България ще прекрати договора за транзит на руски газ през следващата година. Това обяви премиерът Росен Желязков.
Той коментира темата от САЩ, където участва в Годишната сесия на Общото събрание на ООН.
Министър-председателят посочи, че страната ни ще се присъедини към решенията на ЕС в краткосрочен аспект, 2026 г., да бъдат преустановени договорите за ползване или за транзит на руски природен газ, предава БНР.
По думите му целта е до 2028 г. руския газ да бъде изключен от българския енергиен пазар. Според него цялото потребление на природен газ в България както за индустрията, така и за домакинствата, се покрива от внос на втечнен газ, доставян през специализираните терминали.
В рамките на посещението на българската делегация в САЩ Българският енергиен холдинг подписа меморандум за разбирателство с Университета на Северна Дакота за проучване за редкоземни метали.
USD
CHF
EUR
GBP
alabala654
на 24.09.2025 в 18:48:07 #3"Турция подписа 20-годишен договор с търговската компания Mercuria за закупуване на американски втечнен природен газ, заяви в сряда министърът на енергетиката Алпарслан Байрактар, цитиран от Ройтерс. Новината идва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява Европа да спре покупките на руски енергийни продукти и преди срещата на турския президент Реджеп Ердоган с Тръмп в четвъртък. Русия е най-големият доставчик на газ за Турция, въпреки че Анкара диверсифицира дейността си през последните години. Новата сделка е една от няколкото, които тя е постигнала този месец преди изтичането на срока на договори за внос на газ с Русия на стойност най-малко 16 милиарда кубически метра тази година. Турция все още не е договорила нови споразумения за доставки с Русия, отбелязва Ройтерс. ... "Боташ" също така подписа дългосрочна предварителна сделка за LNG с Woodside Energy, най-големият производител на газ в Австралия, се казва в изявление на турското министерство на енергетиката. Това споразумение предвижда доставката на около 5,8 млрд. куб. метра втечнен природен газ на "Боташ" за девет години, считано от 2030 г., предимно от проекта за LNG на Woodside в Луизиана. През миналата година Русия е доставила 40% от 52-та милиарда кубически метра внос на газ за Турция. САЩ бяха петият по големина доставчик на Турция, малко след Алжир, осигурявайки 10% от вноса на газ, посочва Ройтерс." Вече и мечките в русия разбраха, че нещата са непоправими и корабът потъва бавно, но сигурно
bajbor
на 24.09.2025 в 15:51:48 #2Няма да транзитираме руски газ, но предполагам че все някакъв ще тече - или режем тръбите за скраб? Кога ще избием парата иначе.. Мисля че по турски поток ще потече турски газ - има логика
bravebg
на 24.09.2025 в 14:39:21 #1тъй тъй, и втечнения газ да почнат да изследват да не е руски, а краварски - демократичен, че Урсула нали обеща на Перчема нам колко милиарда потребление
трябва да се вдигнат цените поне двойно, че да се усети Ганя....