Собственикът на газопровода "Северен поток 2" завежда дело срещу Европейския съюз заради спирането на вноса на руски газ. Това съобщи агенция Ройтерс.
ЕС одобри тази година закон за спиране на вноса на руски газ до края на 2027 г., прекъсвайки връзките с бившия водещ доставчик на Европа в отговор на инвазията на Москва в Украйна през 2022 г. Забраната блокира перспективата за възраждане на системата "Северен поток" - два двойни тръбопровода под Балтийско море, построени от контролирания от Русия държавен "Газпром", за да доставят 110 милиарда кубически метра газ годишно до Германия.
Взривове през август 2022 г. повредиха двата газопровода. Русия обвини Украйна, че стои зад атаката. Киев отрече да има пръст в това.
В делото, заведено пред Общия съд на ЕС, "Северен поток 2" AG, швейцарската компания, която притежава едноименния тръбопровод, иска да отмени забраната на ЕС, твърдейки, че тя на практика завзема тръбопровода. "Северен поток 2". AG е собственост на "Газпром". Ищецът твърди, че регламентът на практика го лишава от възможността да използва газопровода си с търговска цел.
"Северен поток 2" беше завършен през 2021 г., но Германия спря проекта точно преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. Газопроводът така и не започна да функционира. "Северен поток 1" доставяше газ на Германия повече от десетилетие.
ЕС внасяше около 40% от газа си от Русия преди 2022 г. През 2025 г. вносът спадна до 13 процента.
USD
CHF
GBP