Галският петел срещу руската мечка - дуел без секундант. Може би това бяха шегите на бившия комик Владимир Зеленски, понастоящем президент на Украйна, заради които все пак Еманюел Макрон се чувстваше много по-удобно в Мариинския дворец в Киев във вторник, отколкото в Кремъл предния ден. Посещавайки тези две страни на ръба на войната, френският президент се надяваше да получи конкретни сигнали за деескалация: ще трябва обаче да почака. Това отбелязва в коментар за приключилата дипломатическа совалка на Макрон френският всекидневник L"Express.

В Кремъл - среща под формата на дуел

Седнал срещу Путин, френският президент остана затворен с него в стая повече от пет часа, с двама преводачи като единствено развлечение. След края на срещата двамата държавни глави споделиха трибуната за сърдечна, но демонстрираща мускули пресконференция. Единият критикува "агресивността на НАТО", вторият остана твърдо за необходимото прекратяване на "военния натиск" върху украинската граница. "Макрон беше изключително враждебен и твърд като Путин, отбелязва геополитологът Франсоа Хайсбург, специален съветник във Фондацията за стратегически изследвания в Париж. Пресконференцията ясно отразява дългата им дискусия и априори блокирането на реда за сигурност в Европа остава пълно. »

Още преди срещата в Кремъл Франция смекчи очакванията. Никой в ​​Елисейския дворец не се надяваше на разрешаване на конфликта в края на това двойно посещение на Еманюел Макрон - понеделник в Москва и вторник в Киев - въпреки, че времето изтича. "Няма дипломатически сценарий, при който всички тези теми да бъдат уредени по време на една среща, категоричен е близък съветник на френския президент. Но целта е да се осигурят достатъчно елементи за започване на деескалация и да има средства за гарантиране на сигурността на европейския континент в дългосрочен план. »

Публично не беше обявен конкретен ангажимент от различните страни в конфликта. Някои френски източници намекнаха, че Русия ще се въздържа от започване на нови военни маневри близо до границите на Украйна, преди да получат официално опровержение от Кремъл. "По природа ролята на дипломацията е да бъде непрозрачна. Успешните преговори са преговори, които не се водят с открито сърце, подчертава Бертран Бади, почетен професор по международни отношения в Sciences Po. Но дневният ред, който се очертава, в съответствие с очакванията на Москва, е фрапантен,като се цели отмятане на украинския въпрос, за да се признае нов глобален статут на Русия."

Много тясно пространство за дискусия

Слаба откъм конкретни резултати, срещата между Макрон и Путин даде възможност да се изясни състоянието на духа на двата лагера. "От началото на откритата криза трите нива на конфликт никога не са се проявявали толкова ясно, продължава Бертран Бади: статута на Донбас,който се разиграва на карта; мястото на Украйна в международната система и потенциалното й членство в НАТО; и статута на Русия в пост-биполярния свят, който по същество не е напреднал от 1991 г. Тази среща предоставя рамка за договаряне, което не е за пренебрегване и е заслуга на Макрон. »

През последните седмици френският президент се опитва да отвори пространство за дискусия между различните участници в конфликта. Париж събра руски и украински съветници на масата преди десет дни, за да преговарят за статута на Донбас, регион в източна Украйна, който е във война. Тези дискусии са част от споразуменията от Минск, подписани през 2015 г. между Москва и Киев. "Путин припомни на пресконференция, че единственият изход от украинската криза е изпълнението на тези споразумения, посочва Игор Деланое, заместник-директор на аналитичния център Френско-руска обсерватория в Москва. Но украинците смятат, че тези споразумения представляват заплаха за тяхната сигурност и руснаците не се отказват от нищо." Дипломатическите съветници се срещат в четвъртък, този път в Берлин, за да се опитат да придвижат въпроса напред.

Ако Франция иска да бъде оптимист и иска да поддържа "взискателен диалог през следващите седмици и месеци", графикът може да се окаже много по-кратък и много по-мрачен. От четвъртък руските войски започват големи учения с беларуската армия по украинската граница. Други масивни руски военни разполагания се извършват в Черно море и на други терени. В понеделник вечерта Еманюел Макрон също повиши броя на руските войници, разположени близо до границите на Украйна, като ги изчисли на 125 000.

"Русия ще бъде военно готова за атака в рамките на пет или шест дни", казва Франсоа Хайсбург. Но Олимпийските игри в Пекин са спирачка, китайците не биха били щастливи, ако по време на олимпиадата им избухне война. Путин трябва да се запита дали води войната, която може да води, или води мир, което в крайна сметка е много сложно за него: той не е получил нищо в замяна на претенциите си, изложени през декември, и трябва да обясни защо е оставил 100 000 войници да висят в сняг и кал в продължение на три месеца.

Китайските игри приключват на 20 февруари. Достатъчно, за да оставим, може би, последен шанс за дипломацията.