Турция се разгневи от това, че различни държави отбелязаха изтреблението на арменците отпреди 100 години, и още повече от това, че някои го нарекоха "геноцид". Анкара смята, че несправедливо е подложена на унижение, отбелязва Дойче веле.
На няколко пъти през последните седмици Турция със скърцане на зъби трябваше да приеме факта, че различни политически субекти в Европа отказват да се съобразят с нейното искане: оценките за депортациите на арменците между 1915 и 1917 да бъдат оставени изцяло на историците. Първо се изказа Папа Франциск, който употреби неприеманата от Турция дума "геноцид", после същото понятие се появи в резолюция на Европарламента и на австрийските парламентарни фракции.
Президентите на САЩ, Русия и Франция - Барак Обама, Владимир Путин и Франсоа Оланд също си навлекоха гнева на Анкара, защото припомниха злодеянията срещу арменците. При това Обама дори не беше споменал думата "геноцид" в името на близките партньорски отношения между двете страни в рамките на НАТО. За капак дойде казаното от германския държавен глава Йоахим Гаук, който в речта си пред Берлинската катедрала не се поколеба да говори за "геноцид".
„Дипломатически позор"
Турция смята подобни позиции за неприемливи. Националистът Юмит Йоздаг се разгневи на Германия, която най-малко от всички имала правото да говори за геноцид. Фактът, че го прави и дава съвети на Турция, представлявал "дипломатически позор".
Вицепремиерът Ялчън Акдоган препоръча на всички, които говорят за "геноцид над арменците" да се вгледат в собствените си проблеми и да видят как са се отнасяли към чужденците в хода на историята. С подобни аргументи турското външно министерство отхвърли и изявленията на Путин по този въпрос. С оглед на множеството руски злодеяния в Кавказ и други региони, Москва явно добре можела да разпознае кое е геноцид и кое - не, се казваше в становището.
В турските медии изявленията на Гаук и на Путин бяха многократно критикувани. "Грозни думи" бил казал германският президент по адрес на османците, писа близкият до управляващите вестник "Сабах". Вестник "Миллиет" пък обяви, че Гаук е предизвикал "скандал".
"Огромен страх"
Адвокатът правозащитник Орхан Кемал Ченгиз смята, че всичките тези обвинения издават "огромен страх": "В крайна сметка, съвременна Турция се гради върху изолирането на всички не-мюсюлмански малцинства. Този факт в Турция се признава само от малцина интелектуалци, но не и от широката общественост, а още по-малко от политиката", каза той пред Дойче Веле.
Острите политически реакции на Анкара се посрещат добре в самата Турция. Броени седмици преди турските парламентарни избори на 7 юни, те радват най-вече националистически ориентираните избиратели. Не е изключено те да са адресирани именно към тях, с цел мобилизация на силите.
Външнополитически обаче, подобни изблици на пресилен гняв повече вредят, отколкото помагат на Турция. В атакуваните от Анкара страни почти не е останал отговорен политик, който да обръща сериозно внимание на турските претенции. Освен това, неконтролираните изблици на гняв допълнително пораждат съмнения в надеждността на Турция като партньор на Запада.
Курс, който води до изолация
Това, че турското правителство отказва да приеме оценката за "геноцид" над арменците, е донякъде разбираемо с оглед на вътрешнополитическата ситуация в страната и десетилетията, в които тези престъпления са били изцяло отричани.
Но това, че Анкара с лека ръка си позволява почти да развали приятелството с някои от своите най-важни съюзници, само защото те не желаят да следват турската позиция по въпроса, вероятно ще даде сериозен повод за размисъл на редица западни политици.
От доста време насам Турция обича да се представя пред света като регионална сила, чийто неспирен възход се блокирал единствено от чуждестранни фактори в Европа и САЩ, които се страхували от появата на силен съперник. Това твърде странно възприятие за света е и част от обяснението за остротата на актуалния спор по арменския въпрос. Не е изключено, Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ да извлекат някои временни вътрешнополитически ползи от този спор, привличайки на своя страна още повече националистически настроени хардлайнери. Външнополитически обаче, този курс води само до изолация.
сеирджия
на 29.04.2015 в 05:27:32 #8Живак, 保加利亚 史蒂芬朗西曼(一九零三年至2000年)的三一学院研究员,第一保加利亚帝史 G.贝尔父子有限公司,伦敦年,柯莱特回限定伦敦和 通过亲切的权限鲍里斯III,保加利亚沙皇 在重塑历史的长河中,无论是保加利亚和俄罗斯的科学家和科学论已经发明了适合自己的鲈鱼,这是混淆了其他人的语言。 这里有云: 保加利亚被改名为始祖保加利亚,这意味着突厥保加利亚是突厥语,但没有说明它,也许你竟被白痴 Анадънмо ?!?! .
Justice for ALL
на 27.04.2015 в 07:18:45 #7Ами потурняците явно не могат и за това, което ставало преди 100 години да се извинят. В крайна сметка никой не иска повече от това извинение. Уви, Османската Империя е още много жива в съзнанието на хора като Ердоган. Ами няма ЕС за вас. Стойте си в Анадолата и си вярвайте във врели некипели. Като се очовечите малко, тогава си правете устата за ЕС.
сеирджия
на 27.04.2015 в 03:53:46 #6american bum | 25.04.2015 23:49 Деба и долнопробния поганец, ами нали вие сте чужденците по тия зами които сте завзели с проливане на реки от кръв на местното население и после с векове сте продължили гнусната си варварска традиция на геноцид спрямо коренното население --------------------------------------- Абе, кво значи чужденец, аланкоолу ???!!! Как тъй на хан Крум Страшни му сваляме шапка затуй, че защитил ... РОДИНАТА ... от ... ЗАВОЕВАТЕЛИТЕ??? ... , въпреки, че народът му е живял по тия земи ... няма и 150 години!!! След като ги е завзел (той, или предшествениците му) след реки от кръв на местното население ... А ... отказваме правото да нарекат тая земя своя родина ... хората, дето са дошли тук преди повече от 600 години?!?!?! Въх, те я завзели след проливане на реки от кръв !?...( сякаш ние сме я взели по друг начин) ... Всеки човек има право да нарече "Моя" земята, кодето е погребан дядо му (и други преди него) !!! Кога най-сетне хората ще осъзнаят, че когато някой каже "моя земя", това не значи, че тая земя НЕ Е И ТВОЯ???!!!
.
Хирам
на 26.04.2015 в 18:50:08 #5атила е дебилен тъпак! А турците са долнопробни азиатци, нискокачествени хора, черна генетика, арогантни на база числено превъзходство и американска помощ, неспособни на откривателство, култура, търпимост към другия, приемане и разбиране на чужди мнения, творчество, завистливи, алчни, черни мюсюлмани!
bah
на 26.04.2015 в 07:24:06 #4Семки занимавка моля...семки занимавка
Единъ
на 26.04.2015 в 01:11:15 #3До кАТИЛА Ей Блажев, вземи един сезал и се обеси у вас на сливата. Та е@а у нещастника
american bum
на 26.04.2015 в 00:49:39 #2Вицепремиерът Ялчън Акдоган препоръча на всички, които говорят за "геноцид над арменците" да се вгледат в собствените си проблеми и да видят как са се отнасяли към чужденците в хода на историята Деба и долнопробния поганец, ами нали вие сте чужденците по тия зами които сте завзели с проливане на реки от кръв на местното население и после с векове сте продължили гнусната си варварска традиция на геноцид спрямо коренното население
читак
на 25.04.2015 в 21:57:11 #1По време на литургията отслужена в църквата "Дева Мария" в Истанбул бе прочетено съобщението на президента Р. Т. Ердоган... По време на литургията отслужена в църквата "Дева Мария" в Истанбул в памет на загиналите арменци по време на събитията от 1915та година бе прочетено съобщението на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. В посланието на Ердоган се казва „Споделям с най-искрени чувства болката на арменските граждани”. Посланието на Ердоган гласи „Уважаеми арменски граждани, за пореден път искам да отбележа, че сме наясно с трагичните събития изживени в миналото и споделям с най-искрени чувства вашата болка. Искам да знаете, че нашите сърца винаги ще бъдат отворени за внуците на османските арменци живеещи в различни точки по света. Споменаваме с добри чувства наследството оставено във всяка едно кътче на страната ни от арменското общество и посрещаме с респект техния икономически, социален, културен и политически принос за развитието на страната”.