът на гражданите му да подкрепят ратификацията на международен договор, пък бил той и Лисабонският. Тази история ме връща към едни събития от преди много години. Непосредствено след подписването на договора от Маастрихт, датчаните гласуваха на референдум срещу ратификацията му. Аргументите им бяха същите като сегашните аргументи на водещите "НЕ" кампанията - не ни трябва засилване на ЕС, та да ни ръководи брюкделската бюрокрация. Естествено и тогава мнозинството от дискутиращите и гласуващите беше минало текста на договора "отгоре - отгоре" или изобщо не го бяха виждали. Тогавв имах уникалната възможност да се запозная с лидера на Датската социалистическа народна партия (с други думи - на преименуваната за благозвучие компартия, която не претендираше за никакви социалдемократически качества). Човекът е бил лидерът на "НЕ" кампанията в Дания. Ной буквално си призна, че най-уплашени от резултата на референдума са били самите му ръководители. "Ние се надявахме да изкараме 46 - 48 процента, гласували против" - каза той - "искахме просто да стреснем елита на водещите партии в страната. Бяхме просто същисани, когато се оказа, че хората са отхвърлили договора" ... Тогава наистина се наложи да се гласува повторно за ратифицирането на Маастрихтския договор в Дания. Вторият път отговорът беше вече "ДА". Но както се казва - едно зло никога не идва само. Последва нов референдум за включването на Дания в еврозоната. Не мога да си представя държава по-подходяща за еврозоната от Дания, освен може би Швеция или нечленуващите в ЕС - Норвегия и Швейцария. Но този път с референдума се захванаха не комунистите, а крайната десница. Данската народна партия (не се лъжете по името й - това е крайна популистка и доста ксенофобска партия) излезе на сцената с лозунга: "За кроната, за Дания". Хората проведоха образцова "НЕ" кампания и Дания остана извън еврозоната. Не че това е разсипало датчаните, но те определено загубиха от "патриотичното си увлечение" по време на този референдум. Не знам, доколко в Ирландия има поддръжници на "НЕ" кампанията, които сега се чудят на силата си, но действително можем да сме сигурни, че в момента в Дъблин и в европейските столици вече трескаво се мисли как да се излезе от ситуацията процедурно. Ще бъде интересно, какво ще измислят.
Placebо
на 15.06.2008 в 19:02:40 #7"ДА"-то ще го има разбира се, след поредното гласуване. Просто няма начин. Ирландците се страхуваха за неутралитета си, мецду другото. Кризата е политическа, не юридическа. Иначе би трябвало да изгонят Ирландия от Съюза. Е, това няма как да стане, какво ще правят с Еврото, вече е официална монета там.
ТеодорДечев
на 15.06.2008 в 18:37:45 #6Много хора някак си забравят, че основната цел на Европейския съюз е запазването на мира между неговите членове. В това отношение ЕС се справя блестящо, като се има пред вид, че наистина успя да излекува съперничества и вражди, които изглеждаха неотстраними. Както вероятно сте запознат, освен с "Македонска", "Тракийска" и "Добруджанска" нация, Коминтернът е пуснал на времето в обръщение и "Елзас - Лотарингска" нация. Е, постижението е там, че във Франция и в Германия вече почти никой не си спомня да този исторически епизод. Румъния и Унгария бяха принудени да подпишат специален договор за липса на териториални претенции между тях, за да влязат в ЕС. Унгарците го направиха без колебание, макар че в Трансилвания има огромно унгарско ... мнозинство. Обърнете внимание - Германия и Франция (въпреки прокопсания френски референдум), излязоха с обща декларация относно "ирландската случка". Така че, дори и само фактът, че ЕС вече толкова десетилетия пази мира на континента е огромна "придобивка" за обикновените хора. Излишно е да коментираме, доколко останалите декларирани свободи в ЕС са от полза за "редовите граждани" - особено свободата на придвижване. Лесно забравяме, какво означава да си стоиш "заключен" в БГ, а ако случайно те "пуснат", да си получаваш задграничния паспорт след инструктаж в милицията. В случая най-важната поука би трябвало да бъде за про-европейските сили, които проиграха шанса да спечелят референдума. Ирландия без съмнение е една от страните, в които има възможно най-топло отношение към различните структурни и кохезионни политики на ЕС. Ирландия е и доказаният отличник в "усвояването" на европейските структурни фондове. Ирландците в никакъв случай не страдат от някакъв синдром на колективна неблагодарност. Просто, кампанията в защита на "ДА"-то на референдума е била построена неправилно и е бил провален сигурен успех ...
Placebо
на 15.06.2008 в 18:21:50 #5Ирландия: Вместо евробюрокрацията, пострада демократизацията на ЕС ---------------------------------- Двете нощи се смесиха г-н Дечев, защото почнахме да учим държави където референдума е в действие, на демокрация. Те другите си знаят защо не позволиха референдум по въпроса.
Една огромна част от населението на Европа не го желае този EuroLand, от който само големите компании имат полза.

Placebо
на 15.06.2008 в 17:45:35 #4Георги Д
на 15.06.2008 в 17:44:20 #3Гласуването на ирландците само затвърждава всеобщото мнение, че ирландците са задници и че са единствения народ от Западна Европа, който не може да се нарече 'западен', ами 'тъпанарски'.
stanislava
на 15.06.2008 в 17:20:42 #2добър анализ!
NWO
на 15.06.2008 в 17:15:48 #1pomisli pak