Вече от 10 години в ислямските държавите наблюдаваме един и същи сценарий с различни нюанси: в Афганистан Северният Съюз помете талибаните с помощта на американската и британската авиация. Оттогава насам САЩ и съюзниците им продължават да губят жива сила и бойна техника в размирната страна, без изгледи за стабилизация на положението, поне докато афганистанската държава остане в тези граници; в Ирак, въпреки американската подкрепа, нито шиитите, нито кюрдите имаха потенциала да превземат Багдад и трябваше да разчитат на коалиционните войски.
Сега в Либия отново изглежда достатъчна подкрепата на военно-въздушните сили на НАТО, за да могат либийските бунтовници да превземат Триполи и да свалят Муамар Кадафи. Явно, че полковникът вече няма никакви надежди за измъкване от обкръжението. Само чудо може да го спаси, след като по всичко изглежда че вече е изоставен от белоруските, сръбските и останалите наемници. В противен случай Триполи едва ли щеше да падне. Има признаци, че го предава и собственото му племе.
Все по-ясни очертания добиват различните варианти на развитие на обстановката след гибелта или залавянето на диктатора. Единият вече отпадна - възможността синът му Сейф Ал Ислям да го наследи и да постигне някакъв компромис с бунтовниците. Той излезе по телевизията с много радикално изказване часове преди да попадне в плен (ако последното наистина се е случило). Това може би е най-голямата му грешка в живота, която нищо чудно да му струва и главата - всички си спомняме края на синовете на Саддам Хюсеин - Удай и Кусай.
По-интересно е дали и Муамар Кадафи, ако бъде заловен, ще сподели съдбата на Саддам? Изражението на лицата и настроенията на бунтовниците говорят недвусмислено че ще стане точно така. Ако разбира се, не бъдат навреме озаптени от натовските съветници. А това не е 100% сигурно, защото няма данни той да знае нещо толкова важно, което може да послужи на евроатлантиците.
Вариантът за подялба на страната е много актуален и възможен. И Либия, както и Афганистан и Ирак (макар и в по-малка степен), е разделена от етно - религиозни и племенни противоречия, които я правят трудно управляема в условията на демокрация и всеобщи избори. Тоест, западният политически модел е трудно приложим в изкуствените пост-колониални държавни образувания, към които принадлежи и Либия.
Ако се реализира суданският или сомалийският вариант, възниква още един много важен въпрос - под чия власт ще останат нефтените кладенци? Защото е много вероятно една част от сегашната Либия да бъде управлявана от прозападни, либерални елементи, а друга - от симпатизанти на "Ал Кайда". И това сериозно ще влияе на цените на петрола в световен мащаб.
Засега всички експерти прогнозират с падането на Кадафи да паднат и цените. Дали това обаче няма да е само временно явление, докато ръководителите на бунтовниците не се изпокарат? Защото залогът е голям - продажбата на петролни продукти е единственият им начин да оцелеят на върха на революционната вълна и да угодят на симпатизантите си, които представляват твърде разнообразна смес в етнически и политически план.
Ако стане например както в Судан, където в ръцете на бунтовния Юг попаднаха мнозинството от петролните кладенци, потърпевшите няма да се примирят със съдбата си и гражданската война тепърва ще се разгаря. И ще започне надпревара за влияние над различните страни в конфликта.
Както и да се развият оттук-нататък събитията, може да се предположи че западните съюзници ще обират лъвския пай от печалбите от продажбата на нефт с помощта на една или няколко политически марионетки. Вероятно този път САЩ ще оставят на големите страни от ЕС да определят по-нататъшната съдба на богатата на въглеводороди пустинна земя и на нещастния народ, който я населява и който наивно се надява, че вече е взел съдбата си в свои ръце и сам ще определя бъдещето си.
Дори и "Ал Кайда" да успее да запази влиянието си над някаква част от либийската територия, те няма да обхващат големите източници на нефт. Оттам ислямистите вероятно ще бъдат изтласкани със сила, с помощта на натовската авиация и флот - французите неслучайно изпратиха самолетоносач към либийските брегове, след като беше ясно, че и без него ще се справят с полковника.
На последователите на Осама бен Ладен трудно ще им стигнат силите да се преборят с НАТО, макар че в началото сигурно ще поемат контрола над част от нефтеносните райони.
Тоест, в крайна сметка цената на петрола все пак ще отбележи тенденция към падане. Тя разбира се ще засегне интересите на Русия. Москва обаче няма никакви шансове за успешна намеса в своя полза. Още повече, след като нейните съюзници - сърбите и белорусите, не можаха да изпълнят задачата, за която бяха изпратени - да спасят режима на Муамар Кадафи.
Дали са подготвили вариант да спасят лично него скоро ще се разбере. Изглежда невъзможно.
Трезвият глас
на 03.09.2011 в 19:00:43 #14" Опитът на Ирак, Афганистан, а и на същата Либия, красноречиво свидетелства, че в крайна сметка само самите народи могат да определят съдбата на своите страни, а въоръжената намеса отвън във вътрешни конфликти създава условия за възникване на ново противоборство, което заплашва с хаос в международните отношения. Подобен сценарий ще отхвърля все по-далеч назад и уреждането на палестинския проблем, който е мощен източник за подхранване на екстремистките настроения в региона. Според Сергей Лавров, в уреждането на вътрешнополитическите конфликти особено е важна ролята на външните помощници, тяхната способност да намерят компромис по мирен начин – без „желание да получат за себе си геополитическа изгода”. Външната политика на страните не бива да се подчинява на логиката за разпространяване на световни революции. Те рядко минават гладко и без проблеми, което се доказва и от световната история. Именно затова основа на съвременната руска дипломация съставлява философията на съвместната работа, основана върху стриктното спазване на нормите на международното право. Обективната реалност в момента е такава, че още днес решаването на много от световните проблеми е възможно само съвместно, а след няколко години тази отговорност ще легне върху бъдещите дипломати, сегашните студенти на МДИМО. Тази година, въпреки демографския минимум, те не са станали по-малко на брой, а университетът се попълва с ученици от 73 региона на Русия и от 42 други страни. Този стремеж към следването е похвален, отбеляза Сергей Лавров, защото професията на международен специалист винаги се търси, а сега тя е особено интересна и отговорна...."
Трезвият глас
на 03.09.2011 в 18:59:59 #13Правосъдието не бива да се върши чрез беззаконие, каза министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, коментирайки създалото се положение в международните отношения в реч пред студенти от Московския държавен институт за международни отношения (МДИМО). Според министъра на външните работи на Русия, към идеологическите стереотипи от 19-20 век ни връщат днешното активно прилагане от Запада на политиката на "двойни стандарти" в уреждането на международни конфликти, свободното трактуване на санкциите на Съвета за сигурност на ООН, както и отказът на САЩ да признава неделимостта на безопасността за всички без изключение. Засягайки сегашното положение в Либия, Сергей Лавров подчерта, че за влошаване на ситуацията в тази страна и увеличаване на броя жертви на революцията са спомогнали, преди всичко, едностранните действия на НАТО. И въпреки че Русия никога не е оправдавала бившия либийски режим, да се върши правосъдие чрез беззаконие е недопустимо, каза Сергей Лавров:
vesel
на 31.08.2011 в 12:45:39 #12Айде малко да дойдем на себе си и да видим фактите. Либия продава само 2% от петрола на международните пазари. Стига сте тиражирали глупости за петрола! Същото се писа и за Ирак - колко спечелили САЩ от техния петрол. Финансовата криза на САЩ се дължи между другото и на големите военни разходи, голяма част от които е за войната в Ирак. Ние, като съюзници на САЩ, едвам си получихме 18% (!) от дължимите пари, които сме спечелили от продажба на оръжия на режима на Садам преди войната. Разликата е тази, че армията на Кадафи не се предава и продължава да държи 5% от територията. Това прави омиротворяването на Либия по-трудна задача, но няма как да се изостави, защото е много близо до Европа.
Патилан
на 30.08.2011 в 09:37:22 #11“Световната мутра” са САЩ. Живеят си евтино защото си печатят долари. На другите обаче не дават да си печатят и ги нападат за да им вземат петрола или каквото имат. Войната срещу Саддам стана набързо след като той обяви, че разплащането за Нефта ще премине от Долари на Евро и най-вече, защото и той почна да си “печати долари”, така наречените “Садамки”. Това най-много вбеси “Печатарите” от САЩ (Рокфелер и “Другарчетата” му). Войната срещу Кадафи е защото той реши да иска срещу петрола злато!!! Нека всеки да знае, че войните и в Ирак и сега в Либия се водят заради Долара. Петрола е само мъгла за пред очите на овцете. На САЩ не им дреме за петрола, докато могат да си печатат долари и да си го купуват. Но ако търговията премине в “Рубли или Юани” да кажем, тогава САЩ се сриват финансово на момента! Контролират ли петрола-контролират долара. Това е цялата им “Игра”. А “европейските им марионетки” са само техен инструмент! Следващата цел на "Американската гнусотия" е Сирия....!!!
чревоугодник
на 30.08.2011 в 09:12:41 #10http://www.youtube.com/watch?v=SXS3vW47mOE
Трезвият глас
на 29.08.2011 в 16:48:43 #9Историята се повтаря: Преди време руският премиер Владимир Путин изказа гласно една истина, която американофилите у нас бяха готови да отричат до второ пришествие. А именно, че САЩ са паразит, който живее на гърба на останалия свят. След това Китай, най-големият кредитор на Щатите, притежател на американски ценни книжа за над 1 трилион долара, каза втората част от истината: американският долар е загубил доверието на света и трябва да бъде заменен с друга резервна валута. Когато по аналогични причини Саддам Хюсеин предлагаше петролът и газта да се търгуват за евро или друга валута, вместо за долари, САЩ и „Коалицията на желаещите” окупираха Ирак.
CRUSADER
на 24.08.2011 в 16:59:58 #8"Още повече, след като нейните съюзници - сърбите и белорусите, не можаха да изпълнят задачата, за която бяха изпратени - да спасят режима на Муамар Кадафи." ХАХАХАХА... Лумумба, с мъка на сърцето ще ти кажа, че даже наемници от великия Тринидад и Тобаго, че дори и от мощна Сейнт Китс енд Невис, не биха могли да се справят с тази богоугодна мисия... Лекувай се и не пиши повече, приятелски съвет.
CRUSADER
на 24.08.2011 в 16:56:23 #7Браво, Лумумба, просълзих се от твоя емоционален пасквил... Давай в същия дух, победата се очертава на хоризонта все по-ясно...
Despair
на 23.08.2011 в 10:13:51 #6Разбира се, че съдбата на Либия ще е сходна на Ирак! Разликата ще е само в някакви незначителни нюанси в бита и нравите на населението. По съществена ще е разликата при разпределяне на петроло и газо добива, между западните компании! Самият Кадафи, ако го заловят жив, ще бъде предаден в Хага, за да се намира там един измислен трибунал с високоплатени чиновници на работа! По-вероятно е Кадафито да бъде убит, или самоубит.
нешо
на 23.08.2011 в 07:48:43 #5Това е комуниста си е комунист.Вари го,печи го той си знае Интернационала.Ако сръбските и белоруските наемници не били напуснали Кадафи бунтовниците никога нямало да падне от власт.Ами щом са го напуснали са едни страхливци,които не заслужават парите ,които им е дал.Такива сте всички комунисти-страхливци и предатели.А ислямистите вече никъде в арабските държави нямат шанс.Защото товарищ Коларов революциите и в Тунис,Египет и Либия,до известна степен и в Сирия тръгнаха от младите хора,които се организирахо по Интернет.А любителите на Интернет не си падат по закони на шериата и всякакви такива дивотии.Така че рано или късно и тези държави ще поемат по пътя на цивилизованите държави.
БулaвaSSNX30
на 22.08.2011 в 21:32:44 #4"Само чудо може да го спаси, след като по всичко изглежда че вече е изоставен от белоруските, сръбските и останалите наемници. " ================================= само гошо коларов е надеждата на кадаифа. гошо требе да иде в либия и да разбие всичките противници на кадаифа с един-два коментара. половината ще се гътнат от смях а другата половина ще се засрамят и покаят. ама кадаифа изпусна да наеме гошо и си похарчи парите за сръбски и белоруски башибозук. е кво да се праи като гошо не му каза овреме как да се брани.




Bozo Kosmev
на 22.08.2011 в 21:21:31 #3Коларов, кажи пак за гражданската война в Египет бе, аз още си я чакам
мирча
на 22.08.2011 в 20:05:04 #2"Демократичните" държави най-сетне проумяха, че не е необходимо да хабят сили и да държат в окупация цели народи. Достатъчно е да си осигурят контрол върху природните богатства. Вместо да се разправят с туземците, изритват ги по-далече и си гледат петролодобива. Чиста работае и е в интерес на световната общественост.
Ivan Костофф
на 22.08.2011 в 18:26:40 #1епа оно тва е целта на хамериканските уроди