Европейската комисия обяви днес предложения за 18-и пакет санкции срещу Русия, като част от усилията на ЕС да засили икономическия натиск върху Кремъл заради продължаващата война в Украйна. Основният акцент в новия пакет е понижаване на тавана на цените на руския петрол от 60 на 45 долара за барел, съобщава Би Би Си

"Целта ни е да повишим натиска над Русия, която и до днес не показва признаци на готовност за постигане на справедлив мир", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във видеообръщение, публикувано в социалната мрежа X. По думите ѝ, макар приходите от горива да са спаднали драстично, те все още формират около една трета от руския държавен бюджет.

Комисията предлага също забрана на вноса в ЕС на всички нефтопродукти, произведени от руски суров петрол, както и включването на 77 кораба от т.нар. "сенчест флот" в санкционните списъци. Забраняват се всякакви трансакции с вече санкционирани руски банки, като към списъка ще бъдат добавени още 22 финансови институции, включително и от държави извън ЕС, които се използват за заобикаляне на санкциите.

Сред най-острите мерки е предложението за пълна забрана върху всякакви операции, свързани с газопроводите "Северен поток" и "Северен поток 2". "Няма връщане към миналото", подчерта Фон дер Лайен, визирайки зависимостта на Европа от руски енергийни източници преди войната.

Фицо: Словакия ще блокира нови санкции срещу Русия, ако засегнат интересите й

Фицо: Словакия ще блокира нови санкции срещу Русия, ако засегнат интересите й

Реално обаче, въпреки многото закани, Словакия досега не е блокирала санкционен пакет

Други предложения включват санкции срещу 22 нови компании, сред които и такива от Китай и Беларус, както и обхващане на Руския фонд за преки инвестиции и свързаните с него дъщерни структури и проекти.

Фон дер Лайен подчерта, че преди началото на войната ЕС е внасял от Русия горива за 12 милиарда евро месечно, докато сега тази сума е спаднала до около един милиард. По нейни думи, инфлацията в Русия е над 10 процента, а санкциите са довели до спад от близо 80% в приходите от износ на горива. "Повишаваме натиска, защото Русия разбира само от сила", заяви председателят на ЕК.

Предложението на Комисията ще бъде обсъдено от страните членки на ЕС още тази седмица. Таванът на цените на петрола ще бъде поставен на дневен ред и на предстоящата среща на Г-7 в Канада, където ЕС ще координира позициите си със САЩ.

"Тази война трябва да спре. Русия трябва да се включи в преговори със сериозно предложение. Вместо това тя продължава да сее разрушение и смърт", заяви фон дер Лайен и подчерта, че ЕС остава ангажиран със стремежа към справедлив и траен мир в Украйна.

ISW: Русия притиска САЩ за отстъпки за войната в Украйна

ISW: Русия притиска САЩ за отстъпки за войната в Украйна

Кремъл се готви за война срещу НАТО