В пророческата си книга от миналата година "Америка последна: Век романтика между американските десни и чуждестранните диктатори" Джейкъб Хейлбрун изтъкна очарованието на американското "дясно крило" за диктаторите и силните мъже на Стария континент, от Кайзер Вилхелм II до Владимир Путин, минавайки през Мусолини, Франко и премиера на Унгария Виктор Орбан.
"Доналд Тръмп смята демокрацията за фундаментално слаба и корумпирана, следователно на по-ниско ниво от авторитаризма", обяснява авторът. Хейлбрун, който не е гласувал за Тръмп, по нищо не прилича на левичарски активист. Напротив, той е главен редактор на списание The National Interest, стартирано през 1985 г. от Ървинг Кристол, смятан за основател на американския неоконсерватизъм. Докато Доналд Тръмп заявява намерението си да донесе мир в Украйна и да раздели света на "сфери на влияние", геополитиците вярват, че само рецесията може да унищожи поддръжниците на американския президент и да го спре да се движи към авторитаризма.
В интервю за френския вестник L"Express американският геополитик прогнозира нарастваща глобална нестабилност в полза на Русия и в ущърб на САЩ
L"EXPRESS: Как тълкувате позицията на Доналд Тръмп за Украйна и неговия диалог с Владимир Путин?
ДЖЕЙКЪБ ХЕЙЛБРУН: Доналд Тръмп иска да сключи сделка на гърба на украинците. Страната им ще претърпи същата съдба като Чехословакия на Мюнхенската конференция през 1938 г. По време на предстоящата си среща в Саудитска Арабия с Путин той ще потвърди разпокъсването на Украйна. Освен украинския случай, той е в настроение да каже "Arrivederci" на европейците - "Bye-bye", "Auf wiedersehen", "Au revoir"... Той не харесва Европа, която вижда като икономически конкурент. Той не харесва и НАТО. Видяхте ли как министърът на отбраната Пийт Хегсет изнесе лекция на европейците тази седмица в Брюксел? "НАТО трябва да бъде по-силен... а не клуб на дипломатите", обясни той още преди срещата. И добави: "Украйна не е наш проблем, тя си е ваш". Не много любезно отношение, особено към съюзник...
L"EXPRESS: Наистина ли обкръжението на Тръмп е доволно от тази конфронтация с традиционните съюзници на Америка?
Дж. ХЕЙЛБРУН: Привържениците на Тръмп във всеки случай са доволни. Те обичат тази поза. Те са възхитени от шоковата терапия, която президентът прилага към американската администрация. Тази седмица той уволни всички членове на борда на директорите на Центъра Кенеди, който във Вашингтон е референтна културна институция, управлявана по надпартиен начин. Но да си безпартиен, за Тръмп, вече означава да си "събуден". В областта на външната политика пространството му за маневриране е дори по-голямо, отколкото на националната сцена, където някои предпазни мерки, особено в областта на правосъдието, могат да го забавят. Така че, в международен план, той преживява страхотно време. Така смята, че изглежда като велик лидер и така вярва, че вдъхва уважение. И това е само началото... Очакват ни още много изненади, тъй като такова е естеството на "шоуто" на Доналд Тръмп, което управлява чрез спектакъл. Не бих се изненадал, ако скоро окаже натиск върху Тайван по някакъв начин. Този втори мандат няма да бъде като първия: Тръмп 2 ще бъде много по-радикален от Тръмп 1.
L" EXPRESS: Какви последствия ще има всичко това за световния ред?
Дж. ХЕЙЛБРУН: Първо, Русия става все по-силна. Укрепил и утвърдил своя империалистичен подход, Путин няма да се поколебае да удари балтийските държави. В световен мащаб едно президентство на Тръмп ще създаде - и вече създава - голяма нестабилност, както финансова, така и военна. Всичко това ще завърши зле, особено за САЩ, които вече няма да се възприемат като надежден съюзник. Прострелваме се в крака. Това е саморазправа. Доналд Тръмп подхранва фантазията, че Америка може едновременно да се обърне навътре и да остане суперсила. Реалността обаче е различна. Съединените щати ще се превърнат в западаща сила. Страната все още ще има своите обичайни предимства: изобилие от природни ресурси, доминираща икономическа сила и липса на военна заплаха по границите си. Америка все още ще бъде велика сила, но вече не суперсила. Канадците вече започнаха да се отдръпват от страната ни, което се отразява на туристическата индустрия. Ще има и други провали. Всъщност дестабилизиращата политика на Тръмп ни води направо в икономическа рецесия. Това всъщност е единственото нещо, което може да служи като будилник за американците. Когато видят, че икономическите обещания на Тръмп не се изпълняват, те ще му потърсят сметка.
L"EXPRESS: Как си обяснявате антипатията, която Тръмп изпитва към Европа?
ДЖ. ХЕЙЛБРУН: Той предпочита да работи с авторитарни режими, а не с демокрации. Той искрено се възхищава на Владимир Путин. В това отношение той не се е променил. Самият той възнамерява да действа като авторитарен лидер и да раздели света, като започне от Украйна. За съжаление, малко неща могат да го спрат.
L"EXPRESS: Стотиците хиляди смъртни случаи в Украйна не са ли променили мнението му за Путин?
ДЖ. ХЕЙЛБРУН: Не му пука. За него те са просто цифри. По същия начин той не обръща много внимание на 2-та милиона души, живеещи в Газа. За него е важно да прави гръмки изявления, да привлича вниманието на медиите, да се показва като велик лидер. Тръмп е авторитарен лидер по душа. Възхищава се и на Китай. След клането на площад Тянънмън през 1989 г. той обясни в интервю за Playboy, че репресиите са позволили на китайското правителство да покаже "могъществото на силата". Той добави, че напротив, САЩ "в момента се възприемат като слаби" и че "останалият свят ги плюе".
Тръмп не е демократ. Той е авторитарен по природа. Следователно светът се управлява от трима авторитарни лидери: Тръмп, Путин и Си Дзинпин. Освен това 47-ият американски президент се стреми да подражава на руския си колега, за да остане на власт. Скоро той ще изложи идеята, че може да изкара още един мандат след този. И това, въпреки че конституцията го забранява. Той започна с нападки срещу държавните служители и масови уволнения на бюрократи. Скоро той ще атакува военните. Пентагонът също ще бъде подложен на чистка.
L"EXPRESS: Какво може да направи Европа?
Дж. ХЕЙЛБРУН: Европа не се е адаптирала към новата реалност. Тя не вярваше и не виждаше очертаващата се дълбока трансформация. Европейците не можеха да повярват, че Тръмп иска да изтрие миналото и да започне от нулата. Единствената надежда е Европа да се обедини и Брюксел да говори с един глас. Като мускетарите: "Един за всички и всички за един!" Освен това трябва да се надяваме, че френско-германската двойка отново ще възвърне цвета си с избирането на консерватора Фридрих Мерц за канцлер, защото той има по-твърди позиции от Олаф Шолц по отношение на подкрепата за Украйна. Европейците имат активи, особено икономически. Например, те имат способността да преговарят за митата. Ако се противопоставят на Тръмп, тогава той ще отстъпи. Така се случва винаги с "насилниците". Когато им се съпротивляваш, те разкриват истинското си лице - лицето на слабостта...
rising.red
на 20.02.2025 в 13:24:00 #4#3, всичко това, което казваш е вярно, и се знае прекрасно. Но Западът не е малко лицемерен, както казваш! Всъщност огромното лицемерие е втората отличителна черта на този "демократичен свят". Първата, от която следват и всички останали, е безграничната му алчност!
projekt
на 20.02.2025 в 08:36:28 #3Много шум, нищо интересно. В крайна сметка Тръмп е президент на САЩ и той обеща "Америка на първо място" Не е обещал Ес на първо място. А и нека си спомни отношението на Европа към Тръмп. Той бе усмиван, подценяван, обиждан.. Европа при падаше пред демократите, прес милиардери като Сорос... Тръмп..... Не беше интересен за Европа. Сега когато Тръмп отново е на власт, в Европа са изненадани че Тръмп ме ги харесва.... Те го плюха, а сега се "сърдят" Сега се сещам за Франция която говори за демокрация, за права..... Но Франция продължава да е колониална сила и да експлоатира държави в Африка. Защо? Къде е демокрацията? Европа отменя избори в Румъния, заплашва да отмени избороте в Германия, приема избороте в България.... Но Европа е изненадана и обидена...... Това е малко шизофренично.... Говориш че албанците имали право да се отделят от Сърбия, говориш че уйгирете имали право да се отделят от Китай.... Но в същото време забранява на руснаците да се отделят от Украйна. Говориш колко е лошо това което прави Русия в Украйна, а мълчиш за нападението над Ирак, Сирия, Либия, Афганистан..... Защо Казваш че е добре САЩ и Ес да имат право да се месят навсякъде, но е лошо това да го прави Русия или Китай. Забраняваш на Китай да продава технологии защото можели да те подслушваш, но не го правят, но в същото време нямаш нищо против да те следят САЩ и Израел. Налага санкции за намеса в избороте от страна Русия че дали 20 милиона, но си затваря очите че САЩ всяка година дават милиарди за намеса, купуване на политици, преврати, финансиране на терористи... Малко е лицемерно. А и точно Англия, Франция, Белгия, Холандия ..... Да говорят за демокрация е малко лицемерно след като тия са отговорни за смъртта на десетки милиони "роби"
Gоspоd_Bog
на 20.02.2025 в 03:31:50 #2ВълкСчадъР
на 20.02.2025 в 00:47:45 #1----> Единствената надежда е Европа да се обедини и Брюксел да говори с един глас. Като мускетарите: "Един за всички и всички за един! <---- По скоро другарят Си ще си смени пола отколкото Европа да работи като едно
България,Унгария и Словакия вече не ги канят на значимите срещи , защото знаят че някой веднага ще притича в бункера да докладва
А иначе е вярно че Перчема завижда на всички автократи защото той не може да бъде такъв