След преговори Израел се съгласи с предложената от САЩ първоначална линия за изтегляне на силите в сектора Газа, съобщи в Truth Social американският президент Доналд Тръмп.

Съединените щати предадоха това предложение на ХАМАС. "Веднага щом ХАМАС потвърди, режимът на прекратяване на огъня ще влезе в сила НЕЗАБАВНО, ще започне обмен на заложници и затворници и ще създадем условия за следващия етап на изтегляне на войските, което ще ни приближи към края на тази 3000-ГОДИШНА КАТАСТРОФА", написа той.

Доналд Тръмп придружи публикацията си с карта на анклава. На нея се вижда жълта линия във вътрешността на ивицата Газа, отдалечена на 1,5 до 3,5 км от границата ѝ.

В разговор с Axios президентът на САЩ заяви, че разчита на сключването на мирно споразумение в следващите няколко дни. В навечерието, преди да призове публично Израел да прекрати ударите по сектора Газа, Тръмп разговаря по телефона с премиера Бинямин Нетаняху. "Казах: "Биби, това е твоят шанс за победа". Той се съгласи", съобщи републиканецът на журналиста от изданието Барак Равид.

Тръмп отбеляза, че заради войната в Газа Израел се е оказал в международна изолация, а неговата цел е да възстанови доверието в страната: "Биби стигна твърде далеч и Израел загуби значителна част от подкрепата си в света. Сега ще я върна".

В същото време, както отбелязва CNN, съгласно картата, представена от Тръмп, израелските военни ще продължат да поддържат присъствие в Рафа и Хан Юнис в южната част на Газа и в значителна част от северната част на сектора, както и в буферната зона в други части от територията му.

Мирният план, представен на 29 септември от президента Тръмп и одобрен от израелския премиер Бенямин Нетаняху, призовава Хамас да освободи всички останали израелски заложници в рамките на 72 часа и израелската армия да започне поетапно изтегляне от части от ивицата Газа. В него се предлагаше също така части от Газа да бъдат предадени на "технократичен" палестински комитет и да се разполагат временни сили за сигурност, подкрепени от арабски държави. Тръмп ще председателства комитета, който той нарече "Съвет на мира".

ХАМАС бил съгласен да освободи всички израелски заложници

ХАМАС бил съгласен да освободи всички израелски заложници

Това ще стане съгласно плана на Тръмп за Газа

Бившият британски премиер Тони Блеър също ще бъде в "Съвета на мира". Според 20-точковото предложение Израел ще поддържа контрол върху сигурността около периметъра на Газа - промяна, която липсва в оригиналния план на Тръмп.

Във вторник Тръмп заяви, че ще даде на Хамас три до четири дни, за да приеме документа от 20 точки, който призовава групировката да се разоръжи - искане, което тя преди това е отхвърлила. Хамас преглежда предложението, съобщи източник, близък до групировката.