Заключени кабинети, празни коридори, медицинска апаратура, събираща прах. Това представлява в момента болницата в Радомир.
На 1 януари тази година 100-годишното лечебно заведение затвори врати. То е едно от "осъдените на смърт" заради поредната здравна реформа.
Според министъра на здравеопазването Божидар Нанев тя цели да осигури по-качествена медицинска помощ и по никакъв начин няма да лиши пациентите от оказването на лечение.
Новите критерии на Националната здравна каса обаче обричат десетки болници, измежду които и тази в Радомир, обслужваща три общини. По думите на заместник-министъра на здравеопазването Валерий Митрев, става дума "за сеч на сухи клони, а живите дървета се запазват".
Дали обаче всички болници, които са определени за неработещи, действително не оказват необходимата помощ и какво ще стане с пациентите в малките общини, които ще загубят лечебните си заведения?
Репортерска проверка на news.bg потърси отговора на тези въпроси, като проследи борбата за оцеляване на Многопрофилната болница в Радомир.
И лекари, и пациенти са единодушни, че тя трябва да продължи да съществува. Недоумяват защо болницата, която повече от век помага и на хората от близките общини Брезник, Земен и Ковачевци, ще спре работа.
Не разбират и как така здравното министерство определя МБАЛ "Радомир" за неефективна, след като години наред болни се лекуват там. Болницата ни има нужда от помощ, твърдят пациентите от малкото градче.
Доказателство за думите им е фактът, че още при пристигането на екипа ни една от двете линейки на болницата беше изпратена на адрес за спешен случай. Спешният кабинет, разкрит след затварянето на болницата, е единственият работещ в сградата на лечебното заведение.
Той обаче може да приеме едва няколко пациента и в него се извършват крайно ограничен брой манипулации. Ако е необходимо продължително лечение, което доскоро МБАЛ Радомир е осигурявала, приетите ще трябва да се долекуват сами у дома.
Или ще бъдат принудени да пътуват до Перник, който ще трябва да осигури леглова база за пациентите на още четири общини или общо близо 30 000 души.
Хората вече са стихийни, това е ръбът на мизерията - много от тях са без работа, а сега им взеха и болницата. Така накратко описва ситуацията доктор Ива Петрова, временен управител на лечебното заведение.
Всъщност тя е и последният шанс за спасяването на болницата. Започнала е отчаяната борба с институциите, за да се опита да запази поне част от заведението - вътрешното и детското отделение.
Това би могло да се случи, ако отпаднат част от изискванията на НЗОК за двама специалисти и анестезиолог за всяко отделение. Не можем да покрием такива стандарти, не е и необходимо.
С лекарите, с които работихме до момента, никога не сме оставили пациенти без лечение, обяснява Петрова.
Реално "спасителната" инжекция за болницата може да дойде от общината, която е неин принципал. Ако тя помогне финансово, болницата, макар и без сключен договор с касата, ще може да запази поне две от отделенията си.
Целта ми е с помощта на общината да запазя вътрешно и детско отделение, за да можем да работим със статут на лечебно заведение и да оказваме медицинска помощ на общинска издръжка, посочва лекарката.
Управителят на мъртвата болница има шест месеца, за да спаси поредния "сух" според здравното министерство клон в здравната ни система.
Това е така, защото по закон за този период МБАЛ Радомир може да запази статута си на болница, без реално да функционира.
За момента от общината дават уклончиви отговори дали ще помогнат на лечебното заведение. На сесия през януари общинският съвет е гласувал за това да има болница. Необходимите средства обаче все още са само мираж.
Знам, че няма да ми е лесно, но аз съм лекар и мой дълг е да помагам, сега ще се опитам да помогна не само на пациентите, но и на болницата, допълва доктор Петрова.
Посочва, че трудностите за болницата не са от вчера. В момента лечебното задължение е с натрупани задължения в размер на 600 000 лв. Голяма част от тях са към фармацевтични компании.
С всеки следващ директор на болницата дълговете са се трупали един след друг. Логичният въпрос - а кой носи отговорност за изплащането им, получава отговор: В България отговорността е размито понятие.
Заради дълговете десетки души персонал, които до скоро са работили в болницата, не са получавали заплати. Лечебното заведение има огромни задължения към ЧЕЗ и в момента единственото функциониращо спешно крило е с електричество само заради "милостта" на енергийното дружество. Пак заради дълговете сметките на болницата са запорирани.
Доктор Петрова допълва, че болницата е имала буквално броени дни, за да реагира на новите стандарти на здравната каса. Те са били зададени в средата на декември, а срокът за който МБАЛ Радомир е трябвало да отговори на обновените изисквания, е бил 11 януари.
След като става ясно, че болницата е изправена пред риска да бъде закрита, Петрова провежда среща със здравния министър. От него получава уверението, че болницата ще бъде преструктурирана, а не закрита, и има шанс да работи като заведение за долекуване.
Необходимите за това пътеки са обещани най-късно през февруари. Преди дни лекарката разбира, че поради липса на финансиране, те ще бъдат отпуснати най-рано юни.
Това обрича болницата, защото дотогава шансът да е останал който и да е било кадър от екипа й, е нулев. По този начин, дори след шест месеца пътеките да бъдат факт, МБАЛ Радомир няма да успее да сключи договор по никоя от тях, защото просто няма да има кой да работи.
Никой не може да си позволи да чака шест месеца, посочва Ива Петрова и допълва - всички вече се разпиляха.... Добавя, че незнайно защо след голямо закъснение заплатите за персонала на МБАЛ за декември са преведени наполовина. Областните болници са получили заплати на 100%, а общинските на 50%.
По думите й няма сигурност, че вторият транш ще бъде преведен.
Питам се какъв е критерият и сама си отговарям - няма критерий. Има разделение още от горе - на висши и нисши, коментира още лекарката и отново отбелязва - сега разчитам най-вече на общината.
Разказва, че затворената болница е била създадена с идея да разполага с огромна база и капацитет за лечение. Отдалеч прави впечатление започнатият строеж за новото крило на лечебното заведение, изоставен още преди 20 години. Идеята е била болницата да стане една от най-големите на Балканите.
Петрова изтъква, че ежегодно през болницата са преминавали около 1 600 пациенти. Признава, че в никакъв случай не са много, но по думите й не са и толкова малко, за да бъде определяно лечебното заведение за неефективно.
Запитана как се е съгласила да застане начело на болница с толкова много проблеми и неясно бъдеще, доктор Петрова отговаря: Защото знам, че съм права! Права съм, защото тези хора тук, не го заслужават.
Всички ми казват - ти си луда. И сигурно са прави, може би имам някакъв процент лудост...
rasgneven
на 17.02.2010 в 12:42:54 #73България е тоталитарна държава.Всичко се командва от временният вожд.Няма къде и на кой да се оплачеш при нарушаване на правата ти.Няма профсъюзи,няма полиция,няма администрация,която да защити хората,както е в една нормална страна.Робите на България са поставени в абсолютна отчаяна безисходица.
кофин
на 15.02.2010 в 11:35:13 #72Въпреки многото негативни мнения, за мен здравната реформа си е напълно правилна и най - накрая се намери правителство което да има намерение да я предложи. По въпроса, миналата година специално имах доста сериозни здравни проблеми и съм доста наясно със състоянието на болниците в малките градове. Първо - наличието на лоша апаратура и некадърни лекари работещи с нея
Резултат - абсолютно неправилно поставени диагнози. Питам, не ли по -добре да отида до по-големия град и по - добрата болница при по-добрите лекари и апаратура за да се направи точна диагностика на заболяването от колкото да отида при някакъв провинциален некадърник с разбит ехограф !
Второ - лошо състояние на болниците, некомпетентни лекари и скапано лечение. Отново се питам - не ли по-добре да отида в по-голяма и респ. по - авторитетна болница където да се проведе по-качествено лечение. Ако трябва да избирам пред удобството болницата да се на 10 мин път от вкъщи но за сметка на това с лошо оборудване, липса на специалисти и условия пред това болницата да се намира на 3 часа път с автобус но пък да е с по-добра апаратура и назначени квалифицирани лекари - ами избирам втория вариант !
То е същото като да си купиш нова кола - аз специално предпочитам да е чисто нова, от престижна марка и без никакви екстри за сметка на някоя щайга втора ръка пълна напълнена до дупка с горепосочените екстри.
Колкото до спешните случей - ами ако уважаемите лекари си вършат добре работата и най - вече профилактиката
то броя им ще бъде намален до минимум, а в момента точно това се получава в малките градове - неправилна диагностика, неправилно лечение и после - по спешност в някоя от големите болници на областния град.
Знам нивото на лекарите от провинцията - повечето от тях са "гола вода" и за това протестират - като са толкова добри специалисти дето твърдят, не би следвало да има проблем да си намерят работа в големите елитни болници, нали ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_question.gif?_=1446728989)
teanna
на 14.02.2010 в 20:00:54 #71Масура,БРАВО! Много ясно , разбрано и точно !
ba4kator
на 14.02.2010 в 12:52:21 #70С такива лекари ибрикчии не ни трябват болници.Закривайте, то кога ще се мре ще се мре>
M6
на 09.02.2010 в 21:17:33 #69Pen4o....Айде още един специалист , този път по зъболекарските работи. Ти случайно бил ли си на зъболекар в Зап.Европа или САЩ? Това което в БГ струва 75 лв в САЩ струва 1000 $, аз имам 2-ма зъболекари в БГ -страхотни са, много съм доволен. Вземат над средното ниво за БГ, но изключителни професионалисти. А кабинетите
абсолютно не отстъпват на тези в Щатите.
Julio
на 09.02.2010 в 17:55:37 #68Русначе, прави разлика м/у ония 8 млрд долара тогава и сегашните 8 млрд долара... Защото обърнато в цени на апартаменти например, обезценката на настоящият долар спрямо тогавашният е около 9-10 пъти, ако не и повече...
rusnache
на 09.02.2010 в 17:27:37 #67Хулио, държавата за това има бюджет. Аз пич си плащам здравните осигуровки и после отивам на лекар и плащам пак. Безплатно няма как да е, но може а не ми зимат по 30 пъти пари за едно и също нещо. Канада как плащаш някакъв процент от заплатата и повече не ти пука. Не знам американците къде са искали да се лекуват, аз знам, че всичките ни лекари са високо ценени на запад, защо ли? И 8 милиарда вообще не са толкова много пари, всяка една държава има дълг, коя повече коя по-малко. А и пич 8 милиарда, при сериозна икономика са акцизите на горивата събирани в България за няма и година, къде е проблема? Повечето болници в градовете в момента са точно центрове за хемодиализа и временно хоспитализиране, апаратурата е по-стара от болниците, няма как да стават за дълго хоспитализиране. Повечето финансиране отива в 25-30 болници в България, другите живеят от трохи.
Julio
на 09.02.2010 в 16:28:29 #66Освен това русначе, безплатно здравеопазване не същесвтува. Просто защото докторите трябва също да ядът нещо, лекарствата и апаратурата също струват пари, поддръжката също. Все някой плаща това, и това не е някой случаен чужденец а ние българските граждани... В този смисъл ние можем да имаме точно толкова добро здравеопазване колкото съвкупно можем да си позволим да платим... А т.нар. от теб "безплатно" здравеопазване от тошово време е включено в сметката на онези 8 млрд долара дъ;г които ни остави правешкият цървул, и които плащаме и до днес. "Безплатно" викаш а?
Julio
на 09.02.2010 в 16:20:45 #65Русначе, първо изобщо не съм толкова малък (за съжаление бих добавил), второ отлично помня какво "здравеопазване" имаше тук. Такова че за настинка американски официални лица предпочитаха да отидат вместо в Правителствена болница, в американската военна болница в Атина... А както знаем американците не са доволни много от собственото им здравно обслужване - смятай как им се е видяла наща представителна Правителствена болница... И изобщо не съм против да има центрове за хемодиализа и временна хоспитализация на по-леки случаи. Против съм в Горно нанадолнище да има нещо което получава пари по клинични пътеки за лекуване на рак (например), а да е ясно като бял ден че там никой никога не е лекувал рак но пък разни шмекерчета измислят "болни" от това заболяване...
rusnache
на 09.02.2010 в 16:08:19 #64Хулио, във Франция всеки квартал има медицински център в който лекуват, правят хемодиализа и тн и тн. 100 са МБАЛ-овете, но медицински центрове в които могат да се правят манипулации има във всеки квартал на града, къде по два. Не са кабинети за неотложна помощ, хората лежат в тях. А ние имахме здравеопазване за което запада мечтаеше и понеже си малък и не помниш след 90-та при нас се изсипваха маса чужденци и казкваха " Това е нереално, как сте успяли да постигнете безплатно здравеопазване и болници на всяка крачка, ние се бориме за това от десетки години ", но ние го съсипахме това, към което те вървят.
rusnache
на 09.02.2010 в 16:04:44 #63Tиинейдж, друже, аз си плащам данъците в България, фирмите са ми регистрирани в България, внасям стока в България. Не ходя да бачкам някъде и да пращам кинти някъде, ходя да си уреждам някакви договорености по цяла европа. Джъстис, българина е много крив от към работа, малко разбират, че трябва да се бачка и, че бизнес не значи много стока през огромна печалба, а много стока през малка печалба, там е цялата цака. Не мисли българина и бачка само като излезне извън България, в България не му се напъва щото има къде да спи и все ще намери какво да яде, а там, навън няма. Но просто няма самосъзнание и заинтересованост в хората, за това нищо не става. Ей такива като Мутанта седят и обвиняват несъществуващи държави и политически строй който несъществува одавна и винят Русия за това, че някой е продал нещо държавно на Русия за малко пари, като преди това го е откраднал от българския народ. Все едно те не биха го купили, ако някой им го беше предложил и щяха да кажат, нееее, никога, отивам да си го купя на 5 пъти по-висока цена. Идиотизъм му се вика, гной, пумия, не знам още как да го нарека средностатистическия българин загубил всякаква заинтересованост, култура и възпитание ограничаващ живота си до ядене, пиене, кола и да поде*не някъде нещо.
Julio
на 09.02.2010 в 15:54:38 #62Както стана ясно във Франция има 100 болници, в Израел - 20 (там лекуваме много тежки случаи с които наща медицина изобщо не може да се справи), а в България има 400 (четиристотин) болници. Изобщо не ми трябва нищо повече за да съм наясно че 350 болници в България (минимум) трябва да бъдат закрити...
TEENAGE MUTANT
на 09.02.2010 в 12:08:44 #61rusnache | 08.02.2010 23:54 Росенберг и кой е той, да бачкаш в чужда държава и да пращаш пари в България? Е как да се развива България. ======= А ти какво правиш бе, аланкоолу? Или Проссия за българите не е "чужда държава". Хайде стига демагогия вече. И къде ги видя във всеки европейски град тези "болници"??? Навсякъде в цивилизования свят болниците са концентрирани в големите населени места. В малките има частни лекарски кабинети и спешни кабинети. Помисли малко, преди да пишеш глупости. Говориш като някой партиен секретар пред колхозно събрание.
mrasnika
на 09.02.2010 в 10:53:44 #60Justice for ALL | 09.02.2010 03:31
Ей тва хората в БГ то не могат да го разберат ако не са излизали навън. Онези в развитите държави не са нито по умни нито по работливи, но държавата се грижи за всички граждани, правото на собственост и лична свобода са непрекосновени.
Личното спокойствие и права са на пиедестал, както и задълженията и отговорностите.
Занеш че никой не може да те барне, но ако ти барнеш ще си получиш заслуженото в най кратки срокове без много приказки.
Управляващите на Запад са разбрали че благото на народа е и тяхно благо, за това се създават условия на сигурност и протекционизъм.
Тук в Бантута комунистите и техните деца не можаха да разберат, че ако инвестират парите си в образовани и кадърни кадри политически и криминално необременени ще спечелят много повече, ще спечели и народа, защото действаща икономика с ръководители от ранга на държавна сигурност и криминални мутри няма как да се направи.
Комунистите и децата им заедно с подчинените им мутри спъват развитието на България вече няколко десетилетия и продължават да го правят със своята некомпетентност, простотия, алчност и некадърност.
Децата им уж учиха в Москва а са същите прости селяни като онези през 44 г.
Онези които завършиха в САЩ идват тук само за да откраднат повече или да си направят някоя далавера.
Justice for ALL
на 09.02.2010 в 03:31:50 #59rusnache, Отдавна съм се примирал с мисълта, че за моето поколение нещата са безвъзвратно загубени. Точно за това съм в чужбина и се бъхтам яко, за да мога някой ден да се върна и да направя мощна българска компания, която да има шанс на международно ниво. Не мислиш ли глобално, големите риби ще те изядат. С други думи, родината ще се оправи с много, много и добре инвестирани пари - пари, които не държавата ще реши къде да отидат. Българите още не могат да разберат, че сами трябва да съградят благата от нищото, а не да чакат на държавата да им пуска трохи. В добрия случай, държавата просто не пречи. А в БГ пречи, и то по много долен и мафиотизиран начин. Остави хората да си правят сами частен бизнес, без някакви мутри да ги закачат и гледай как България сама ще се оправи. Дори частни болници ще се пяват да лекуват неща, за които в момента никой не може да плати. За старите хора си прав. Никак не им завиждам. Те разбира се имат избор. Могат да се преместят при роднини в големите градове. Не вярвам децата им да живеят вече на село или в някой затънтен малък град. Има разбира се и друг начин. Можем да отворим вратите за имиграция. Държавката ни обаче никак не е подготвен за това - нито има стратегия за привличане на хора, нито пък може да се конкурира с други държави, които изсмукват мозъци.
velikiat
на 09.02.2010 в 00:20:20 #58rusnache
на 08.02.2010 в 23:54:06 #57Росенберг и кой е той, да бачкаш в чужда държава и да пращаш пари в България? Е как да се развива България. И пич, с мислене " те са избрани за да ни ръководят" не става. Те са си те, на пълна свободия и си правят каквото искат. Ние сме хората които трябва да възраждаме страната, а те само да помагат. И политическата власт няма значение и комунистите можеме да ги направиме такива, каквито са ни удобни и демократите и дори радикален мюсюлманин да седи там, пак ще прави това което иска народа. Ама народа не знае какво иска.
velikiat
на 08.02.2010 в 23:51:43 #56Rosenberg
на 08.02.2010 в 23:47:20 #55Гласувайте за КОМУНИСТРИЧЕСКИТЕ УТРЕПКИ - ХИЛЯДАТА МЪДЯ НА БКП И ЧАКАЙТЕ ДА ВЪЗРОДИТЕ РОДИНАТА! УСПЕХ! Аз съм си избрал другия вариант!![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/angel.gif?_=1446728989)
rusnache
на 08.02.2010 в 23:25:48 #54Джъстис и не ти ли става поне мъничко болно, че скоро най-вероятно ще закрият и родината ти? Моля те само прави разлика между родина и държава. Да хората са по-малко с 2 милиона, но все пак хора има и не може да ги оставиме да мрът ей така. Всеки живот е ценен, всеки един живот е нужен, другото е геноцид признат от всички световни организации. Не може просто да оставиш без пункт за лечение. Отгоре на всичкото в малките градове масово боледуват хората. Боледуват възрастни хора нямащи дори възможност да се предвижат до друг град. Всички знаеме как е устроено здравеопазването у нас, направление от джи пи, тичай на изследвания и тн. Да прав си, България не може да предложи нито висока заплата, нито висока заплата, нито образование, нито медицина, но ние сме хората които можеме да възродиме тази държава. Не става като едно време, те си се самоизбират, ние си работиме, те си правят тяхното, ние нащо и точка. Видяхме този начин на управление до къде доведе, ама продължаваме по същия начин, мислиме, че с пускането на бюлетината ние си изпълняваме дълга. Делиме се на някакви измислени политически основи, а всички искаме само едно, по-добър живот в България. Само в нас е силата и ако позволяваме на дадено правителство да прави каквото си иска несъобразявайки се с общетвенното мнение, то сме обречени. С мислене " Аз нищо няма да променя " не става, ако сам нищо не можеше да промени човек, то тогава Левски, Ботев, Раковски, Наполеон, Цезар, Хитлер, Сталин, Чърчил, Рузвелт и тн и тн са просто митични герои които никога не ги е имало.