Покрай родителската истерия в Сливен и Ямбол освен всичко друго, стана и ясно, че стратегията на комуникация на институциите не работи. Или поне няма ефект. Затова и ПР експертът Любомир Аламанов подсказва на служителите от МТСП, АСП, ДАЗД, а и на всички останали. Публикуваме неговите примерни въпроси и отговори без редакция. Заглавието е на редакцията.
Всички знаем, че Социалното министерство фатално се забави с комуникацията и истерията по "отнемане" на деца достигна своя пик. Явно родителите са притеснени. Явно някои хора целенасочено ги лъжат, за да използват страховете им. В момента трябва да се говори, и говори, и говори, да се обяснява отново и отново истината, да се дава информация, за да се успокоят хората.
За улеснение, предлагам 21 потенциални въпроси и отговори. Не са изчерпателни, но са добра основа.
Въпрос 1: Защо социалните служби ще ни взимат децата?
Отговор 1: Социалните служби не взимат деца. Те само следят за случаи на доказано насилие над деца или отказ на родителите да си изпълняват задълженията да осигуряват минимално ниво спокойно детство.
В 2: Ама аз се грижа добре за детето си, защо ще ми го взимат?
О 2: Щом се грижите добре, социалните служби може само да ви поздравят.
В 3: Ама една жена каза, че може да го вземат?
О 3: Жената може да е била наплашена или целенасочено да Ви заблуждава.
В 4: Ама все пак как така социалните ще взимат деца?
О 4: Социалните не взимат деца. Спасяването на застрашени деца минава през няколко задължителни фази:
• първо се установява какъв е проблемът, има ли насилие, има ли непосредствена заплаха за здравето и живота на детето, има ли поне минимални условия за живот, близки до човешките, и други подобни;
• второ, дълго време се работи със семейството да подобри условията или поведението си;
• дават помощи и съвети, за да се спаси семейството;
• чак след това се започва запознаване на съда с всички факти и доказателства;
• и след като съдът постанови, че детето е заплашено, социалните служители го настаняват в друг дом, за да не страда допълнително.
В 5: Ама съм чувал, че има случаи, когато направо взимате деца, а после съдът дава разрешението?
О 5: Понякога има толкова тежки случаи, че няма как детето да остане под един покрив с насилника си. Например, ако е установено, че родител изнасилва 10-годишното си дете (както имаше случай в Казанлък), няма как да се остави детето в къщата.
В 6: Ама как така, аз си гледам детето добре и нищо такова не мога да му направя?
О 6: Да, Вие си гледате детето добре, но всяка година 4000 нови деца са заплашени от насилие. Мерките са предвидени за тези случаи.
В 7: Добре де, ама може би това са леки случаи, само раздухани от социалните работници?
О 7: Не, това са тежки случаи на системно насилие. Като детето, докарано в Пирогов само преди дни, със счупен череп и счупени няколко ребра.
В 8: Ама това, което казвате, е ужасно, ние българите си гледаме добре децата?
О 8: Да, голяма част хората си гледат добре децата. Но за съжаление има родители, които се отказват от родителските си отговорности или направо от децата си. Социалните служби започват да се интересуват от казусите и да се опитват да помогнат само в подобни случаи.
В 9: Ама как разбирате за подобни случаи, дебнете всички родители?
О 9: Не, никой не иска да се дебнат всички хора. Разчита се на сигнали в случай на насилие над деца.
В 10: Аха, значи всеки може да подаде анонимен сигнал и по него да ни вземете детето?
О 10: Всеки може да подаде сигнал, ако мисли, че има насилие над дете. И май всички трябва да сме радостни от тази гражданска активност.
В 11: Ама това означава ли, че по този анонимен сигнал може да ми вземете детето?
О 11: Не. Това означава, че ще социалните служби ще направят проверка. Което май е добре, защото сигналите трябва да се проверяват. Може наистина да има насилие. А ако няма насилие, социалните работници ще се извинят и ще си тръгнат.
В 12: Ама как някакви социални работници ще преценят дали има насилие или не?
О 12: Социалните работници са опитни психолози, социолози и имат много практически опит. Виждали са какво ли не. Насилието има много форми и те трябва да ги разпознаят. Ако имат съмнения, само дават предписания дали да се проследи съответното семейство.
В 13: Ама те може да са подкупни и да кажат, че не се грижа за детето си добре, само и само да ми го вземат?
О 13: Всички техни действия се записват и след това подлежат на строга проверка. Ако се установят неправомерни действия, наказанията са строги.
В 14: Ама ние по принцип не вярваме на тия социални и на администрацията като цяло?
О 14: Да, всеки има това право. Доверие се трупа трудно. Но ако просто се махне цялата система, 4000 деца на година остават без закрила. Трябва заедно да се работи, да има обратна връзка, за да знаят социалните работници какво да подобрят, да станат по-добри и да имат по-високо ниво на доверие.
В 15: Ама в Стратегията пише, че ще ни вземат децата?
О 15: Не. Няма такива текстове. А и работата по Стратегията е спряна, няма от какво да се притеснявате.
В 16: Ама текстове от Стратегията са се промъкнали в други закони и от началото на 2020 г. ще може да ни взимат децата?
О 16: Не. Няма такива текстове. Процедурата е от няколко стъпки, описани във Въпрос 4.
В 17: Ама нали преди дни били взети деца от едно училище?
О 17: Конкретният случай е целенасочено разказан превратно. С тези родители е работено години наред, била им е оказвана всякаква помощ, включително финансова, били са им давани консултации и други помощи, и те пак не са полагали и елементарни усилия да осигурят човешки условия за децата. Децата са изведени от среда, в която са живели сред боклуци, сред плъхове, буквално са били дехуманизирани. И са били изведени след съдебни решения. Ако родителите покажат поне желание да разберат какво е да си родител, децата ще бъдат върнати.
В 18: Ама това означава ли, че всяко дете може да се оплаче, че не сме му купили шоколад, и да ни го вземат?
О 18: Не, не може само с такова оплакване. Ако детето се оплаче, че го бият или насилват по друг начин редовно, тогава ще се направи проверка.
В 19: Ама защо има този странен телефон, детето ми може да говори за мен неверни неща и да ми го отнемете?
О 19: Не. Този телефон е само за деца, които са претърпели насилие. И които нямат как по друг начин да се оплачат. Ако дете просто каже, че не му купуват шоколад, ще му бъде казано да е по-послушно.
В 20: Ама защо телефонът и много други действия се правят от някакви НПО-та? Те получават странни финансирания...
О 20: Неправителствените организации помагат там, където има нужда от подкрепа. Ако администрацията може сама да се справи, или хората сами се организират, НПО-та няма какво да правят. Финансиранията са им публични, всичко е качено на сайтовете им, има публичен регистър в Министерството на правосъдието, всичко може да се провери. Това на практика са организации от хора, които помагат на администрацията да си върши по-добре работата. И помагат в комуникацията между хората и администрацията.
В 21: Защо Норвегия иска нашите деца?
О 21: Норвегия не иска нашите деца. Някои хора целенасочено правят фалшива връзка между норвежка социална служба и някакви нейни практики с нашата действителност. Няма такава връзка. Ако сте в Норвегия, трябва да се съобразявате с норвежките закони. Щом сте в България, за всички важат българските закони.
Знам, че това не изчерпва темата. Но ако не се говори, манипулаторите ще продължат да лъжат.
Липсата на комуникация ражда чудовища.
Дано съм бил полезен.
GolaVoda
на 11.10.2019 в 18:22:24 #9ПИАР ЗНАЧИ ЛЪЖЕЦ
GolaVoda
на 11.10.2019 в 18:21:26 #8Това на Борисов няма да му, бъде простено.. защото той осигурява параван за тези търговци на деца
GolaVoda
на 11.10.2019 в 18:14:24 #7създава се частна структура!! частна.. лична..роботеща за печалба. Тази структура ще се финансира от отнемането или упралението на деца.. накратко от намеса в семействата. Колкото повече деца се отнемат или управляват!!! Толкова повече пари ще се въртят в тази система!! Ще се атакуват по-слаби социално хора, които нямат ресурси за адвокат. Това добавя нов разход за българските семейства..не само разходи за отглеждане, но и разходи за адвокат.. намесата в семейството и отглеждането на деца се осъжда от всички религии. Българите които с кръвта си създадоха новата турска нация са нясно с това Проблеми с пиара има, защото тези стратегии се правеха тайно си се налагат тихомълком.. Бойко обиди средната класа на българия, която отлежда с огромни усилия деца. А пък цитански гласове няма да получи.. и ще загуби трайно и сигурно властта и никакви тролове и пиари няма да помогнат в този случай. това не се прощава
58eng
на 09.10.2019 в 23:29:47 #6Защо не наистина,трябва ли да искат разрешение от червените капиталисти?
petar1878nik
на 09.10.2019 в 22:23:47 #5За какво са циганчета? Пред очите ми италианско семейство се запознаваше с бъдещото си детенце - циганче от Пазарджишко. Имаше документирани случаи на продажби на бебета към Гърция. Защо соц. работници и НПО-тата да пропуснат тази бизнес възможност?
58eng
на 09.10.2019 в 22:05:16 #4А бе глупаци смотани,притрябвали са циганчетата ви на някого!
gomaster
на 09.10.2019 в 21:01:27 #3Забелязвате ли стила на въпросите и отговорите? На подсъзнателно ниво се внушава необразоваността и елементарната разсъдителност на питащите, за сметка на обширната и безгранична мисъл на отговарящите, скрита, разбира се под черна шапка...
petar1878nik
на 09.10.2019 в 16:48:56 #2Цитирам DDT77 - Извеждане по сигнал: могат да изведат детето ви спешно само по сигнал, вкл. анонимен, без съдебна заповед (Правилник за прилагане на ЗЗД, чл. 33 и чл. 10 ал. 5; чл. 36г, чл. 36д от Закона за социалните услуги, във връзка с чл. 27(1) от Закона за закрила на детето ДВ бр. 24 от 22.03.2019г., в сила от 01.01.2020г., стр. 35 и стр. 36 и чл. 23 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето.) • Родителите се считат за виновни. Едва след един месец ще трябва да доказвате пред съда, че сте невинен, ако можете и имате пари за адвокати - чл. 27(2) от ЗЗДетето. • Домът ви не е защитен. По сигнал социален работник ще може да влезе в дома ви без съдебна заповед и да състави социален доклад с огромно количество лична информация (като напр.: храна, разпределение на помещенията, грижа за вида на жилището ви, оборудване, удобство и комфорт за детето, хигиена и др.;) чл. 10 (1) и приложение 1 от Наредбата, изм. с постановление на МС N 0104/02/05/2019г. • Въз основа на преценката на социален работник ще се оценява вашата родителска компетентност, ще ви се дават задължителни предписания как да си гледате децата (чл. 11 Нар.), или ще ви се наложат “мерки за закрила”, вкл. отнемане на детето (чл. 14(3) и чл. 20(2) Нар.). Може изобщо да не се предприемат “мерки за реинтеграция” (чл. 17 (2) Нар.), и детето да се даде за осиновяване (чл. 93 (2) и (3) СК) вкл. в чужбина. • Няма отговорност: отговорност за фалшиви сигнали, за неправомерно отнемане на деца, за неверни доклади и прочее, няма предвидена. • Частни фирми/НПО изземват държавни функции (чл. 30 от ЗСУ). Могат да ви наложат задължителни социални услуги (чл. 21, ал. 1, т. З от ЗЗДет. във връзка с чл. 18, ал. 1 и 4 от ППЗДет.), извършвани от частни лица “доставчици на социални услуги”, дори и чужди/чуждестранно финансирани (чл. 41 ал. 2 от ЗСУ). Тези частни лица ще избират и контролират приемните семейства, ще дават становища за пред съда дали сте годни за родители, ще ви дават задължителни предписания, ще се намесват при родителски спорове, ще получават лична информация от лекари и институции и др. За дейността си тези доставчици ще получават пари от бюджета, от такси от гражданите (каквито сами си определят) и от чуждестранните си спонсори. • Всяко дете може да бъде счетено за “дете в риск,” поради неясно дефинирани критерии. Например на: самотен родител, многодетно семейство; при: недостатъчна жилищна площ, недостатъчно доходи, увреждания/болест в семейството, отсъствия от училище и много други, както и “други обстоятелства” по преценка на социалния работник §1 ЗЗДЕТ., §1 ППЗДЕТ., чл.4-6 Нар. МС • На “Телефонът на доверието: 116 111”, който се обслужва от частна неправителствена организация, с чуждестранно финансиране всеки може да подаде сигнал срещу вас, вкл. и вашето дете. • Според Наредба 13 от 21.09.2016г. граждани и неправителствени организации могат да образоват децата в училищата и детските градини в сферата на сексуалното образование, което е част от здравното.** Какво се случва? Приватизира се социалният сектор от група НПО-та- “доставчици на социални услуги” и той се монополизира. Извадки от Закона за социалните услуги • Частни фирми - НПО-та „доставчици на социални услуги“ (чл. 30 от ЗСУ), могат да бъдат както ЧУЖДЕСТРАННИ лица – чл. 30, т. 2 от ЗСУ, така и ЧУЖДЕСТРАННО ФИНАНСИРАНИ - чл. 41, ал. 2 от ЗСУ. • Чуждестранните доставчици няма да имат нужда дори от ЛИЦЕНЗ ПО БЪЛГАРСКИТЕ ЗАКОНИ В НЯКОИ СЛУЧАИ: чл. 31, ал. 3 от ЗСУ. ФИНАНСИРАТ се от ДЪРЖАВНИЯ И ОБЩИНСКИТЕ БЮДЖЕТИ + ТАКСИ ОТ ГРАЖДАНИТЕ - доставчиците сами си ги определят! ( чл. 48, ал. 3 от ЗСУ) + ЧУЖДЕСТРАННИТЕ ИМ „СПОНСОРИ” (чл. 41 от ЗСУ). • Доставчиците имат основно участие В ПРИЕМНАТА ГРИЖА: нов чл. 34а от Закон за закрила на детето. • При спорове за родителски права тяхното СТАНОВИЩЕ дали сте ГОДНИ ЗА РОДИТЕЛ ще се използва пред съда: нов чл. 138а от СК. • Доставчиците имат ДОСТЪП ДО ВСИЧКИТЕ НИ ЛИЧНИ ДАННИ: чл. 81, ал. 1 от ЗСУ • МЕРКИ ЗА „ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО" се предоставят като СОЦИАЛНИ УСЛУГИ, вкл. задължителни: чл.88, ал. 2 от ЗСУ и чл. 74, ал.1 от ЗСУ, чл. З6д, ал. 3 от Закон за закрила на детето; чл. 4, т.1, т.4 и т. 5; чл. 20, ал. 2 и чл. 23, т. 2 от Закон за закрила на детето: мерки за закрила на детето - "социални услуги”. • Доставчикът е член и на МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНИЯ СИЛОВ ЕКИП за извеждане ИЗВЪН СЕМЕЙСТВОТО НА ДЕТЕ само по СИГНАЛ (чл. 36 ал. 3 Закон за закрила на детето) Закон за социалните услуги: www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137191914 Текстът е въз основа последните промени обнародвани в ДВ. бр.24/22 март, 2019г, в сила от 01.01.2020 г.
projekt
на 09.10.2019 в 15:57:55 #1да бе. наистина ли това са отговорите. те и в скандинавските държави така разправят пък има десетки случаи на отнети деца защото социалния така е преценил. айде не ни разправяйте приказки за това колко са добри и отдадени на работата си социалните. за много хора това е просто единствената възможна държавна работа на която могат да е уредят с връзки. за това не можеш да се скараш на детето си на запад и трябва да го оставиш да се въргаля в МОЛА-а докато на него му омръзне и не смееш да повишиш тон защото добрите социални чакат да дойдат. затова вече в нашите училища не смеят да се скарат и да накажат "превъзходните ни деца" и същите тези мили деца се бият до смърт, бият учителите си и после няма никакво наказание. това ли е великата стратегия. да възпитаме поколение което да е спокойно че до 16 г възраст никой не може да им каже абсолютно нищо. на 15 години убива човек и не могат да го осъдят щото е малолетен. егати и стратегията имаме. евала Бойко. жив и здрав да си. ти хубаво ходиш с охрана, но обикновените хора нямат такава и всеки ден се сблъскват с агресия по пътища, по стадиони, в автобуса и т.н. после се говори 1-2 дни и се чака поредния скандал. така че хора крийте си децата и не ги давайте на държавата. има хора за които това е бизнес. какъв абсурд е на биологични родители да даваш 30 лв. детски, да им вземеш детето че го отглеждат в лоши условия и да го дадеш на чужд човек и да му даваш 700 лв. а защо не давате на всички родители - българи, цигани, турци и т.н. по 700 лв. и всеки да се гледа децата. и в момента ако някой насилва има закони този човек да бъде наказан ама полицията се крие по храстите да вземе 20 лв. от шофьора или 20 лв от циганката дето вика на висок глас на женски пазар в София "цигари, цигари..." всички чуват само полицая не чува. явно е че има банкноти в ушите.