В поредица текстове под общото заглавие „Мажоритарни прелести" публикувахме анализите и коментарите на колумниста на news.bg Теодор Дечев за нововъведения мажоритарен елемент в изборната ни система.
Публикациите започнаха доста преди изборния 5 юли, предупреждавайки за изненадите, които може да поднесе скалъпеният мажоритарен избор, продължиха и след парламентарния вот (вж текста Мажоритарни прелести 3, или кой каквото прави – на себе си го прави ), коментирайки вече неоспоримия факт - провала на мажоритарния замисъл в българския му вариант.
Читателите със сигурност се чудят, защо с такава последователност и откровена враждебност нападам лелеяния от всевъзможни политически влъхви проект за въвеждане на „мажоритарна компонента" в българската избирателна система.
Причината е проста и тя е в познаването на основните особености на мажоритарната система и на достатъчно факти около нейното приложение в исторически план.
Допълнителни мотиви да бъда толкова враждебен ми дава абсолютно неадекватният начин, по който беше направен опитът да се „освежи" българската избирателна система с „нещо по-така" - с „нещо по-мажоритарно".
В предишните две части на анализа, отделих доста място, за да покажа смайващите диспропорции при очертаването на границите на едномандатните избирателни райони.
Свой принос при очертаването на картината на резила около „мажоритарната компонента" дадоха международните наблюдатели на нашите избори, които без да правят много дипломация отсякоха, че „Въвеждането на мажоритарния елемент в избирателната система според международните наблюдатели компрометира принципа на равно избирателно право поради значимите вариации на броя на населението в мажоритарните избирателни райони". (Виж примерно: http://news.ibox.bg/news/id_57336147).
С други думи - международните наблюдатели се солидаризираха с мнението на шестимата конституционни съдии (от общо дванадесет такива), които оспориха конституционността на въведените по сегашния начин мажоритарни избори на 31 народни представители, но не им достигна един глас, за да ги отхвърлят.
Не бихме могли да очакваме и друго, след като чуждестранните наблюдатели ясно са се произнесли, че „Въпреки че изборният закон като цяло допринася за провеждането на демократични избори, обстоятелството, че значими промени в него бяха осъществени без широк консенсус, скоро преди изборите, не е в съответствие с добрите практики".
Малко по-сложна, но крайно нагледна математика.
Математическата статистика и теорията на грешките ни дават възможността да представим и количествено измерение на неравностойността на броя на избирателите в новите едномандатни избирателни райони, границите на които съвпадат със съществуващите отколе многомандатни избирателни райони.
Най-нагледният показател са така наречените средно квадратични отклонения от средната стойност - σn и σn-1. Тук няма да поместваме формулите им - те могат да се намерят във всеки стандартен математически справочник и изобщо не са толкова трудни за разбиране.
Важното в случая е да демонстрираме разликата между средно квадратичните отклонения при съществуващото законодателство и при варианта, където е търсено уеднаквяване на броя на гласоподавателите в едномандатните избирателни райони.
Ето как изглежда математическата оценка на творчеството на законодателя при въвеждането на „мажоритарна компонента" в избирателната ни система.
Вариант 1.
Конституирани с последните изменения в избирателния закон 31 едномандатни избирателни района, границите на които съвпадат със съществуващите 31 многомандатни избирателни райони, по данни от избирателните списъци за избори за Европейски парламент - 2009 г. (виж rezultati.cikep2009.eu/):
- Общ брой на гласоподавателите: 6 684 770
- Брой едномандатни избирателни райони: 31
- Среден брой гласоподаватели за избирателен район: 215 638
- Средно квадратично отклонение σn = 91288,13
- Средно квадратично отклонение σn-1 = 92797,13
Вариант 2
Предложение за 31 едномандатни избирателни района с приблизително равен брой гласове (виж на адрес news.ibox.bg/comment/id_502566386 ,както и news.ibox.bg/news/id_589510087):
- Общ брой на гласоподавателите: 6 898 810
- Брой едномандатни избирателни райони: 31
- Среден брой гласоподаватели за избирателен район: 222 542
- Средно квадратично отклонение σn = 8299,83
- Средно квадратично отклонение σn-1 = 8437,03
Както се вижда, средно квадратичните отклонения σn и σn-1 при съществуващото разпределение на гласоподавателите по едномандатни избирателни райони са 11 (единадесет) пъти по-високи, отколкото при предложеният вариант за 31 района с приблизително равен брой гласоподаватели.
Повече няма какво да се добави за количествените измерения на злополучния опит за въвеждане на „мажоритарен елемент" в българската избирателна система.
Саламандърът и джеримандърът на българска почва.
Направеният по-горе (в това число и в предишната част на анализа) преглед на огромните диспропорции в броя на избирателите между отделните едномандатни избирателни райони, както и представените изчисления и карта как биха могли да изглеждат 31 едномандатни избирателни района с относително равен брой гласоподаватели, показват, че комай - комай ставаме свидетели на явление, познато в политическите науки като „джеримендъринг".
„Джеримендърингът" (или може би, както ще видим от по-нататъшния разказ - „джеримандърингът") е понятие, с което се обозначава злоупотребата при начертаването на границите на избирателните райони, насочена към постигане на изгода за една или друга страна в изборния процес.
По правило тази страна е управляващата политическа сила, която се опитва да си улесни живота и дори да постигне служебна победа, чрез преначертаване на границите на избирателните райони, дори и с цената на предизвикващи всеобщ присмех, абсурдни и странни решения за композирането им.
Огромните усилия на мнозинството от законодателите да превърнат мажоритарната компонента на изборите за народни представители през 2009 г. в един тотален „джеримендъринг", ни задължава да кажем нещичко в прослава на човека, дал името си на това тъй цветисто звучащо понятие.
„Джеримендърингът" е кръстен на Еlbridge Gerry (1744 - 1814) - губернатор на щата Масачузетс (Massachusetts) в периода 1810 - 1812 година.
(По принцип избягвам да препращам хората към Уикипедия, но за ползващите английски език, там има блестяща статия и по двата въпроса - и за губернатора Джери, и за безсмъртното му полит-технологическо творение.)
Самият Елбридж Джери бил ревностен последовател на управляващата по онова време Демократическо-републиканска партия и положил огромни усилия за улесняване на изборната им победа със средствата на разделянето на щата на избирателни райони, направени „по поръчка".
(Демократическо-републиканската партия е била създадена от Томас Джеферсън и от Джеймс Медисън около 1792 г. и се е противопоставяла на партията на федералистите, създадена около година преди това от Александър Хамилтън.
Партията доминира в политическия живот в Съединените щати от 1800 до 1824 г., когато се разцепва на няколко враждуващи фракции, една от които е днешната Демократическа партия).
Особено чудновата била формата (както и съдържанието, разбира се ...) на избирателният район Есекс Каунти (Essex County), чиято графика на границите му който много наподобявала дракон.
През 1812 г., когато губернаторът Джери бил в стихията си, карикатуристът Джилбърт Стюарт изрисувал картата на шедьовъра на губернатора Джери - Есекс Каунти, като вложил в нея ширещото се сред хората сравнение с митичното чудовище.
В последния момент обаче, „гущероподобието" отстъпило пред сравнението с познатите ни от зоологията опашати земноводни - саламандрите.
Джилбърт Стюарт предложил на главния редактор на „Бостън Сентинел" ("The Boston Centinel") - Бенджамин Ръсел, да кръстят карикатурната карта на Есекс Каунти - „Саламандър". Ръсел, сякаш получил просветление свише и ... предложил вместо „Саламандър" да се сложи името „Джеримандър" („Gerrymander").
Шегата така „залепнала" за тази форма на измама в изборното законодателство, че останала до наши дни.
Усилията на губернатора Джери най-вероятно са се отразили благоприятно на кариерата му, защото в периода март 1813г. - ноември 1814 г., той е вицепрезидент на Съединените американски щати по време на президентството на Джеймс Медисън.
Но нека се върнем към българските географски ширини ...
Единственото, което биха могли да кажат архитектите на мажоритарната компонента срещу отправеното по-горе обвинение е, че действията им са в по-голяма степен въвеждане на неравностойно представителство - "malapportionment", отколкото „джеримендъринг".
За такива оправдания българският народ е измислил поговорката - „да пресипваш от тикви в кратуни". Без значение дали сме свидетели на „джеримендъринг", или на въвеждане на неравностойно представителство - "malapportionment", ковачите на закони от досегашното мнозинство не могат да не бъдат поздравени за този свой принос, който неизбежно ще попадне в учениците по избирателно право и избирателни системи, както и в книгите по политология, въобще.
Общото между „джеримендъринга" и неравностойното представителство - "malapportionment", освен в принципната си нечестност е и във факта, че подобни хитрини могат да се прилагат само в държави с някакъв вид мажоритарна избирателна система.
Те са абсолютно невъзможни при пропорционалната избирателна система, особено когато цялата страна представлява един избирателен район, както е в Държавата Израел или в Кралство Нидерландия.
Всичко казано до тук още един път обяснява, защо над този текст стои заглавието „Мажоритарни прелести". Любителите на самовнушението за огромните достойнства на мажоритарната система, за „избирането на личности" и други подобни кухи клишета, набивани с години от различни медии и експерти с откровено користни цели, могат да си изтеглят от Интернет образа на „Джеримандър"-а и да си го сложат в рамка.
dddddd
на 20.07.2009 в 00:29:03 #14Гриша Петела
Колумнист
на 19.07.2009 в 03:40:13 #13Уважаеми сънародници, Драги мои събратя - БЪЛГАРИ, На 18-ти Юли 2009г. чествувахме 172 години от рождението на Великият Васил Иванов Кунчев-Левски. Как, и с какво него ден спомена всеки един истински БЪЛГАРИН, този наш Велик Кумир,? Левски го знае не само БЪЛГАРИЯ, но го знаят и Унгария, и Румъния, Македония, Сърбия и Турция, всички народи претърпяли събитията по времето в което той живя и се бори. Знаят го всички които мечтаеха като него за "ЧИСТА и СВЯТА РЕПУБЛИКА", и за свобода на Отечествата си. Знаятго и ще го помнят всички които се бориха, и все още се борят за "ИСТИНСКАТА ДЕМОКРЕАЦИЯ" и ЕДИНСТВО между ХОРАТА, а не разединение и поляризация. Свързвайки този факт, с факта-избори на 5-ти Юли 2009г., какво направихме от РОДИНАТА на този велик БЪЛГАРИН? Не "ЧИСТА и СВЯТА РЕПУБЛИКА", ИСТИНСКИ ДЕМОКРАТИЧНО-Обединена, а една, ( даже ме е срам да напиша думите) УЛТРА-ДЯСНО-ЦЕНТРИСКА, на Култ-идеологии, Култ-Религиозно и Култ-Етнически, РАЗЕДИНЕНА България. Да, именно в УЛТРА-ДЯСНО-Ц€НТРИСТКА, КУЛТ-Групирана БЪЛГАРИЯ, превърнахме Родината на Левски и Ботев! Уважаеми сънародници, Това ли е нашият най-добър подарък за този славен наш БЪЛГАРИН? Това ли е най-доброто което ние може да дадем за Родината си? На какво ни учиха и Левски и Ботев, и за какво тогава ги изучаваме и сега? Моля не ме разбирайте неправилно! Аз неговоря пасквилатно, даже нямам право от позициите на Истинската Демокрация, да мисля срещу насшите човешки Увлечения, било те Култ-идеологически, Култ-религиозни или Етнически. Не! Това за което пиша тук е само един буден размисъл и най-вече ПРИЗИВ. Да това е; Апел срещу грешките които пораждат остарялите с времето си Групираните и Поляризирани форми в отношенията ни. Призив за буден размисъл върху нашите социално-неправилни, обществено-Държавни форми на действия и ОТНОШЕНИЯ, умишлено ГРУПИРАНИ, ПОЛЯРИЗИРАНИ и БИЗНЕ-СМАНИПУЛИРАНИ, разцепващи единността на Обществото. Това е по-точно самокритика на; Неправилните ни действия в отношенията ни, лежащи на основата на враждебността между Личните три култови фактора; (Идеология, Вяра и Етнос ), които правят Вътре-общественият живот на Многонационална България, и в целият свят, НЕСТАБИЛЕН. Именно тази нестабилност потдържана от всички нас чрез систематичните ни Грешки, поражда и негодуванието и нападките срещу Държавата, държавните служители и Правителство. Именно тези грешки в отношенията ни, пораждат и водят до кризите и нещастието сред нас, ХОРАТА на 21-ви Век!! Външни политически "експерти" предвиждаха много «Джеримандър-магии» в БЪЛГАРИЯ по време на изборите, но само един €вропейски «€ксперт», 3 дена преди изборите заговори съвсем уверен че Г€РБ е новият полит-лидер в БЪЛГАРИЯ!? От къде се взе тази сигурност, Забележете 3 дена преди изборите, и то сред €вро-чужденци?? Запитвате ли се защо бе тази «увереност», именно от €вропа?? Запитвате ли се защо веднага след изборите, «някои лидери» на други култ-групировки, си подадоха в€днага оставката?? Драги БЪЛГАРИ, не чувствате ли че и този път ни КУПИХА и то с огромни чужди ср€дства? Купиха ни не други а именно тези тъмни «Джеримандър-сили» от €вро-Конгломерата!! БЪЛГАРЯ е «ПОРТАЛ» между Европа и Азия, и заради нашата Полит-Н€ГРАМОТНОСТ, Социална-Н€СТАБИЛНОСТ и Вътре-Етническо Разединение, Чуждите сили си сложиха собствен "Порти€р-Пиколо". Порти€р, УЛТРА-Дясно-Ц€НТРИСТКИ-Пиколо!! "АФ€РИМ" бе братя БЪЛГАРИ!! Дерзайте и бъдете Послушно щастливи-€ВРОПЕЙЦИ!!! !!Жалкото е че, всеоще в България се избират БЕЗМАНДАТНИ, маскарадно-ОЦВЕТЕНИ и САМОИМУНИЗИРАЛИСЕ Партии, а не хора, личности-ТАЛАНТИ!! "Истината за проблемите не престава да съществува, само защото сме я игнорирали." Фактите са неоспорими! СРАМ и ПОЗОР за нас Българите! СРАМ и ПОЗОР пред светъът! С уважение: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
dddddd
на 18.07.2009 в 06:39:45 #12"Всичко казано до тук още един път обяснява, защо над този текст стои заглавието „Мажоритарни прелести". Любителите на самовнушението за огромните достойнства на мажоритарната система, за „избирането на личности" и други подобни кухи клишета, набивани с години от различни медии и експерти с откровено користни цели, могат да си изтеглят от Интернет образа на „Джеримандър"-а и да си го сложат в рамка." Г-н Дечев, Може би чакате това, за да махнете статията. След като мажоритариният вот не се състоя според Станишев и Доган, значи е куха работа? Все още чакаме Вашето мнение за купуването на гласове, екскурзиите и срамните сцени при изборите, за които на България за първи път е наложен мониторинг, ако изобщо знаете какво е това и какво означава.
Batze
на 18.07.2009 в 02:01:11 #11тая статия е едно несврзано бръщолевене.. ако тоя сайт беше вестник, щях да пиша че са изхабили напразно хартията.. някой разбра ли автора да е казал нещо, или поне какво се опитва да каже?
Колумнист
на 17.07.2009 в 10:29:41 #10Мажоритарни прелести, или Джеримандър по български, Нито едното, нито другото, а по прост Български език казано; УЛТРА-ДЯСНО-Ц€НТРИСТКА, КУЛТ-Групирана БЪЛГАРИЯ? Външни политически "експерти" предвиждаха много "Джеримандър-магии" в БЪЛГАРИЯ по време на изборите, но само един €вропейски "€ксперт", 3 дена преди изборите заговори съвсем уверен че Г€РБ е новият полит-лидер в БЪЛГАРИЯ!? От къде се взе тази сигурност, Забележете 3 дена преди изборите, и то сред €вро-чужденци?? Запитвате ли се защо бе тази "увереност", именно от €вропа?? Запитвате ли се защо веднага след изборите, "някои лидери" на други култ-групировки, си подадоха в€днага оставката?? Драги БЪЛГАРИ, не чувствате ли че и този път ни КУПИХА и то с огромни чужди ср€дства? Купиха ни не други а именно тези тъмни сили от €вро-Конгломерата!! БЪЛГАРЯ е "ПОРТАЛА" между Европа и Азия, и заради нашата Полит-Н€ГРАМОТНОСТ, Социална-Н€СТАБИЛНОСТ и Вътре-Етническо Разединение, Чуждите сили си сложиха собствен "Порти€р-Пиколо". Порти€р, УЛТРА-Дясно-Ц€НТРИСТКИ-Пиколо!! "АФ€РИМ" бе братя БЪЛГАРИ!! Дерзайте и бъдете Послушно щастливи-€ВРОПЕЙЦИ!!! !!Жалкото е че, всеоще в България се избират БЕЗМАНДАТНИ, маскарадно-ОЦВЕТЕНИ и САМОИМУНИЗИРАЛИСЕ Партии, а не хора, личности-ТАЛАНТИ!! "Истината за проблемите не престава да съществува, само защото сме я игнорирали." Фактите са неоспорими! СРАМ и ПОЗОР за нас Българите! СРАМ и ПОЗОР пред светъът! С уважение: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
samoray
на 16.07.2009 в 10:04:58 #9kp, Така е, аз считам че прекалено много случайни хора влизат в парламента - послушковци, хора без мнение, те не са за там, партиите обаче са принудени да ги използват за да запълнят листи, така стана с атака(случея кузов), така ще е и с ГЕРБ, затова трябва да се намалят наполовина. anarch, При малко на брой райони има опасност от джеримандър, защото цели етнически общности ще се влеят в мнозинството и така те няма да получат представителство при мажоритарен вот, затова за да работи мажоритарния избор би трябвало пропорционалните райони да се разделят на 3 равни части, ако искаме да не се загуби представителството на по-малките общности, доброто в тази работа е, че повечето независими депутати ще гласуват по съвест, и ще избегнем конюнктурната фасадна демокрация, обслужваща интересите на 2 партии(по-трудно ще се вземат решения за законопроекти обаче). Опасността при ситното разделение на области е в това, че много по-лесно ще е лобирането и купуването на гласове, с това трябва да се пребори полицията иначе няма смисъл от избори.
anarch
на 15.07.2009 в 20:29:15 #8samoray, "стабилно еднопартийно управление", както казваш, може да се получи най-вече при малко на брой райони. на колкото повече райони разделяш изборното пространство, толкова повече се доближава мажоритарната избирателна система до пропорционалната. с тази разлика, че при мажоритарна система чрез самото разделяне на районите можеш да повлияеш резултатите, както пише и авторът на статията. така че идеята на мажоритарното гласуване принципно не е лоша, но е много важно как ще се осъществи. и до голяма степен зависи от "добрата воля".
Lord Wetinari
на 15.07.2009 в 09:16:12 #7Доста безсмислена статия, имайки предвид, че ако Б.Б. беше сложил някой кон в листите или като мажоритарен кандидат на ГЕРБ, хората щяха да го изберат. Каквито и да бяха мажоритарните райони, щяха да бъдат разпределени между ГЕРБ и ДПС.
samoray
на 13.07.2009 в 14:00:01 #6Хубава статия наистина но водеща до погрешни изводи, защото се набляга на фактор който няма много голямо значение, в статията става въпрос за разпределението на 4-5 депутата(от сегашните 31), да напишеш толкова много за нещо толкова незначително, това ми прилича малко на мазохизъм. Проблема е, че се изтърва основната идея на мажоритарния вот - създаването на стабилно(еднопартийно) управление. Аз сега разбирам колко е важно това, преди както повечето хора си мислихме, че това е избор на личности, наистина ако има достойни хора е добре да бъдат избирани, но мажоритарната компонента цели да избегне разни нечисти сделки и пазарлъци, трябва да има кой да носи отговорност!!! България е в това положение защото никой не носи отговорност за действията си, защо Виденов не е в затвора или целия му кабинет,ами тройната коалиция АЗ НЕ ИСКАМ ИЗВИНЕНИЯ ОТ СЕРГЕЙ, той трябва да е в затвора, за ДДС и Мургина, за фондовете и т.н. примерите са десетки. Разбирасе в БГ мажоритарната система трябва да се изчисти от някои тумори - подсъдим не трябва да може да се кандидатира и точка, районирането трябва да се извърши много внимателно и трябва да съвпада с районирането в пропорционалния вот, грешката в броя нагласоподавателите не трябва да е по-голяма от 20% според мен, ако могат да го направят по-точно още по-добре. Харесва ли ви управлението до сега? ако не, защо отричаме нещо ново, като мажоритарния вот? според мен трябва промяна а тя минава през подобрението на работата на мажоритарния вот а не отричането му и връщането ни към 20 годишната матрица. Джеримандър според мен е малко измислено понятие(а не мажоритарния вот), защото когато обществото е разделено на 39% за ГЕРБ а за БСП 19%, съгласете се, че както и да ги делиш районите от 1000 човека 39% са за герб, от 100 000 човека пак 39% са за герб, естествено има нюансиране в областите със смесено население, но това са едва няколко депутата, това ще се изчисти със следващо райониране, и ще видим мажоритарни прелести5 за какво ще се разказва! Иначе поздравления за статията, намирам я за образователна.
x-man
на 12.07.2009 в 23:02:38 #5dddddd Ти наистина ли мислиш че някой е гласувал мажоритарно ?! 99% от хората просто са задраскали номера на тяхната партия и същият номер от мажоритарния списък. В интерес на истината аз също гласувах така, важно е партията да спечели, един човек сам в парламента е нищо.
raylight
на 12.07.2009 в 22:27:40 #4Скорпио, изказвате мнение, неподкрепено с аргументи
scorpio
на 12.07.2009 в 18:06:55 #3винаги съм се отнасял с уважение към мнението на хората пишещи анализи тук - дори, когато не съм бил съгласен с позицията им... в случая също не съм съгласен с позицията на господин Дечев, но държа да отбележа, че сега и самия анализ със своята повърхностност и тенденциозност не предизвиква уважение...
dddddd
на 12.07.2009 в 05:07:14 #2„R„‚„u„t„~„Ђ „{„r„p„t„‚„p„„„y„‰„~„Ђ „Ђ„„„{„|„Ђ„~„u„~„y„u ѓРn = 8299,83 „R„‚„u„t„~„Ђ „{„r„p„t„‚„p„„„y„‰„~„Ђ „Ђ„„„{„|„Ђ„~„u„~„y„u ѓРn-1 = 8437,03
dddddd
на 12.07.2009 в 04:42:23 #1Мажоритарен избор тук там имаше и като цяло идеята в този вариант би била добра. Но беше измислена от БКП и ДПС с идея да манипулират изборите или направо да подменят вота (пак взеха твърде много по незаконен начин), а масовото гласуване се обърна срещу тях. При едно по-нормално и не криминално провеждане на изборите е добро като вариант. Партиите имат възможност за подредба, а и има повече отговорност. Хората могат да изберат по-свестен човек, а не някой парашутист. Най-хубавото е, че кръчмарските сметки не излязоха, ако ще да се напишат 10 серии на варианти на мажоритарни прелести. Още чакаме анализ на някой колумнист за мониторинга и за срамните сцени с вота. Съответно на г-н Дечев, който участва в организирането на награди за сигнал.