И като начало може би трябва да уточня едно - знам какво представлява криза. Почти целият ми съзнателен живот мина във времето на криза - първо в кризата на късния социализъм, после в тази на прехода, сега - предстои ми и световната финансова криза.
Помня времето, когато от митичния Запад се носеше всичко - от бяла и черна техника до лекарства, леща, чоропогащници и шарени ластици за коса. В родните перестроечни магазини оттенъците бяха черно-сини. Къде от наслоения прах, къде от задължителните униформени цветове.
Помня Лукановата зима и опашките по съмване, купоните и обикалянето от един магазин в друг магазин, за да се купи мляко. Успехът те спохожда чак през съседния квартал. Помня празните рафтове и гордостта на човека, успял да се сдобие с пакет тоалетна хартия.
После дойде Виденовата зима, когато не знаеш дали с парите в джоба си след два часа ще можеш да си купиш това, което ти трябва. Затова купуваш веднага, няма значение какво понякога. Заплатата на майка ми се равняваше на 10 червени рози.
Знам и последните години, също ще ги запомня, най-вече със сметките за парното и колебанието дали да ги платиш или да си купиш качествени зимни обувки.
Май вече сме свикнали, почти, цялото мое поколение да живее в криза. Или поне в тревогата от настъпването й, в очакването. Някои биха го нарекли съдба, аз не.
Усещам идването на поредната „зима", на поредната криза. Когато... ще видим какво.
Много гласове предричат нещо страшно. Апокалиптичните интонации рязко се отблъскват от коренно противоположния оптимизъм на управляващите. Техните речи звучаха почти маршово.
Имунизирана от всички кризи, кризички, преходи, структурни или неструктурни реформи, аз - една най-обикновена българка, прекарала последните 20 години в България, трудно мога да бъда заразена с паника. С оптимизъм - съвсем пък.
Затова в поредното очакване на поредната криза, изведнъж започнах да чувам нещо, което всъщност много ми хареса - спират строежи по Черноморието, замразяват се проекти както по морето, така и по планините, прогнозира се минимален ръст в строителството.
Започнаха да се виждат дори и такива неща -в София, по пътя си до офиса виждам, че в една от изкопаните дупки, в която щеше да изникне сигурно 5-6-7-етажна сграда с добавки от едно-две покривни и надпокривни апартаменти, вече не се дълбае.
Не съм против строителството - всички трябва да живеем някъде. Но иска ми се и да виждаме сутрин през прозореца нещо различно от кухнята на съседа си или стената на неговата тоалетна.
Не съм против курортите, но помня времето, когато в Созопол и Несебър можеше човек да се разходи и да вижда небе и море. И да чува морето.
Не съм против хижите, станциите и пистите, но пред къщите в Банско и Мелник вместо гостоприемната усмивка на стопанката, седнала на пейката до дървените порти, е паркиран лъскав, черен джип. Затъмнените му стъкла не ме канят на чаша ароматно вино.
Затова - благодаря на финансовата криза. В нея виждам шанс, някакъв шанс това безумие в българския туризъм да спре, след като не го спряха управниците, законите, не съумяха и заплахите за санкции от ЕС.
Така че: Благодаря на финансовата криза.
Ние, хората, ще я преживеем. Надявам се, природата ни също.
pur6ing
на 25.02.2009 в 17:40:26 #14И аз благодаря на всеобщата финансова криза! Нека и ония знаещите, можещите и работливите разберат що е нямане, ама не по тяхна вина! И още: сестра ми, децата ми, приятелите ми ,гларусите и снегът ще се върнат!
ilian1966
на 01.02.2009 в 01:45:59 #13Единственото нещо, което не ми хареса във финансовата криза е, че дойде твърде късно. Много строежи изникнаха навсякъде, цените скочиха много и народът задлъжня масово. Сега очаквам строежите да спрат (за жалост твърде късно), цените да паднат и хората да спрат с това безобразно живеене на кредит. Спомням си за периода април 1997 - до края на 2001 година, когато инфлацията беше ниска, нямаше такова безобразно застрояване и безхаберно кредитиране. Надявам се тези времена да се върнат. Не може един строителен работник, който едва може да си напише името, да получава два-три пъти повече от един учител! Това го няма никъде. Да живее Световната финансова криза! Тя ще се отрази добре и на климатичните промени.
zord
на 30.01.2009 в 12:10:19 #12;) Бинго
No_Name
на 30.01.2009 в 11:49:51 #11Бе хайде престанете да ревете кой бил роден в София и кой не. Имам толкова познати от София област, които всички са се родили в така наречената Окръжна болница. На техния акт за раждане пише София, но реално в София ли живеят или на 20-30 км от центъра й? Имам и други познати, чийто родители са били студенти в София и за това са родени в София, но след това са отишли да живеят в град Х, те пак ли са по-възпитани от тези родени в град Х, след като на акта за раждане им пише роден в София? Това кой къде е роден е нищо, защото може да си роден в София а да си израснал в село Х, но това не те прави веднага по-умен. Обратния вариянт също е валиден!
zord
на 30.01.2009 в 10:52:44 #10който се заяжда на тема "Аз съм софиянец а вие сте селяни защото сте се родили в провинцията и следователно сте глупави и мизерни а и сте втора проба хора" Софиянец ти си много зле теленцето ми заври си главата в софийското дупе и засмучи това което си радвам се че не всички Софиянци са като теб ;)
Софиянец
на 30.01.2009 в 10:51:47 #9Като толкова лаете че София е мръсна минете през студентски град там живеят само хора от провинцията мизерията е страшна да не би аз да им хвърлям боклуците пред блока. Не искам да коментирам повече защото София никога няма да стане отново чист град докато се обитава от хора на който тоалетната им е била на 30 метра от къщата.
lalleen
на 30.01.2009 в 10:42:49 #8Освен това не живея в София - не знам, защо решихте така. Там е събрана 1/3 от населението - да не чакате градчета по 5 000 души да ви дават пример?
spiritt1974
на 30.01.2009 в 10:40:37 #7Софиянец- и аз съм от Сф и мога да ти кажа, че само аз имам три коли пред блока. Друг е въпроса, че за да живеем по тези блокове нашите родители са си чесъни отвсякъде. Но не е това темата
lalleen
на 30.01.2009 в 10:39:45 #6Не виждам, къде видяхте циврене пред монитора - и какво значение има, че едно време българите са ходили на война??? И германците са преживели опустошителна война и къде са те сега, Япония също беше размазана през същата война и къде са те сега, на всичкото отгоре принтера и скенера, които ползвам са произведени във Виетнам (а в България освен строежи по хотелите и шиене на ишлеме има ли нещо), а всички сме гледали филми за виетнамската война. На мене и двамата ми дядовци са ходили градинари в Австрия, а сега чета, как на решаващ пост в САПАРД е назначена Даниела някоя си, на която Брюксел е отнел акредитацията- и никой не се впечатлява. Нещата в статията са "не на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле", не да има всеобщо благосъстояние, ами ура, че еди кой си фалира.... Убива ни безразличието,мързелът и безхаберието. Статията дори не е смешна или иронична, мое лично мнение - проблем е че всички мислим, така е описано в тази статия.
Софиянец
на 30.01.2009 в 10:33:46 #5Да истинските софиянци ще преживеем кризата по лесно, защото чесъните като този глупак от 1 вия пост,започва от 500 лева за мизерна квартира и незнам какво трябва да работи за да живее добре в София. Омръзна ми селяните да дават коментари колко е гадна София.Добре че дойде кризата и сега няма с кой да се удариш на пътя.Остава и да ви се извинявам че съм се родил преди 30 год. тук и много добре си спомням какво беше когато имаше 3 коли на паркинга пред блока,а сега навсякъде се мяка и некви овчари ще ми дават коментари. Искам кризата да продължи по дълго и да ги видя боклуците кво ще правят.
NikB
на 30.01.2009 в 10:30:44 #4lalleen, а помниш ли манифестациите под чернобилския дъжд? И подхранването на комунистическия елит с специални храни?
spiritt1974
на 30.01.2009 в 10:25:38 #3Мнооого си преживяла Ленче, много. Сети се само дядовците ти колко войни са преживяли и тогава си помисли дали да цивриш пред монитора.
Минувач
на 30.01.2009 в 10:14:58 #2И аз като авторката съм преживял всички -изми, със съпровождащите ги електрификации, повдигане на съзидателния дух, революционно мислене, нарастване на съзнателността на населението, дисциплина и самодисциплина на работното място, социалистически обезателства, предконгресни почини, стахановско движение, вдъхновяващ пример на квадратно-гнездовия способ, заразително значение на ломските ямки, във всеки дом - говедо и т. н. Затова ни и биха ония империалисти оттатък океана и отсам океана. Накрая добрите ченгета се сбиха с лошите и вече не знаем кои от тях ни управляват.
lalleen
на 30.01.2009 в 10:13:04 #1Вие може и да я преживеете кризата, но достатъчно много хора няма - тези, закоито по закон да речем се полага медицинско обслужване, защото са работили и са си плащали осигуровки, но няма да го получат- и съответно просто ще умрат. Вместо да се промени нещо към добре, ние продължаваме да си стоим в блатото, че пък се намират и такива, дето викат БЛАГОДАРЯ. То затова о тдвата милиона софиянци,дето все циврят, колко им е пренаселено, нямаше кой да излезе да протестира - понеже и те са БЛАГОДАРНИ