То става в обстановка на възраждане на някои военно-политически аспекти на студената война, особено в района на Близкия и Средния Изток.
От една страна, мюсюлманският свят продължава да изостря отношенията си със САЩ и логично върви към единомислие и единодействие с Русия по ключови въпроси на световната политика.
От друга, бившата съветска република Грузия е напълно загубена за каузата на Москва, след августовския конфликт.
Такава съдба очаква и Армения, в случай на руски натиск за мирно предаване на Нагорни Карабах на Азербайджан (тогава ще бъде поставен под въпрос и статусът на руската армия, пребиваваща на арменска земя).
За Русия обаче в момента е по важно утвърждаването в Каспийския регион и развиването на добри отношения с Турция и други стратегически партньори от ислямския свят.
По традиция това са преди всичко страните от оста Триполи - Дамаск - Техеран.
Факт е, че в Кремъл се съгласиха да опростят либийския дълг от 4,5 милиарда долара, в замяна на значителни по своята стойност поръчки към руски компании.
Сред тях се открояват проекто-договорите за доставка на оръжие и военно оборудване за 2 милиарда долара.
Макар, че Кадафи все още не е подписал нито един оръжеен контракт с Москва, по време на започналото посещение той явно ще успее да убеди Путин и Медведев в своята добронамереност и като компенсация за закъснението се очаква да предостави печално известния сред нас българите пристанищен град Бенгази за база на руския черноморски флот.
Същото се кани да направи и младият му приятел и колега от Дамаск Башар Асад.
Той вече е разпоредил започването на строителни работи за превръщането на пристанището Тартус в руска военноморска база.
(Предполага се че бомбардировката на сирийско село на иракската граница от страна на американската авиация трябва да се възприема и като предупреждение да не го прави).
А иранското военно-политическо ръководство е взело решение за превръщането на остров Джаск в Оманския залив във военноморска база, която се предполага да бъде използвана съвместно с Русия и Китай.
Антиамериканските режими в тези три държави нямат друг избор освен да се опрат на възстановената руска военна мощ в противопоставянето си на Вашингтон.
В Кремъл военните и политиците също нямат нищо против да държат VІ американски флот в шах в района на Средиземноморието.
Така ще компенсират евентуалното му присъствие по грузинското крайбрежие.
Въпреки своята малочисленост, руският Черноморски флот е способен да противостои на военноморските сили на САЩ и НАТО в Черно и Средиземно море.
Особено, след като Анкара тръгва на сериозно сближаване с Москва и на този етап двете страни са оставили на втори план старите противоречия помежду си.
Не би могло да бъде по друг начин, след като по вина на САЩ териториалната цялост на югоизточната ни съседка е поставена под въпрос.
Можеше да се очаква, че свалянето на Саддам Хюсеин автоматично ще даде възможност на кюрдите в Северен Ирак да развият автономията си в независимост и да обявят териториални претенции към съседните страни.
А най-голямата кюрдска общност живее именно в Турция - над 14 милиона.
Загърбили противоречията си, споменатите мюсюлмански държави от Близкия и Средния Изток открито или завоалирано се противопоставят на политиката на САЩ в региона.
От което, естествено не пропуска да се възползва Руската федерация, разчитайки на своята възродена мощ.
Днес именно Муамар Кадафи символизира антиамериканския стратегически съюз.
Започналото посещение в Москва определено ще опъне нервите и на Джордж Буш, и на двамата кандидати за негови наследници.
И може би ще налее вода в мелницата на Джон Маккейн.
Linko
на 06.11.2008 в 14:03:11 #8Мисля, 4е статията е саставена така, 4е да ни внуши какво искат да мислим, а не каква е действителността. И този на4ин на внушение от медиите не е слу4аен. Имам приятели от Косово, Сърбиа и Босна, които преди войната ми говореха за биг пропаганда на конфронтациа от страна на медиите в този регион и...войната дойде. Т.е. вси4ко СЕ ПЛАНИРА предварително и е напразно да се опитваме да се противопоставяме на не4ии прокраднати нотки от бъдеща истина, която в момента ни изглежда като сайънс фикшън. Но да не се забравйа факта, 4е американците ги вазпитават в страхотен патриотизам от малки, докато Руссиа и др.страни съвсем не могат ВЕ4Е да се похвалят с подобно вазпитание на подрастващите. От тук идва един голям бъдещ проблем за тези страни. И скоро не виждам така желаното от някои от вас разпадане на Америка. Просто американците са толкова сплотени с тези техни многобройни асоциации за подпомагане на тези, онези и пр. нуждаещи се от помощ без разлика на раса, 4е е смехотворно да се помисли за разединение. И в крайна сметка ТЕ не са ли вси4ки едни от нас, само 4е живеещи при много по-разли4ни условиа от нас тук в Европа или Азиа?! А средата толкова променя индивида...
Obi-Wan
на 06.11.2008 в 05:00:09 #7Джони Уокър, отде таз злоба бе момче, ц ц ... Ти не ги мисли тези сценарии, че аз лично не виждам каква полза за БГ може да има дестабилизиране на Турция или на която и да е съседка! Тя твоята работа е от типа "на вуте да му е зле". Недей така бре, я дай малко по със самочувствие!
Obi-Wan
на 06.11.2008 в 04:53:40 #6От една страна Турция е в НАТО и то не от вчера! Въпреки недоразуменията с американците турците си им остават едни от най-мощните и надеждни съюзници! От друга страна обаче нищо не им пречи на турците да се заиграят малко и с Русия... Сещам се преди години бях чел някаква статия за бъдещето на света, сайънс фикшън, в която се предричаше напускане на Турция на НАТО и образуването на съюз с Китай и Русия
! Сега,...звучи наистина абсурдно ама в тоз променящ се свят знае ли човек. Пък и турската армия и подготвеността й да воюва на азиатска земя може да се окажат особено желани
!
Бойчо
на 03.11.2008 в 11:41:12 #5Сближаването на Русия с Турция може да се окаже донякъде опасно за нас, но предоставя и големи шансове, като се има в предвид, че американците не са никак очаровани от това и едва ли ще оставят тази работа без последствия.
нешо
на 01.11.2008 в 20:46:38 #4"мюсюлманският свят продължава да изостря отношенията си със САЩ и логично върви към единомислие и единодействие с Русия по ключови въпроси на световната политика." Другарю отново си много далече от истината.Саудитска Арабия е най-близкия съюзник на САЩ в Близкия изток.Ирак и Афганистан се управляват от проамерикански правителства.Пакистан е верен американски съюзник.Турция е единствената мюсолманска страна в НАТО-много интересно кАк пък ще тръгне против САЩ.Кадафи наскоро сключи договори с американски петролни компании и щатите отмениха ембаргото за Либия.Най-голямата мюсолманска страна Индонезия също активно сътрудничи в борбата с тероризма.Недей да си мислиш че мюсолманите умират от радост към Русия.Никой не е забравил зверствата в Афганистан и Чечня.Преди няколко години терористи отвлякоха служители от руското посолство в Ирак и ги убиха.И никой от руските приятели не си мръдна пръстта да им помогне.
Sea-Wolf
на 01.11.2008 в 20:40:51 #3Муамар Кадафи,Махмуд Ахмединаджад,Уго Чавес,Ево Моралес,Путята.......тц..тц..световния елит се консолидира....
Wiseone
на 01.11.2008 в 20:13:46 #2Някои "другари" явно прекалено много желаят нещастието на Америка и приемат желаното за действително. Всъщност почти нищно се свързва диктатора Кадафи и диктатора Путин освен привързаността към автократичните им режими и към парите. Във финансово (а и във военнно отношение) обаче тези две страни са много далеч от цивилизования свят, част от който е и САЩ, а както посочи някой по-долу, силният спад в цената на петрола едва ли е в тяхна полза
Wiseone
на 01.11.2008 в 17:55:41 #1Кадафи консолидира антиамериканския фронт ******** Това заглавие е пълна глупост. Кадафито и руснаците си гледат преди всичко икономическите интереси. Ако беше вярно, защо тогава "черната перла" К. Райс беше съвсем скоро в Либия?