Европейският съюз е отложил за неопределено време обявяването на новия, 19-и пакет санкции срещу Русия, съобщи "Политико", позовавайки се на дипломатически източник и европейски официален представител.
Първоначално санкциите трябваше да бъдат представени в сряда, 17 септември, но тази дата вече не е в сила. Към момента не е насрочен нов срок за тяхното обявяване.
Причината за отлагането е свързана с паралелните усилия на администрацията на Доналд Тръмп и на ЕС да убедят Словакия и Унгария да прекратят покупките на руски петрол - засега без успех.
"Ако Тръмп иска страните от ЕС да спрат да купуват руски петрол, достатъчно е да позвъни на премиерите Роберт Фицо и Виктор Орбан. Те са негови приятели, той може просто да им се обади," коментира европейски дипломат пред "Политико".
Министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт по рано тази седмица призова останалите купувачи на руски изкопаеми горива от ЕС да се откажат от кампанията си срещу усилията на блока за прекратяване на зависимостта от Москва и вместо това да купуват от Америка, цитира думите му "Политико".
Говорейки в петък на събитие в Брюксел, където тази седмица е провел срещи с официални лица относно това как да се увеличи вносът на американски втечнен природен газ и да се прекъсне потокът от средства за войната на Русия срещу Украйна, Райт заяви, че би било за предпочитане Европа да получава доставките си от "своите приятели".
На въпрос на "Политико" дали страни като Унгария и Словакия, които се противопоставиха на усилията на Европейската комисия за постепенно спиране на руския газ, трябва най-накрая да прекратят отношенията си с Кремъл, Райт отговори "абсолютно".
oxoo
на 16.09.2025 в 14:32:44 #2Тя самата идея е тая/и тая/,видя се,че САЩ нямат капацитета да"залеят"ЕС с газ,за цената изобщо да не говорим,самите САЩ са зависими когато става въпрос за въглеводороди,а и за храни,така,че трудно биха могли да бъдат други,освен пласьори на чуждо и крадено!Европа сама се набута в калта,която и осигуриха,както винаги"чистичките"Англия и САЩ!
sevdaln-iliev
на 16.09.2025 в 11:49:58 #1Наи престъпната държава е сащ кои си ти че ще забраняваш кои откъде да купува петрол за да можеш ти да го купиш евтино и да го продаваш скъпо на Европа *** следващия си ти