Посещението на Бойко Борисов в Баку премина, както и това в Ереван, "под светлината на прожекторите". Беше демонстрирано показно приятелство между двамата национални лидери и народите на двете страни бяха подложени на пропаганден натиск относно целесъобразността на сътрудничеството в енергийната и като цяло в икономическата сфера.
Няма спор, че в Азербайджан, както и навсякъде в Ориента, умеят да посрещат гости и се стараят така да им угодят, че да ги привлекат на своя страна за всяка една своя национална кауза. Дали обаче в случая целта им е реална?
Азербайджан на практика има сериозни проблеми с всички свои съседи. Естествено, те са най-много с Армения, с която през последните 18 години действа примирие и "тихата война" продължава.
Докато Бойко Борисов се радваше на гостоприемството на Илхам Алиев, на фронтовата линия загинаха 4 арменски и 1 азербайджански военнослужещи и това не е нещо необичайно.
Имайки предвид, че на 6 май в Република Армения ще се проведат парламентарни избори, управляващата Републиканска Партия едва ли ще пропусне шанса да вдигне своя рейтинг с ответен удар по азербайджанските позиции. Още повече че арменският президент Серж Саркисян е бивш главнокомандващ на Нагорнокарабахската Арменска Армия и много добре знае как да го организира и проведе. Той може би вече е факт в момента.
Освен това, изказвания от рода на това на бившия министър-председател, сега посланик във Варшава Гасан Гасанов, че "Ереван е азербайджанска територия, подарена от нас на арменците", само допълнително наливат "масло в огъня".
Интересно, ако някой беше попитал Бойко Борисов, по време на престоя му в Баку, как би коментирал подобна нелепица, как щеше да се измъкне от положението!?
С Ислямската Република Иран предвоенното състояние отдавна е налице. Уверенията в братска дружба и сътрудничество между официалните лица не могат да затъмнят впечатленията от арестите на шпиони на едната страна на територията на другата, както и иранската реакция "като бик на червено" на азербайджанско-израелското сътрудничество.
В основата на противоречията са териториалните претенции на Баку към северните ирански територии, населени от етнически азербайджанци, както и реваншистките настроения на някои кръгове в Техеран за връщане на цялото крайбрежие на Каспийско море (принадлежало на персите до войната с Руската Империя през 1828г.).
Ако САЩ или Израел все пак осъществят атака срещу иранските ядрени обекти, ответният удар най-вероятно силно ще засегне и Азербайджан.
С Туркменистан отношенията на пръв поглед би трябвало да са братски. Върху тях обаче пада тежката сянка на съперничеството между бащите на сегашните президенти (някогашни висши съветски номенклатурчици) - Гайдар Алиев и Сапармурад Ниязов - за непосветените, той е незаконен баща на Курбанкула Бердимухамедов. Затова и синовете все нещо не могат да се разберат, и най-вече не могат да поделят богатата със залежи на нефт и газ територия на Каспийско Море. Ще видим дали и там ще има въоръжен конфликт-грандоманските проекти и на двамата се нуждаят от финансиране.
С Грузия засега проблемите са прикрити, но могат да излязат на преден план всеки момент. Азербайджанското малцинство вече компактно обитава източните грузински територии и във всеки един момент може да заяви претенциите си за автономия. Освен това, нараства много бързо и разширява своя ареал на разпространение.
Колкото и да е чудно, проблеми възникнаха дори и с Турция заради разкритите в "уикилийкс" обидни изказвания на Илхам Алиев за сегашните турски ръководители.
А с Руската Федерация те са повече от хладни, въпреки показната сърдечност на срещите между президентите. Причината е проарменската позиция, заемана от Москва от край време, и руското военно присъствие на арменска територия.
Така че въпросът е: доколко реални са перспективите пред българо-азербайджанското сътрудничество в енергийната сфера, след като територията на бъдещия български партньор е изложена на опасност от удари от страна на съседните държави? А това означава преди всичко да бъде поразена нейната енергийна инфраструктура! И кому е нужен такъв партньор, който може да ни скара с наши традиционни партньори?
lotsopa
на 30.04.2012 в 11:06:24 #8Оффффф, какво да се ядосваме на Тиквата, той си е пожарникар човекът. Както е известно, Пожарникарят идва, когато други поради небрежност направят пожар. Хамстера и преди него царското правителство, ако бяха започнали както трябва Белене, та сега да може да се довърши, ако бяха правили нещата както трябва, нямаше да се стигне до идването на Пожарникаря.
lotsopa
на 30.04.2012 в 10:32:46 #7Да, наистина има една сериозна енергийна диверсификация, и тя е, освен Белене да бъде построено от руснаците, французите да построят друга АЕЦ. Очакваните големи повишения на цените на нефт ще направят повече от изгодни тези инвестиции. То нямаме и други шансове, освен след 5-7 години да минем масово на електромобили, да усилваме ЖП транспорта и т.н. Сега най-актуално е да се подготвим за преход към електродвигатели, и да усвоим и усъвършенстваме всички технологии свързани с това.
lotsopa
на 30.04.2012 в 10:09:51 #6Не ме интересува пристрастното мнение на този рептил горе. Но всички тези фантасмагории, които Бойко-Тиквата бълва напоследък, и нарича диверсификация, са такива мижи-да-те-лажем кьорфишеци, та ум да ти зайде. И тази с Азърбайджан изглежда да е същата. Но добре, нека Тиквата да поиска мнението на HSBC и за всички останали диверсификационни измишльотини, дето му пълнят главата сценаристите от Вашингтон. Целта е да се отклони вниманието на глупаците от актуалния въпрос за Белене. Ние и досега не сме прочели експертизата на HSBC.
Despair
на 29.04.2012 в 21:10:11 #5Тук има френетични Боковци! Господа, когато газ дойде до България от Азърбейджан и е по евтин от руският, който върви и ще върви по сегашното трасе, елате и ми кажете! Възможността за такава доставка, ако съществува, тя ще бъде прилапана първо от консорциума НАБУКО! Вие забравяте тази опера, която иска да израсне до тръба, която да ни доставя какъвто и да е газ през Турция! А за цената на тръбоповода НАБУКО, коятп ще платим е повеке от тази на АЕЦ Белене за българското участие, ако се строеше! Бокивци, боковци! Обичате си Генерал Борисов, ама за оти? На него някакви съветници, последна ръка специалисти - кой знае от къде му натресени, му пълнят главата с невероятни за изпълнение варианти за диверсификация на газови доставки, от скъпи, по скъпи и практически неизпълними, а той като последен лапни шаран, тича по тях и става за смях пред компетентните по света и в региона!
ibi
на 29.04.2012 в 19:47:42 #4САМО не разбрахме г-н Коларов, с кое точно наше действие ще се скараме със ,,,традиционите парньори"- с това че ще плащаме по евтин газ ли?това ни интересува а не какви проблеми имат азерите или арменците или, който и да е .Ако има такива страни ,които ще ни се сърдят ,че купуваме по евтина стока па макар и от враждебна на тях страна ,то те да си е....
Само Левски
на 29.04.2012 в 17:49:05 #3Ченгето Коларов : "И кому е нужен такъв партньор, който може да ни скара с наши традиционни партньори?" Традиционният партньор в случая е Русия.А защо ще ни скара Азербайджан, защото ще купуваме по-евтин природен газ от Азерите , а не скъпия заробващ газ на Гъзпром!
Mavi
на 29.04.2012 в 17:24:32 #2Не искам да обидя автора на статията но все пак бих желал да изразя своето мнение: Изключително неадекватен коментар на Господин Коларов и то не за първи път. В случая с криминализирането на "арменския геноцид" във Франция Господин Коларов се доказа като човек който не разбира нищо от политика. Сега отново му се привиждат войни, нападения на "враждебни съседи" над Азербайджан, "нови арменски фронтове" срещу Азербейджан и подобни. Само искам да посъветвам господин Коларов: Трябва да казвате това което според Вас е логично а не това на което се надявате. Разбирам, че "обичате" руснаци и арменци но би трябвало да знаете, че любовта е "сляпа".
griffin
на 29.04.2012 в 16:30:56 #1за "българия' ще има кур
т'ва поне е сигурно