Командващият силите на САЩ и НАТО в Афганистан генерал Дейвид Петреъс изрази съмнение, че силите на коалицията ще успеят да приключат с талибаните и екстремистите до 2014 г.

В интервю за телевизионния канал ABC ген. Петреъс не отговори утвърдително на въпроса дали е уверен, че до 2014 г. ще приключат с ликвидирането на терористичните групировки в Афганистан и дали ще бъдат създадени условия, които ще позволят на афганистанското правителство да поеме отговорността за безопасността на афганците.

Американският генерал изразява съмнение дали изобщо може да се говори за подобна увереност. Той изтъкна, че талибаните са демонстрирали способността да удържат удара и явно нямат намерение да се предават. Според него те ще удържат докато САЩ и съюзническите сили не изведат войските от страната.

Генералът посочи, че докато ги ликвидират на едно място, талибаните се установяват на друго и е трудно да се каже колко райони контролират.

Общата численост на контингентите на САЩ и съюзническите сили в Афганистан достигна вече 150 000 души.

В изключително тежката военна кампания, са включени и български бойни части, чиято численост ще бъде увеличена.

И въпреки че срещу военната машина на Пакта не може да действа нито една редовна армия в света, войната продължава вече 10-та година. Защото, когато тази добре смазана машина срещне нерегулярна съпротива, тя започва да буксува. Резултатът е, че само Пентагонът е загубил 1311 военнослужещи, а хиляди американски войници са ранени.

За да няма военно решение на проблема в Афганистан, освен посочените от ген. Петреъс причини има и още една, която обаче не е по-маловажна. И тя е, че това е държава съставена от племена, които са свикнали да живеят при такава система, при която Кабул и по-рано, и сега не осъществява сериозен контрол над тях. Независимо от смяната на правителствата, които управляват в столицата.

Затова в случая не помага и фактът, че освен че е стегната организация Алиансът има на свое разположение и най-високотехнологичното въоръжение.

От друга страна, по-нататъшното увеличаване на военния контингент на НАТО в Афганистан не само ще доведе до нарастване на напрежението между християнския и ислямския свят. То ще изисква и все по-голяма логистична подкрепа от трети страни. А ако погледнем картата, ще видим, че между Европа и Афганистан са Русия и Казахстан. Те са и най-естествените съюзници на Алианса.

Ключовата роля, която Русия все повече играе за кампанията на НАТО в средноазиатската държава, пролича и на неотдавна състоялата се среща на върха на Пакта в Лисабон.

Колкото до това с какво Казахстан може да помогне за намиране на изход от афганистанския капан, позицията на Астана е, че сега трябва да се заложи на социално-икономическото развитие на Афганистан.

Но, както отбелязва и д.и.н. Булат Султанов, директор на Казахстанския институт за стратегически изследвания, когато говорим за Афганистан, ние трябва да изменим малко нашата стилистика.

През цялото време за тази страна се говори като за едно гнездо на търговци на наркотици, но се пропуска да се каже, че търсенето е именно онова, което определя производството на дадена стока.

Цената, например, на хероина в Англия е десетки пъти по-голяма от тази в Афганистан. Затова според Султанов е напълно ясно, че центърът на наркотрафика не се намира в Афганистан. В него се намира само суровинната база, а щабът е зад границите му.

Ето защо според експерта е малко неразбираемо, когато слушаме някои ястреби да призовават да се увеличи военния контингент в Афганистан, за да спре търговията с наркотици.

Нещата, по негово мнение, стоят по съвсем друг начин - няма ли търсене, няма да има и производство на дрога.

Именно поради това създаването на т. нар. антинаркотичен пояс около Афганистан е напълно безсмислено усилие. Защото е по-лесно хероинът да се произвежда в Афганистан и след това да се пренася, отколкото значително по-големите количества маково семе.

Но най-важното е, че да се изготви хероин в нелегалните лаборатории на Афганистан е възможно само, ако има прекурсори, които са всевъзможни видове киселини като солна, хлорна и др.

В Афганистан обаче няма никакво производство на прекурсори, защото там няма развита химическа промишленост. Те се возят с цистерни, варели и по други способи до територията на страната.

Съгласете се, споделя Султанов, че е много по-лесно да пресечеш достъпа до Афганистан на цистерните и варелите, отколкото изнасянето на пакетите с готов хероин. Затова той е категоричен, че ако НАТО иска да сложи край на наркотрафика трябва да направи всичко възможно да спре доставката на прекурсори, което е неизмеримо по-лесно.

Засега обаче остава непреодолимото впечатление, че дрогата „заслепява" НАТО в Афганистан. И това може да се окаже най-важната причина за очертаващото се негово поражение.

Тъй като „износът" на хероин осигурява неподвластен на кризата финансов ресурс на противниците на Алианса в неразчупения костелив орех на Азия!